110. výročí Lidové malírny v Telči, 2018

110. výročí Lidové malírny v Telči, 2018V letošním roce (2018), který se nese ve znamení osmičky, si připomínáme také jedno z výročí, které nás v Telči může naplnit hrdostí, ale také smutkem a nostalgií. V roce 1908 byla založena rozhodnutím Národní jednoty pro jihozápadní Moravu v Telči Škola pro lidovou malbu, ve které se děvčata učila malovat ornamentální vzory na kameninu, porcelán a sklo. Iniciátory založení byli František Fromek a Hynek Janků. Na činnosti se pak podílel architekt, výtvarník, etnograf a profesor na České technice v Praze Jan Koula a malíř Alois Jaroněk. Činnost školy se rychle rozvíjela, a tak v roce 1911 bylo zřízeno družstvo Lidová malírna, které absolventkám školy zajistilo práci. V malírně se vyráběly kávové a čajové soubory, celé jídelní servisy, užitkové a dekorativní předměty, jako byly džbánky, nástěnné talíře, podnosy, svícny kořenky… Vydán byl také nabídkový katalog. O kvalitě a šíři sortimentu svědčí skutečnost, že v průběhu 20. let 20. století se malírenské výrobky vyvážely nejen do Německa, Belgie, Francie, Dánska, Anglie, ale také i do tak vzdálených zemí, jako je Austrálie nebo Spojené státy americké. Všechny výrobky byly označeny značkou T se slováckým jablíčkem v rámečku a číslem vzoru a písmenem, které označovalo autora návrhu (J – Hynek Janků, F – František Fromek, K – Jan Koula). Vedle užitkové keramiky a porcelánu byly v malírně v roce 1922 vyrobeny pamětní desky obětem 1. světové války, dnes umístěné v předsíni kostela sv. Jakuba. Podle jejich vzoru byly v malírně vyrobeny pamětní desky také v Bílině a Lovosicích, které však byly zničeny za německé okupace v letech 1939-45. Lidová malírna v Telči procházela obdobími, kdy velmi dobře prosperovala, ale také byla doba, kdy přicházely těžkosti. Po roce 1945 se potýkala s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků a malým odbytem zboží. V roce 1948 byl provoz zastaven. Úřední likvidace Lidové malírny byla zahájena v únoru 1952 a oficiálně byla ukončena 31. srpna 1961. Řada výrobků malírny byla předána do telčského muzea. Také v mnoha telčských domácnostech se dodnes keramika a porcelán z malírny uchovává.

Z fondu muzea a soukromých sbírek je sestavena výstava, která má připomenout tento telčský fenomén. Výrobky jsou doplněny archívními dokumenty a výtvarnými předlohami, zhotovenými v malírně, které jsou jedinečným a unikátním dokumentem činnosti Lidové malírny v Telči. Při příležitosti výstavy je vydán katalog, který obsahuje podrobnou historii malírny, zpracovanou PhDr. Jiřím Lukasem, a je doplněný barevnými fotografiemi.
Helena Grycová Benešová

110. výročí Lidové malírny v Telči, 2018Výstavu k 110. výročí založení Lidové malírny v Telči pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč, Muzejní spolek v Telči, Město Telč a Univerzitní centrum Telč v knihovně Univerzitního centra Telč a v prostorách Cukrárny-kavárny Haas od 20. 4. do 27. 9. 2018.
 
VLOŽIL: Ilona Jeníčková (26.03.2018) , UPRAVIL: Petr Mach (24.03.2021)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské podzemí
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
MUNIPOLIS
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Virtuální prohlídka
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Unesco UtilityReport Mobilní rozhlas Kraj Vysočina Golf resort Telč Sdruzeni obci Vysociny VAS Česká inspirace CET Mikroregion Telčsko

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč