Telč VÍTEJTE NA OFICIÁLNÍCH STRÁNKÁCH MĚSTA Mapa stránek

Mažoretky Telč

První mažoretková skupina v Telči byla založena v roce 2007 pod názvem Mažoretky Telč.
Informace o telčských mažoretkách získáte na www.mazoretkytelc.cz

V roce 2018 získala Renáta Křížková Cenu města Telče za dlouholeté vedení spolku Mažoretky Telč a úspěšnou reprezentaci města

Ze srpnového mažoretkového Mistrovství Evropy IAM v chorvatské Opatiji, na kterém měla naše děvčata soupeřky z Polska, Maďarska, Ukrajiny, Bulharska, Francie a Chorvatska, si telčský tým přiváží řadu skvělých umístění. Těmi nejcennějšími jsou třetí místa, jinak tituly druhých vicemistryň v kategoriích velkých skupin Kadet a Senior. Ani v sólových soutěžích se ale děvčata neztratila. Karolína Hradilová v Sólo kadet se s maďarskou soupeřkou dělila o 4. a 5. místo, Sabina Rychtecká byla v Sólo junior sedmá a Duo J. Ježková, E. Bednářová obsadilo šesté místo. V první desítce se umístily i Miniformace junior a Miniformace senior. „Umístění si velice ceníme a vážíme. Nejenom těch medailových, ale i ostatních, protože být v sólu na pátém nebo šestém místě v Evropě je obrovský úspěch,“ uvedla vedoucí a trenérka Mažoretek Telč v jedné osobě, Renáta Křížková. Připomněla také, že k úspěchu přispěla i skvělá choreografie, kterou pro telčské mažoretky připravuje Marie Strnadová a poděkovala všem, kteří pomohli především finančně k tomu, aby se mažoretky mohly ME zúčastnit.
Podle TZ srpen 2018

V sobotu 13. května 2017 bojovaly telčské mažoretky o Moravskou perlu v Moravské Třebové. Všechny kategorie byly plně obsazené, o to víc těší skutečnost, že si naše mažoretky z takto obsazené soutěže odvezly ze všech kategorií medaile.
Skladba Mexiko a především její bezchybné provedení přinesla kadetkám v kategorii miniformací nejen 1. místo, ale tato choreografie byla vyhlášena absolutním vítězem soutěže s nejvyšším bodovým ohodnocením. Děvčata tak získala Moravskou perlu.
Telčské listy 06/2017

Mažoretky bojovaly na Evropě
Téměř před koncem prázdnin, 25. až 28. srpna 2016, se zúčastnily Mažoretky Telč, z.s., Růže a Růžičky, XIII. IAM - mistrovství Evropy v maďarském Siófoku. Děvčata bojovala ve třech kategoriích s náčiním baton – miniformace kadetky, miniformace seniorky a velká formace juniorky. Již při čtvrtečním soutěžním klání byla vidět na děvčatech nervozita, které se nedokázaly do konce mistrovství zbavit. Děvčata bojovala, jak mohla, ale v Maďarsku se jim lepila smůla na paty. Nejlépe dopadla miniformace seniorek, která ve složení S. Liščáková, A. Vyvadilová, K. Lazárková, M. Křížová, K. Doskočilová, K. Štěpánová a S. Rychtecká dokázala v obrovském horku vybojovat páté, bodované, místo.
Pro naše mažoretky, i pro nás samotné, to byla zkušenost a být součástí mezinárodního klání velkým zážitkem. Budeme se snažit, abychom se i příští rok na Evropu probojovaly.
Renata Křížková a Marie Strnadová pro Telčské listy 10/2016

Rozhovor s Renatou Křížkovou v Telčských listech 01-02/2017

Od házené k mažoretkám


Před deseti lety neuměla odpovědět na otázku: „Kluci v Telči mají hokej, fotbal, skejtbord, florbal, ale co děvčata?“ A tak založila oddíl mažoretek. Trefila se do černého. Za uplynulou dekádu prošla mažoretkovou skupinou více než stovka děvčat. Dnes jsou Mažoretky Telč samostatným spolkem, který má ve čtyřech kategoriích 58 aktivních členek. Příznivce a podporovatele spolku nelze spočítat. V dnešním díle seriálu Lidé mikroregionu představujeme zakladatelku a vedoucí Mažoretek Telč, paní Renatu Křížkovou.

Proč mažoretky?

K mažoretkám jsem se dostala díky mladší dceři, pro kterou jsme hledali s manželem spojení něčeho, co by spojovalo sport, tanec a pohyb. To vše jsme našli v mažoretkách. Oddíl mažoretek byl nejblíže v Jihlavě. A právě tam se mi dostaly mažoretky takzvaně pod kůži. S nápadem založit mažoretky v Telči mě oslovila vedoucí odboru kultury paní Peichlová a já, s dcerou Maruškou, jsme ho začaly realizovat.

Kam mám zařadit mažoretkové aktivity? Je to sport, nebo umění blízké tanci?
Co jsou vlastně mažoretky, se již dlouho diskutuje na všech úrovních. V dnešní době, kdy již dávno jen nepochodují na dechovou hudbu, se pevně zařadily mezi sportovní odvětví. Především práce s hůlkou (batonem) při twirlingových prvcích vyžaduje zručnost a koordinaci pohybu. Při choreografiích se stále více využívají prvky z moderní gymnastiky a krasobruslení. O tom, že mažoretky jsou bezpochyby sportem, svědčí také množství soutěží na všech úrovních. A těchto soutěží stále přibývá.

Kategorie mažoretek?
Jsou čtyři. Děti (4 až 7 roků), kadetky (8 až 10 roků), juniorky (11 až 15 roků) a nad 15 let seniorky. Nově se objevila také kategorie Rodičovských týmů. Tato kategorie nemá věkové omezení. V našem spolku máme tedy Poupátka – děti, Růžičky – kadetky a Růže – juniorky. Několik našich děvčat vystupuje v sólových skladbách a miniformacích v kategorii seniorek. Někomu možná v jejich případě slovo seniorky vyloudí úsměv na tváři, ale jsou to nádherné slečny ve věku 16 – 18 let.

Předpoklady pro to být mažoretkou?
Tuto otázku dostávám často i z řad rodičů, kteří chtějí svoje dcerky do mažoretek zapsat. Já vždy odpovídám, že musí především chtít samotné děvče a rodiče ho musí v jeho chtění podpořit. Dále samozřejmě hudební sluch, pohybové nadání, koordinace pohybů, trpělivost, vytrvalost. Pro mne je asi nejdůležitější to chtění a vytrvalost, protože spousta z výše uvedeného se dá nacvičit, ale nesmí chybět vůle.

Co životospráva?
Mažoretky nevyžadují žádnou speciální stravu. Díky tomu, že to jsou slečny, které se chtějí líbit, nemusíme řešit ani problémy s přejídáním. Já jsem zastánkyní, že jíst se má vše. Co ale vidím u děvčat nerada, a všechny to ví, jsou sladké nápoje, smažené hranolky, solené chipsy...

Spočítáte, kolik vystoupení jste za 10 let absolvovaly?
Vystoupení na různých akcích a společenských událostech bylo za těch deset let nespočet. Ty spočítané nemáme. Procestovaly jsme napříč Českou republiku, město Telč jsme reprezentovaly i na Slovensku a na mistrovství Evropy v Maďarsku. Ale co spočítané máme, jsou hodiny v tělocvičnách. Tam jsme strávily 2 888 hodin, vymyslely jsme 42 choreografií. Ze soutěží jsme dovezly 70 pohárů a cen. Mezi naše úspěchy lze započítat i pořádání mezinárodní soutěže „O střevíček z pohádkové Telče“. Soutěž je velmi oblíbená a za sedm ročníků na ni přijelo více než pět tisíc soutěžících.

Financování?
Stejně jako ve všech amatérských sportovních odvětvích, navíc na malém městě, je financování složité. Největší část tvoří roční příspěvky členek, vlastně rodičů. Snažíme se uspět s našimi projekty v grantech Kraje Vysočina. Důležitá je pro nás i finanční podpora města. A samozřejmě sponzoři. Ale kdo je kdy zkoušel oslovit, ví, jak je to složité nějaké finanční příspěvky získat. Všechny peníze vkládáme do kostýmů, dopravného, pronájmů… Obě, já i Maruška, děláme vše bez nároků na finanční odměnu. Snažíme se maximálně šetřit a udělat si spoustu věcí samy. Od té choreografie, účetnictví, vypsání projektů až třeba po šití kostýmů.

Co připravujete pro letošní rok?
Samozřejmě, jako každý rok, se chystáme na několik nepostupových soutěží. Přihlášené jsme i na postupovou soutěž, kde týmy na prvních čtyřech místech mají zajištěný postup na mistrovství Evropy, které bude letos začátkem července v Bulharsku. Také připravujeme účast nejstarších děvčat na festivalu ve Francii. Na čem již intenzivně pracujeme, jsou přípravy dalšího ročníku mažoretkové soutěže O střevíček z pohádkové Telče.

Jaký sport jste sama dělala?
Aktivně jsem hrála házenou v druholigové Modetě Jihlava. Protože je házená tvrdým sportem, chtěla jsem pro mé dcery něco jemnějšího a více holčičího. To je důvod, proč v házené dcery nepokračují. V době mé školní docházky mažoretky v Československu neexistovaly, ale v jiných státech, především západní Evropy, byly populární již od poloviny minulého století.

Jaké jsou vaše záliby?
Ráda chodím na procházky s našimi psy, mám ráda i turistické výšlapy, výlety na kole a četbu. Samozřejmě mým největším koníčkem jsou mažoretky. Tato činnost mi zabírá téměř všechen volný čas. Rok mám rozdělený tak, že od ledna do května připravuji soutěž v Telči, potom začínám pracovat na nových choreografiích pro další školní rok a připravuji program na letní týdenní soustředění, od září do prosince nacvičuji s děvčaty nové choreografie a připravuji vánoční besídku. Bez podpory rodiny by tato záliba nešla realizovat.

Na co jsem se zapomněl zeptat?
Určitě jsme měli v rozhovoru zmínit příznivce a podporovatele našeho oddílu. Bez nich bychom nemohli existovat. Jsou to především rodiče děvčat a řada dalších. Nebudu je všechny vyjmenovávat, nechci na nikoho zapomenout. Tak alespoň jedno jméno. Paní Marie Tomášová pro účastníky soutěže O střevíček z pohádkové Telče pravidelně peče a nazdobí perníčky v podobě telčských domů. Rozdali jsme jich již skoro šest tisíc! Je to velmi milá pozornost a také nezanedbatelná propagace města. /z/VLOŽIL: Terezie Veselá (10.05.2012) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (02.10.2019)

Občan

Kalendář akcí - více
Úřední deska - více

19.11.2019 - 31.12.2019

Rozpočtové opatření č. 24/2019 (PDF 50 kB)

18.11.2019 - 03.12.2019

Pozvánka na 65. řádnou valnou hromadu, dne 3. 12. 2019 (PDF 336 kB)

18.11.2019 - 03.12.2019

Návrh rozpočtu na r. 2020, Návrh střednědobého výhledu rozpočtu, Plán investic na r. 2020 (PDF 184 kB)

15.11.2019 - 12.12.2019

Oznámení o přerušení dodávky elektrické energie 11. 12. - Telč - Staré Město (PDF 100 kB)

14.11.2019 - 04.12.2019

Oznámení o přerušení dodávky elektrické energie 3. 12 - Telč, ul. Kostelnomyslovská, Polní (PDF 99 kB)

13.11.2019 - 27.11.2019

Usnesení z 26. schůze rady města dne 6. 11. 2019 (PDF 47 kB)

13.11.2019 - 16.12.2019

Svazek obcí "Železnice Kostelec - Slavonice" - Rozpočet na r. 2020 + Střednědobý výhled rozpočtu na r. 2021 - 2023 (PDF 89 kB)

13.11.2019 - 16.12.2019

Pozvánka na Valnou hromadu č. 2/2019 Svazku obcí "Železnice Kostelec - Slavonice" konanou dne 16. 12. 2019 (PDF 34 kB)

12.11.2019 - 27.12.2019

Zápis ze 7. zasedání zastupitelstva města, 4. 11. 2019 (PDF 60 kB)

Aktuality

19.11.2019

Informace o počasívíce

18.11.2019

Obnova lesa na Vysočině, listopad 2019více

15.11.2019

Telčské listy Listopad 2019více

12.11.2019

Uzavření registru řidičů ve dnech 19. - 20. 11. 2019více

12.11.2019

Výstraha ČHMÚ - vydaná 12.11 .2019více

11.11.2019

Výlukový jízdní řád platný od 18. 11. do 29. 11. 2019více

11.11.2019

Výstraha ČHMÚ - vydaná 11.11.2019více

08.11.2019

Ztráty a nálezyvíce

04.11.2019

Anketa Kraj mého srdcevíce

30.10.2019

Otevření SeneCura SeniorCentra Telč 9. 12. 2019více

Mohlo by Vás zajímat:
 • Platinová mince s Telčí, 2019

  Česká mincovna vydává další platinovou minci v cyklu, který je věnovaný památkám UNESCO. Sedmá mince v pořadí je věnovaná Telči. Platinová mince o váze 31,1 gramů a průměru 37 mm je k dispozici za cenu 45 950 Kč, a to v provedení proof. 
  V rámci tohoto sběratelského cyklu již byly představeny tyto mince: Historické centrum Českého Krumlova, Lednicko-valtický areál, Holašovice, Zahrady a zámek v Kroměříži, Zámek a zámecký areál Litomyšl a kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. V roce 2019 sbírku rozšíří ještě brněnská vila Tugendhat a třebíčská židovská čtvrť s bazilikou svatého Prokopa.
  Platinová mince s Telčí, 2019
 • Mobilní rozhlas

  V souvislosti se zlepšováním informovanosti občanů jsme k 16. prosinci 2016 změnili poskytovatele služby, díky které Vás budeme i dále informovat o dění ve městě pomocí SMS a nově také prostřednictvím e-mailů a mobilní aplikace.
  Výhody nového systému jsou především v dalších komunikačních kanálech – e-maily, hlasové zprávy a mobilní aplikace, webové prostředí pro nové registrace a případné změny vašeho účtu, ad.
  Po registraci budete dále ZDARMA dostávat SMS zprávy, e-maily či jiné zprávy o dění ve městě - upozornění na výpadky vody, elektřiny, čištění ulic, pozvánky na kulturní události a mnoho dalšího.
  Mobilní rozhlas
 • Virtuální prohlídka

  Prezentaci nejzajímavějších dominant ve městě nabízí virtuální prohlídka z roku 2018.
  Virtuální prohlídka nabízí 26 zastavení, čtyři z nich na náměstí Zachariáše z Hradce, osm ze Státního zámku, další pak na Belpské lávce, z věže sv. Jakuba a sv. Ducha, z rozhledny na Oslednicích, Panského dvora i zimního stadionu. Další prohlídky jsou z interiérů expozic Městské galerie Hasičský dům, Telčského podzemí, věže sv. Ducha a Expozice historie železniční dopravy.
  Zahrnuje tvorbu jedinečného designu a programování interaktivních prvků a virtuální prohlídky. Prezentace jsou vytvořené pomocí nejmodernější technologie pro zobrazení nejen na počítači, ale i na mobilech a tabletech.
  Virtuální prohlídka
 • Čokoláda z Telče, 2016

  V předvánoční době je možné zakoupit dárkové balení 100 g hořké čokolády s fotografiemi Telče (prosinec 2016)
  Čokoláda z Telče, 2016
 • Region Renesance (2015)

  Vydejte se s námi na výlet za renesancí, do měst a městeček, jejichž sgrafita a fresky na zdobených štítech měšťanských domů nezapřou italskou inspiraci. Vydejte se do míst, jež dodnes vyhlížejí jako za svých nejslavnějších časů, za vlády pánů z Hradce. Venkovské silničky lemované stromořadími jeřábů i skvěle značené stezky pro pěší a cyklisty vás pak dovedou neokázale krásnou přírodou, kde samota neznamená osamělost, nýbrž spočinutí a klid.
  Chladivá voda z pramenů lesních potůčků či Moravské Dyje, řeky, která protéká celým krajem renesance od severu k jihu osvěží znavené tělo stejně jako vůně léčivých bylin ze zahrad kláštera v Gerasu.
  Region Renesance (2015)
 • Nabídka práce v regionu Telče - Prace.cz

  Nabídka práce v regionu Telče, která je propojena s portálem Prace.cz a denně aktualizována. Seznam obsahuje také nabídku Úřadu práce.
  Nabídka práce v regionu Telče - Prace.cz
 • Geofun ... hra, co svět neviděl

  GEOFUN je propracovaná mobilní aplikace pro chytré telefony s operačními systémy Android a iOS, která Tě provede zábavnou a soutěžní formou po nejzajímavějších místech v regionu. V podstatě se jedná o geolokační zábavnou hru, kde nestačí pouze místo najít a „checknout se“, ale v rámci ní plnit i různé úkoly.

  Vezměte svůj chytrý telefon a zdarma si stáhněte aplikaci GEOFUN z příslušného obchodu (Obchod Play, AppStore). Po instalaci a rychlé registraci se ve výčtu geosrand (her) objeví Telčské stories. Od této chvíle již není nutné mít internetové připojení, stačí přijít se zapnutou aplikací na místo startu hry. Zde aplikace na základě vašich GPS souřadnic pozná, že jste na správném místě a celé dobrodružství může začít.
  Geofun ... hra, co svět neviděl
 • Telčské podzemí

  Nejen pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 150 metrů.
  Klikaté telčské katakomby v minulosti sloužily většinou jako skladovací prostory, ale někdy se také stávaly posledním úkrytem telčských obyvatel před nepřáteli. Mnohé z nich jsou proto opředeny legendami. Podle jedné z nich mohli obránci města uprchnout z města právě některou z těchto chodeb a říká se dokonce, že jedna vedla až na vzdálený hrad Roštejn.
  Zájemci o prohlídku telčského podzemí se prostřednictvím interaktivní zábavně – naučné expozice mohou přímo v tajemných sklepeních seznámit se zajímavými fakty z historie města.

  Podzemí si v tomto roce prohlédlo 5920 návštěvníků, od otevření expozice 35235 návštěvníků.
  Telčské podzemí
 • Telč na Seznamu.cz ve 3D

  Seznam.cz na svém mapovém webu Mapy.cz uvolnil k prohlížení první oblasti prostorových map. Jedná se o virtuální prostorový model krajiny, který byl vytvořen na základě snímků pořízených z letadel. 3D zobrazení umožňuje reálný pohled na mapu z ptačí perspektivy.
  Telč byla jednou z osmi lokalit, které byly na internetu k dispozici ve veřejně dostupné beta verzi – http://beta.mapy.cz.
  Během času se aplikace změnila a nyní je již 3D zobrazení Telče dostupné na oficiálním mapovém portálu Mapy.cz.
  Telč na Seznamu.cz ve 3D
 • Telčské koruny

  Světová válka přinesla nejen velké utrpení pro její účastníky, bídu a zdravotní problémy v zázemí, ale postavila naše předky před řešení zcela nečekaných situací. I když velká většina z nich byla řízena centrálně, na místní samosprávy jich zbylo, z dnešního pohledu, velmi mnoho. Představitelé měst je pak řešili podle vlastního uvážení, místních možností a často zcela originálním způsobem. 
  Tak tomu bylo v Telči poté, co na počátku války vznikl velký nedostatek platidel nižších hodnot. Městská spořitelna tuto situaci vyřešila vydáním poukázek s nápisem „1K – SPOŘITELNA MĚSTA TELČE vyplatí na poukázku tuto pravou hodnotu peněžní“. Na druhé straně poukázky, které byly o rozměrech tehdejších jízdenek na vlak a podobně jako ony byly vytištěny na tuhém papíru, bylo razítko „Spořitelna města Telče“ a podpisy dvou radních, Josefa Čápa a JUDr. Petra Kusaly. 
  19. září 1914 bylo dáno do oběhu prvních 5 300 kusů poukázek a 5. října téhož roku pak dalších 1500 kusů.
  Telčské koruny
 • Telč - Jezerní růže (2012)

  Herec Miroslav Táborský představuje historii a jedinečné příběhy českých památek UNESCO v novém dokumentárním cyklu Národní klenoty o památkách na českém území, které jsou zařazeny do seznamu kulturního dědictví UNESCO.
  Divákům se tak nabízí možnost seznámení nejen s jedinečnými památkami, ale i historií jejich vzniku a přesahem do míst a krajů, kde se nacházejí. Všechny tyto památky se vyznačují výjimečně cennou architektonickou, uměleckou i urbanistickou hodnotou.
  Celým cyklem třinácti 26minutových dílů diváky provede herec Miroslav Táborský.
  Telč - Jezerní růže (2012)
 • Historie v datech - do roku 2014

  13. století
  poč. 13. století – Telč ústředím zeměpanského statku s dvorcem
   
  14. století
  1315 poprvé se objevuje jméno Telče v písemných pramenech
  1333 - 1334 markrabě Karel vyplatil Telč ze zástavy
  1339 Oldřich z Hradce získává Telč od krále Jana Lucemburského
  1353 první písemná zpráva o telčských měšťanech
  1354 založena městská pamětní kniha; město získává hrdelní soudní právo
  1372 Menhart z Hradce koupil pozemky na založení Staroměstského rybníka
  1386 požár, při němž vyhořel kostel sv. Jakuba a 27 měšťanských domů na náměstí
  1387 Jindřich z Hradce dává telčským měšťanům právo svobodného kšaftování, objevují se poprvé místní názvy Stará Telč a Nová Telč
  Historie v datech - do roku 2014


 • Aktuální přehled počasí pro
  TELČ 13:24:04

  Teplota vzduchu:
  8,9 °C
  Rychlost větru:
  0 km/h
  Tlak vzduchu:
  1017,6 hPa
  Denní srážky:
  0 mm
  UV: 0.8
    Sluneční záření: 244 W/m²
 • Kamera LIVE