O městě
Vítejte v Telči, ve městě, které inspirovalo básníky, okouzlilo malíře a zaujalo filmové režiséry.
Ve městě, které obdivují milovníci architektury a nepřestávají zkoumat historikové…Vítejte ve městě, kde sgrafita a fresky na zdobených štítech měšťanských domů nezapřou italskou inspiraci a které dodnes vyhlíží jako za svých nejslavnějších časů, za vlády pánů z Hradce.
Tedy, přijměte pozvání Zachariáše z Hradce do renesanční Telče a každý den i večer se vám promění v zážitek.
Vítejte v Telči, městě od roku 1992 zapsaném na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO
Malebné město uprostřed Českomoravské vrchoviny, 30 km od rakouských hranic, v polovině cesty mezi Prahou a Vídní, v nadmořské výšce 522 m n.m., láká své návštěvníky do již zapomenutých časů. Město nabízí návštěvníkům živé setkání se všemi stavebními slohy minulého tisíciletí. Představuje jedinečně zachovaný architektonický komplex, jemuž dominuje renesanční zámek a náměstí.
"Moravské Benátky", "Perla Vysočiny" nebo "Jezerní růže" - za všemi těmito příměry se skrývá město Telč - renesanční skvost mezi českými městy.
Pomineme-li pověst z 11. století, kdy podle místní pověsti bylo město založeno kolem roku 1099, je nejvýznamnějším dokumentem o starobylosti města zápis císaře Karla IV. v jeho vlastním životopise, který dokládá existenci Telče již v roce 1335. Největšího rozmachu doznalo město za pánů z Hradce. V druhé polovině 16. století přichází do města na pozvání Zachariáše z Hradce italští stavitelé, kteří přestavují původní vodní pevnost s gotickým hradem na velkolepé renesanční sídlo. Renesanční tvář s podloubím získávají i všechny měšťanské domy na náměstí. Najdeme zde památky mimořádné hodnoty z prostředí měšťanského, církevního i šlechtického, kde se navzájem prolínají prvky gotické, renesanční, barokní i prvky pozdějších stavebních slohů, čímž se uzavřel stavební vývoj historické části města v 18. století.
V Telči si můžete prohlédnout zámek s renesanční zahradou, parkem a skleníkem, Muzeum Vysočiny, kostel sv. Jakuba, Jména Ježíš a sv. Ducha, vyhlídkové věže sv. Jakuba a sv. Ducha, Telčské podzemí, Konvikt sv. Andělů, Jezuitskou kolej a gymnázium, galerie, Mariánský sloup, kašny, městské opevnění, Horní a Dolní bránu a měšťanské domy s podloubím, ale i Staré Město s kostelem Matky Boží a barokními sochami, a to vše obklopené třemi rybníky Staroměstským, Ulickým, Štěpnickým.
Město Telč patří mezi vyhledávané kulturní destinace, mezi centra uměleckého a akademického dění, mezi místa, kde prožijete příjemným způsobem volný čas, ať už návštěvou historických objektů či se necháte pozvat na festival, koncert, do městské galerie na výstavu nebo na historické slavnosti, kterými každoročně provází návštěvníky města Zachariáš z Hradce a Kateřina z Valdštejna.
Právem je Telč každoročně cílem návštěvníků z celého světa.
Víte, že …
... název obce Telč se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze jedenkrát?
… renesanční pečeť vtiskl Telči Zachariáš z Hradce, nejvýznamnější osobnost její historie
… na zámku se čas od času zjevovala Bílá paní a na Zelený čtvrtek rozdávala sladkou kaši
… pod náměstím vedou podzemní chodby dlouhé několik set metrů
… Telč má dvě vyhlídkové věže - sv. Jakuba a sv. Ducha
… při rozcestí ulic Hradecká a Na Hrázi stojí žulová Boží muka z roku 1485, jedny z nejstarších na Vysočině
… příjemnou procházkou od židovského hřbitova (1880) se dostanete k rozhledně na Oslednicích
… můžete se projít po naučných stezkách centrem města i kolem telčských rybníků a alejí v Lipkách navštívit oboru s bílými daňky
… specifickou podobu města vytváří souvislý systém rybníků Štěpnického, Ulického a Staroměstského
… přímo městem protéká Telčský potok, který se vlévá do Moravské Dyje
… severozápadně od města se nalézá nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny Javořice (837 m n.m.)
… krajina plná lesů a rybníků se značenými turistickými cestami, cyklotrasami i hipostezkami vám obohatí všední život, ve kterém najdete inspiraci pro volný čas
VLOŽIL: Ilona Jeníčková (29.05.2012)
, UPRAVIL:
Ilona Jeníčková (10.08.2022)