Folklorní soubor Kvítek

Folklorní soubor KvítekDětský folklorní soubor při Domě dětí a mládeže v Telči vznikl v roce 1981. Cílem a hlavní náplní práce souboru je podporovat v dětech vztah k rodnému kraji, k místním lidovým tradicím formou horáckých písní, tanců a říkadel - vše zaměřené na Telč a okolí.

Soubor účinkuje především v místním regionu při různých veřejných akcích. Pravidelně se zúčastňuje soutěží dětských folklorních souborů, několikrát postoupil do zemské přehlídky, účastnil se mnoha festivalů, natáčel pro pro Český rozhlas Praha a Brno pořad horáckých písní a koled apod.

Souborem prošlo přes 300 dětí a mnohé z nich pokračují v dospělém souboru Podjavořičan dodnes. V souboru je padesát dětí ve dvou věkových skupinách. V mladší skupině souboru Kvítek jsou děti šesti až osmileté, zpívají a tancují jednoduché tance úměrné jejich věku. Ve starší skupině jsou děti ve věku 9 až 12 let. Kvítek není souborem výběrovým, dává možnost všem dětem, které mají rády folklor. Zaměřuje se svými pořady na pohybové zpracování jednoduchých horáckých tanců, písní a her z okolí Telčska.
Folklorní soubor Kvítek
Soubor pořádá pravidelná letní soustředění na základně Domu dětí a mládeže Telč ve Zvolenovicích, kde se děti kromě letní sportovní a zábavné činnosti věnují i taneční průpravě, zpěvu, rytmickým říkadlům.

Kontakt: Dům dětí a mládeže, náměstí Zachariáše z Hradce 66, 588 56 Telč
http://www.ddmtelc.cz

Od počátku činnosti Kvítku je jeho vedoucí paní učitelka Jana Návratová.

V roce 2001 obdržela Jana Návratová Cenu města Telče za činnost v místních folklorních sdruženích.
Paní Návratová stála u zrodu několika místních souborů. Svojí činností pěstuje v nejmladší generaci povědomí o místní lidové kultuře a připravuje ji k tomu, aby tuto tradici udržovala a dále ji rozvíjela.
Folklorní soubor Kvítek
30 let s folklorem
Zdá se to neuvěřitelné, že v letošním roce to bude již 30 let, kdy byl založen dětský folklorní soubor Kvítek Telč. Nikdy bych nevěřila, že z nesmělého pokusu vzbudit v dnešní přetechnizované době v dětech zájem o lidovou kulturu vznikne soubor, který bude pracovat 30 let.
Hned v prvních letech mé učitelské praxe se mi dostal do ruky citát Josefa Hory: „Lidská paměť je krátká. Člověk rychle zapomíná. Nebudeme-li dětem připomínat tradice rodného kraje, může se stát, že až vyrostou, už svoje kořeny nenajdou.“ Tato slova na mne zapůsobila tak, že jsem v nich našla smysl své práce s dětmi.
Souborem jich prošly během těch 30 let stovky. A je potěšitelné, že mnohé z nich chtěly v práci pokračovat i v dospělosti. Takže v současné době pracují v Telči 3 dětské soubory (50 dětí) a od roku 1989 dospělý soubor Podjavořičan (45 členů). Dramaturgické náměty čerpám výhradně z místního regionu Horácka, převažují písně a tance z Telčska.
Sbíráním zkušeností se postupně soubory vypracovaly tak, že se telčský folklor dostával do povědomí lidí v celé republice i za jejími hranicemi. Soubor Kvítek účinkoval dvakrát na prestižním festivalu ve Strážnici, čtyřikrát na Evropském setkání souborů v Telči, na Adámkových slavnostech v Hlinsku, v rakouském Waidhofenu a Raabsu, čtyřikrát postoupil do národního kola v soutěži dětských folklorních souborů, natáčel pro Československý rozhlas pořad Domino a horácké koledy, pravidelně účinkuje na všech veřejných akcích ve městě a okolí, což bývá kolem 20 vystoupení ročně. V roce 2003 získal za vzornou reprezentaci čestné uznání města Telče.
Podjavořičan prezentuje horácký folklor nejen v Telči a okolí, ale během svého působení reprezentoval město na festivalech ve Skotsku, Finsku, Turecku, Portugalsku, Švýcarsku, Německu a Rakousku, pravidelně účinkuje i na Slovensku v Šale.
Kromě těchto a domácích vystoupení již několikrát natáčel pro Českou televizi – v posledních letech např. Putování za písničkou s Jožkou Šmukařem a v tomto roce vyjde Kaleidoskop tradičních zvyků a festivalů na Horácku, kde náš soubor prezentuje nejen místní zvyky, tance a kroje, ale hlavně město Telč, kde byl pořad na různých místech natáčen.
Folklorní soubor KvítekKromě toho soubor pořádá tradiční akce – Masopust, Velikonoční mrskut, Vítání jara, Horácký bál a Horácký jarmark.
Největší radost mám ze společného vystoupení Živý betlém na zámku, kde se v půlhodinovém pořadu objeví všechny telčské folklorní soubory pohromadě. Je to kolem 80 účinkujících a náš betlém se tak řadí k největším v počtu účinkujících v naší zemi.
Je to práce náročná, ale krásná. Sám by na ni člověk nestačil. Proto bych chtěla poděkovat všem, kteří se mnou začínali, spolupracovali a spolupracují. Je to mnoho bezejmenných lidí, kteří bez nároku na odměnu pomáhají. Muzikanti, kteří dojíždějí z Brna, Náměště, Třebíče, Znojma, jsou to tanečníci a zpěváci, na které se mohu spolehnout, ochotní rodiče, kteří pomáhají při organizaci, ženy, které šijí a vyšívají kroje, pracovníci DDM, MěÚ Telč, státního zámku atd. Není možné všechny jmenovat, ale dobře si uvědomuji, že bez nich bych nedokázala vůbec nic. Hlavním smyslem mé práce bylo a vždy bude pěstovat v dětech vztah k rodnému kraji, k jeho tradicím, učit je vážit si toho, co naši předkové vytvořili, a uchovat skvosty místní kultury pro příští generace.
Snad se nám to společně daří a mám z toho pocit uspokojení a obyčejného lidského štěstí. Všem moc děkuji. Jsem ráda, že Vás mám.
Jana Návratová pro Telčské listy 01-02/2011
VLOŽIL: Terezie Veselá (09.05.2012) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (03.02.2016)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Aktuální přehled počasí pro Telč

25.10.2020
02:12:43
Teplota vzduchu 5.4 °C
Rychlost větru 0 km/h
Tlak vzduchu 1016.9 hPa
Denní srážky 0 mm
UV 0.0
Sluneční záření 0 W/m²

Partneři města TELČ

Folklorní soubor Kvítek Folklorní soubor Kvítek Folklorní soubor Kvítek Folklorní soubor Kvítek Folklorní soubor Kvítek Folklorní soubor Kvítek Folklorní soubor Kvítek Folklorní soubor Kvítek Folklorní soubor Kvítek Folklorní soubor Kvítek

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Kickbox Klub Reborn, z.s., Klatovec
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč