O Aničce a Janovi

V dávných a neklidných dobách žil v Mrákotíně se svou maminkou statný, urostlý mládenec jménem Jan. Jan se zamiloval do krásné Aničky, dcery hajného Čejky. Každou neděli po mši svaté vyprovázel Aničku z kostela na hájovnu. Jednoho dne přišli do vsi verbíři verbovat statné hochy na vojnu. Tak se stalo, že odvedli také urostlého Jana. V neděli, když přišla Anička na mši a nenašla tam svého milého, velice se rozplakala. Vyběhla z kostela se slovy, že musí Jana najít. Od té doby ve vsi ani v kostele Aničku nikdo neviděl. Jak plynul čas a roky ubíhaly, Janova matka žalem zemřela. Krátce po její smrti přišel do vsi o berlích prošedivělý muž. Byl to Jan. Z vojny se vrátil živý, ale mrzák na těle i na duši. Mladší lidé už ho neznali a začali mu říkat rzatec. Jan byl těžce nemocný, ale na svoji milovanou Aničku nikdy nezapomněl. Opět chodil pravidelně každou neděli do kostela a vždy po mši svaté ho lidé vídali, jak odchází směrem k hájovně. Mrzatec Jan nemohl na svou lásku, krásnou Aničku, zapomenout a chodil ji hledat do míst, kam spolu chodívali. Až jednou mrzatec Jan do kostela nepřišel. Když už to trvalo dlouho, co se Jan v kostele neobjevil, vydali se ho hledat. Na pěšince k hájovně v místech mezi dvěma rybníky objevili studánku a kousek od ní Janovy berle. Pamětníci říkali, že Jan chodil ke studánce, pil její vodu. Ta ho zázrakem uzdravila a snad prý se také spolu s Aničkou procházeli po hrázích rybníků. Od té doby se zde říká V Mrzatcích a studánce s křišťálově čistou vodou Anička.
Tato pověst se zachovala pouze v ústním podání a je na každém, zda uvěří či ne. Novodobá legenda pokračuje. Když se vydáte v neděli časně zrána po modré turistické značce z Mrákotína do Mrzatců ke studánce Aničce, tak za dobrých podmínek můžete zaslechnout zpěv a hlas varhan. Dojdete-li až na hráz rybníka, je možné, že potkáte mladý pár, který se drží za ruce a nikam nepospíchá. Někteří turisté tvrdí, že nedaleko studánky zahlédli postavenou berlu, a když se napili průzračně čisté vody od Aničky, viděli věci, kterých si dříve nevšímali. Říká se, že pokud budete chodit k Aničce pravidelně a pít její vodu, dožijete se vysokého věku.
VLOŽIL: Ilona Jeníčková (06.03.2020) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (07.04.2021)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské podzemí
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
MUNIPOLIS
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Virtuální prohlídka
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Unesco UtilityReport Mobilní rozhlas Kraj Vysočina Golf resort Telč Sdruzeni obci Vysociny VAS Česká inspirace CET Mikroregion Telčsko

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč