
V letošním roce (2018), který se nese ve znamení osmičky, si připomínáme také jedno z výročí, které nás v Telči může naplnit hrdostí, ale také smutkem a nostalgií. V roce 1908 byla založena rozhodnutím Národní jednoty pro jihozápadní Moravu v Telči Škola pro lidovou malbu, ve které se děvčata učila malovat ornamentální vzory na kameninu, porcelán a sklo. Iniciátory založení byli František Fromek a Hynek Janků. Na činnosti se pak podílel architekt, výtvarník, etnograf a profesor na České technice v Praze Jan Koula a malíř Alois Jaroněk. Činnost školy se rychle rozvíjela, a tak v roce 1911 bylo zřízeno družstvo Lidová malírna, které absolventkám školy zajistilo práci. V malírně se vyráběly kávové a čajové soubory, celé jídelní servisy, užitkové a dekorativní předměty, jako byly džbánky, nástěnné talíře, podnosy, svícny kořenky… Vydán byl také nabídkový katalog. O kvalitě a šíři sortimentu svědčí skutečnost, že v průběhu 20. let 20. století se malírenské výrobky vyvážely nejen do Německa, Belgie, Francie, Dánska, Anglie, ale také i do tak vzdálených zemí, jako je Austrálie nebo Spojené státy americké. Všechny výrobky byly označeny značkou T se slováckým jablíčkem v rámečku a číslem vzoru a písmenem, které označovalo autora návrhu (J – Hynek Janků, F – František Fromek, K – Jan Koula). Vedle užitkové keramiky a porcelánu byly v malírně v roce 1922 vyrobeny pamětní desky obětem 1. světové války, dnes umístěné v předsíni kostela sv. Jakuba. Podle jejich vzoru byly v malírně vyrobeny pamětní desky také v Bílině a Lovosicích, které však byly zničeny za německé okupace v letech 1939-45. Lidová malírna v Telči procházela obdobími, kdy velmi dobře prosperovala, ale také byla doba, kdy přicházely těžkosti. Po roce 1945 se potýkala s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků a malým odbytem zboží. V roce 1948 byl provoz zastaven. Úřední likvidace Lidové malírny byla zahájena v únoru 1952 a oficiálně byla ukončena 31. srpna 1961. Řada výrobků malírny byla předána do telčského muzea. Také v mnoha telčských domácnostech se dodnes keramika a porcelán z malírny uchovává.
Z fondu muzea a soukromých sbírek je sestavena výstava, která má připomenout tento telčský fenomén. Výrobky jsou doplněny archívními dokumenty a výtvarnými předlohami, zhotovenými v malírně, které jsou jedinečným a unikátním dokumentem činnosti Lidové malírny v Telči. Při příležitosti výstavy je vydán katalog, který obsahuje podrobnou historii malírny, zpracovanou PhDr. Jiřím Lukasem, a je doplněný barevnými fotografiemi.
Helena Grycová Benešová
Výstavu k 110. výročí založení Lidové malírny v Telči pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč, Muzejní spolek v Telči, Město Telč a Univerzitní centrum Telč v knihovně Univerzitního centra Telč a v prostorách Cukrárny-kavárny Haas od 20. 4. do 27. 9. 2018.
VLOŽIL: Ilona Jeníčková (26.03.2018)
, UPRAVIL:
Petr Mach (24.03.2021)