Mikroregion Telčsko a Region Renesance

Mikroregion Telčsko a Region RenesanceMIKROREGION TELČSKO je dobrovolný svazek 50 obcí. Jádro mikroregionu tvoří bývalé panství Telč, k němuž náleželo asi 35 vesnic (některé z nich jsou dnes místními částmi). Město Telč, jediné větší sídlo oblasti , dodnes tvoří samozřejmé spádové centrum celé oblasti ...

Více najdete na stránkách Mikroregionu Telčsko https://www.mikroregiontelcsko.cz

NEJ ...
Budeme-li cestovat telčským regionem dle střelky kompasu, tak nás tento přístroj dovede do NEJ…obcí, ležících v nejodlehlejších částech Telčska dle světových stran.
Mikroregion Telčsko a Region RenesanceNEJseverněji v mikroregionu je položena Růžená. Naopak NEJjižněji najdeme Knínice. Vydáme-li se na západ, tak NEJzápadněji leží Panské Dubenky a NEJvýchodněji ukončíme cestu mikroregionem ve Svojkovicích.
Při cestování po Telčsku se nám nabízí i možnost navštívit i obce, které jsou NEJ…, co se týče polohy v nadmořské výšce. V případě, že se ocitneme v nejvýše položené obci, tak vězte, že jste dorazili do Klátovce na úpatí Javořice. Je to NEJvýše položená obec Telčska (740 m n/m.). Při hledání NEJ opačné hodnoty nás cesta dovede do vesničky ležící po obou stranách Moravské Dyje, 5,5 km jižně od Telče. NEJníže položenou obcí, 477 m n/m., je tedy Slaviboř, dnes část Černíče.
Aby NEJ ... bylo zdárně ukončeno, zbývá už jen představit obce s největším a nejmenším počtem obyvatel. Když pomineme město Telč, tak obcí (městysem) s NEJvětším počtem obyvatel je Mrákotín (924). Na opačném konci takového přehledu je Vanůvek s NEJmenším počtem obyvatel (34).
Jaroslav Šťastný, Telčské listy 01-02/2011

NÁRODNÍ GEOPARK VYSOČINA, 2017
Mikroregion Telčsko je zodpovědný za řízení Národního geoparku Vysočina, který pokrývá oblast Javořické vrchoviny.

Ministr životního prostředí Mgr. Richard Brabec předal certifikát Národní geopark Vysočina starostovi města Telče a předsedovi Mikroregionu Telčsko Mgr. Romanu Fabešovi na slavnostním shromáždění v Konírně Státního zámku v Telči dne 23. 1. 2017.

Mikroregion Telčsko a Region RenesanceNárodním geoparkem se může stát území, které reprezentuje geologické dědictví České republiky a disponuje strategií udržitelného rozvoje. Geopark má jasně definované hranice a zahrnuje dostatečně velkou a osídlenou oblast, která umožňuje prosazovat udržitelný rozvoj a naplňovat myšlenky geoparků. Národní geopark zahrnuje geotopy, které jsou výjimečné z hlediska vědeckého zkoumání, estetické hodnoty, osvětového využití a reprezentují geologické dědictví státu. Tyto lokality jsou vzájemně propojeny systémem značených, veřejně přístupných stezek a udržovány. Většina lokalit prezentovaných v rámci národního geoparku je součástí geologického dědictví, které doplňují ekologické, archeologické, montanistické, historické, etnografické a kulturní památky.
Známku kvality a označení Národní geopark uděluje Ministerstvo životního prostředí po doporučení Radou národních geoparků. Certifikace je udělena na základě podpisu Charty národních geoparků. Síť národních geoparků ČR má v současné době osm geoparků (2017).

odkaz na stránky Geoparku Vysočina: https://www.geoparkvysocina.cz/

Mikroregion Telčsko a Region RenesanceREGION RENESANCE, 2006
20. 6. 2006 založily mikroregiony Telčsko, Třešťsko, Dačicko a Jemnicko volné uskupení Region Renesance, jehož cílem je společně rozvíjet území, spojené řekou Dyjí.

Region Renesance se rozkládá na pomezí Čech a Moravy a tvoří ho pět měst – Telč, Třešť, Dačice, Jemnice, Slavonice. Rozmanitost nedotčených přírodních krás a mnohých památek této oblasti nabízí rozličné možnosti, jak strávit příjemné chvíle, ať už v koňském sedle, na běžkách nebo při procházkách malebnou venkovskou krajinou. Hluboké lesy v okolí nejvyšší hory Českomoravské vrchoviny Javořice (837 m n.m.), zákruty řeky Dyje i malé rybníčky mají své jedinečné nenápadné kouzlo v každém ročním období. Řada zámků, hradů, muzeí a galerií dává možnost nahlédnout do historie a kultury zdejšího kraje. To lze i prostřednictvím tradičních slavností, koncertů a festivalů.
Mikroregion Telčsko a Region RenesanceRegion Renesance stále znovu odkrývá nové půvaby a svůj typický ráz.
Zavítejte do Regionu Renesance a navštivte nejkrásnější renesanční města.

https://www.mikroregiontelcsko.cz/region-renesance/

Mobilní průvodce Regionem Renesance
V rámci projektu Cestujeme po Regionu Renesance vznikl mobilní průvodce, který vás provede po zajímavých a netradičních místech regionu. Elektronický průvodce je k dispozici pro webové stránky určené pro prohlížení z klasického počítače a ve verzi mobilního průvodce určeného pro mobilní telefony. Obě aplikace jsou vytvořeny v českém a německém jazyce.
Aplikace pro mobilní telefony funguje na většině moderních telefonů bez nutnosti instalace a nabízí také offline mód, který stáhne data do telefonu pro použití bez připojení k internetu. Pro spuštění načtěte QR kód nebo zadejte níže uvedenou adresu do webového prohlížeče v telefonu. V hlavním menu si pak můžete průvodce nainstalovat na plochu nebo nahrát data pro offline použití. Pod následujícím odkazem si můžete průvodce spustit: http://www.geotrips.eu/qr/rr
Virtuální průvodce pro webové stránky je navržen pro prohlížení z klasických počítačů pomocí webového prohlížeče.
Najdete ho na odkazu: http://www.geotrips.eu/cs/pruvodce/region-renesance
Magda Pojerová pro Telčské listy 02/2015
 
VLOŽIL: Ilona Jeníčková (26.09.2012) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (06.04.2021)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské podzemí
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
MUNIPOLIS
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Virtuální prohlídka
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Unesco UtilityReport Mobilní rozhlas Kraj Vysočina Golf resort Telč Sdruzeni obci Vysociny VAS Česká inspirace CET Mikroregion Telčsko

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč