Bunkry

Ořechov: Armádní bunkry ze studené války
Místní lidé si na Telčsku předávají vzpomínku na „moc tajnou armádní stavbu, snad podzemní atomové odpalovací silo“. Vyprávět nahlas zkazky o podzemních objektech u Telče znamenalo riskovat „ztrátu dobré osobní pověsti a prohlášení za obecního blázna“. Copak jsou u Telče nějaké bunkry ze studené války?
Nejčastěji mluvili pamětníci o Ořechovu, jako o místu, kde by měl stát podzemní bunkr nebo zapomenuté atomové odpalovací silo.

Bunkry ÚŽ-6
Československá lidová armáda stavěla po celé zemi malé podzemní bunkry pro zhruba osm mužů. Sloužily jako stanoviště pro práci štábu vojenských jednotek. Jejich vojenský název zněl ÚŽ-6. „V lokalitě Ořechov je umístěno 8 objektů ÚŽ-6,“ sdělil mluvčí Ministerstva obrany Jan Caletka. Osm objektů už naznačovalo výjimečnost lokality. Objekty ÚŽ-6 jsou zčásti zapuštěné do země, z části vystupují nad úroveň terénu jako „umělý kopeček“ hlíny. Ještě jednu důležitou vlastnost má bunkr ÚŽ-6: nouzový východ má přímo proti vchodu. Celkem dva vstupy do jednoho bunkru.

Množení ořechovských bunkrů
Čím víc bylo vzpomínek pamětníků, tím více se ořechovské bunkry „množily“. Jeden z bunkrů měl stát nedaleko kamenolomu. Postavený snad Němci za války a po válce zasypaný. Pamětníci se shodovali v počtu vstupů do bunkru u kamenolomu. Byl tam jediný vchod, později zasypaný. To nemohlo být „armádní úžetko“. A už vůbec tyto vzpomínky nešly dohromady s ministerskou informací o osmi bunkrech v lokalitě. Vyptávání a pátrání přímo v Ořechově přineslo úspěch v podobě vzpomínky od místní pamětnice. „Bylo tady tak deset vojáků někdy v roce 1983 nebo 1984. Dělali v kravíně maltu a vozili ji někam do lesů,“ vzpomněla si místní pamětnice Marie Nováková. Jeden z pamětníků si vzpomněl na vojenské patníky v lese, podle kterých by šlo bunkry snad najít. Pokud je někdo nezasypal jako bunkr u kamenolomu.

S lopatou na bunkr
Všeobecné veselí vyvolalo shánění lopaty na vykopání vojenského bunkru.
U Dobronína kopala policie a našla na louce Budínka hromadný hrob, vojenský bunkr ze studené války jsem musel najít sám. Pokud u Ořechova skutečně existuje a nemá zasypaný vchod. Umělý „kopeček“ skutečně bunkr prozradil. A pak i druhý a třetí bunkr. Obvod každého bunkru je vykolíkován vojenskými patníky. Přeměření vnitřních rozměrů bunkru pak objasnilo i záhadu osmi objektů. Dva ořechovské bunkry jsou „ztrojená armádní úžetka“, jeden bunkr je „zdvojené armádní úžetko“. Dohromady osm objektů. Zdvojené a ztrojené armádní objekty zatím dávají jen tušit účel lokality Ořechov pro ČSLA. Sloužilo to něčemu velmi významnému a velmi důležitému. Ale čemu?

Sklenice se vzkazy
Vrcholem objevitelské mise za nalezením podzemních bunkrů u Ořechova byla bezesporu sklenice s propisovací tužkou a sklenice na vzkazy.
Jeden z bunkrů navštěvují asi místní lidé. Všechny objekty u Ořechova připravuje armáda k prodeji.
Miroslav Mareš, psáno pro TL
Telčské listy 02/2013

Miroslav Mareš je publicista, novinář a badatel. V roce 2011 získal novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za odvahu, s níž se podílel na zpracování citlivého tématu v kauze Budínka u Dobronína. Věnuje se i dalším neznámým tématům z nedávné historie. Žije na Vysočině, po předcích pochází ze Sedlejova.
VLOŽIL: Ilona Jeníčková (29.07.2014) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (04.03.2021)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské podzemí
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
MUNIPOLIS
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Virtuální prohlídka
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Unesco UtilityReport Mobilní rozhlas Kraj Vysočina Golf resort Telč Sdruzeni obci Vysociny VAS Česká inspirace CET Mikroregion Telčsko

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč