O městské radnici

Město Telč se jako jedno z nemnoha měst na Moravě mohlo chlubit už v 15. století tím, že mělo svou radnici. Přízemí budovy bylo vybudováno z kamene, což dosvědčuje sloup uprostřed bývalého mázhauzu. Nádherné šroubovitě točené tělo sloupu připomíná pozdně gotický základ této stavby. Je pravděpodobné, že jako většina domů na náměstí, měla i radnice patro dřevěné.

O této radnici se vypráví, že v dobách válek uprostřed 15. století se zmocnil Telče houfec husitských bojovníků. Protože Telč byla většinou katolická a také páni radní byli katolíci, kladli husitům odpor a nechtěli se jen tak vzdát. Tu vtrhli husité do radnice a vyhodili pány radní z oken ven na náměstí. Zopakovali si u nás to, co už mělo v Praze r. 1420 svou premiéru a Telč měla svou defenestraci.

Ve starých listinách se dočteme, že telčská radnice byla roku 1499 zničena výbuchem prachu, který byl schovaný ve sklepě a nějakou neopatrnosti se vzňal. Lidová pověst klade tuto událost do doby o něco pozdější. Vypráví se, že městská rada v Telči chtěla slavně přivítat na svět právě narozeného Petra Voka, posledního mužského potomka významného rodu Rožmberků, příbuzných pánů z Hradce, vládnoucích na Telči. Uchystali na radnici hostinu. Pod masem, zvěřinou, pivem a vínem se stoly div neprohýbaly. Chtěli však uspořádat ještě něco jiného, neobvyklého. Rozhodli se pro dělové salvy, petardy a rachejtle, prostě ohňostroj. Přípravy byly velkolepé. Sud se střelným prachem prozatím uložili do sklepa a oslavy začaly. Nejprve byla hostina. Pivo i víno teklo proudem. Když se ho u stolu už nedostávalo, poslal purkmistr sluhu do sklepa pro další. Ve sklepě byla tma, sluha musel jít s loučí, aby viděl. Když chtěl naplnit přinesené džbány, odložil hořící louč nešťastnou náhodou na přichystaný sud s prachem. Takový ohňostroj už Telč nezažila.

Dlouho si Telčané vyprávěli, jak páni radní oslavili narození posledního Rožmberka a jak i s konšely vyletěla do vzduchu celá radnice, pivo, víno i pečínky.

Za vlády Zachariáše z Hradce, když byl přebudován starý hrad na honosný zámek, dostalo i město novou tvář. Namísto starých zpola dřevěných domů vyrostly pěkné kamenné domy a také nová radnice, kterou se Telč chlubí dodnes.
VLOŽIL: Terezie Veselá (30.05.2012) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (07.04.2021)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské podzemí
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
MUNIPOLIS
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Virtuální prohlídka
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Unesco UtilityReport Mobilní rozhlas Kraj Vysočina Golf resort Telč Sdruzeni obci Vysociny VAS Česká inspirace CET Mikroregion Telčsko

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč