Klub filatelistů

Klub filatelistůKontakt:
Ing. Bohuslav Makovička
předseda, e-mail: B.Makovicka@seznam.cz, mob. 773 925 031
Zdeněk Cambálek, novinkář

Klub filatelistů je jednou z nejstarších společenských organizací v Telči, v letošním roce (2017) oslaví 80 let své činnosti. Město propaguje svou výstavní i sběratelskou činností, díky níž má Telč několik poštovních známek i příležitostných razítek. K letošnímu výročí připravují výstavu s dalším příležitostným razítkem.
Klub filatelistů Telč byl založen 5. listopadu 1937, a nikdy nepřerušil svou činnost. Prvním předsedou byl JUDr. Emil Pavelka.

Od roku 1977 je předsedou filatelistů Ing. Bohuslav Makovička, který v roce 2007 získal Cenu města Telče za vynikající úspěch na Národní výstavě poštovních známek, nominaci na prestižní výstavu Praga 2008 a osobní přínos rozvoje filatelie na Telčsku.
První poštovní známka s Telčí byla v roce 1954 známka s námětem náměstí od slavného malíře Cyrila Boudy. Zatím poslední pak byla osmikorunová známka s domy na malém podloubí vydaná v sérii UNESCO v roce 1994. V českém poštovnictví pak drží ojedinělý primát 50 haléřová známka zobrazující část mariánského sloupu a velké podloubí z roku 1966. Pošta jich nechala postupně vytisknout neuvěřitelných více jak 254 miliónů kusů!
K 80. výročí založení Klubu filatelistů bude Pošta Telč používat od 2. do 16. listopadu 2017 cennou nálepku APOST na tzv. zapsané zásilky s přítiskem, který bude připomínat toto výročí. A příležitostnou nálepku APOST 75 LET Klubu filatelistů Telč již používala telčská pošta v říjnu 2012.

Klub filatelistů Telč působí v rámci Svazu českých filatelistů ČR. Posláním filatelistů je šířit teoretické a praktické znalosti ve všech oborech filatelie, poradenská činnost a pořádání soutěžních a propagačních výstav.

V roce 2017 obdržel Klub filatelistů Cenu města Telče za dlouholetou propagaci města výstavní a sběratelskou činností

V roce 2007 získal Ing. Bohuslav Makovička Cenu města Telče za vynikající úspěch na Národní výstavě poštovních známek, nominaci na prestižní výstavu Praga 2008 a osobní přínos rozvoje filatelie na Telčsku

Klub filatelistůPříležitostné razítko M. Herálecké bodovalo
80. výročí svého založení připomněl v roce 2017 telčský Klub filatelistů nejen pozoruhodnou výstavou v radniční síni, ale dal o něm také vědět filatelistům na celém světě příležitostným razítkem, které zdejší pošta používala od 2. do 7. listopadu 2017. A razítko filatelisty, Telč a jeho autorku, Marii Heráleckou, zviditelňuje i letos. „Časopis Filatelie 4/2018 uveřejnil vyhodnocení ankety České pošty a časopisu Filatelie o Nejkrásnější ruční příležitostné razítko roku 2017. Mezi 60 razítky se to ,naše´ umístilo na skvělém čtvrtém místě,“ informoval TL předseda Klubu Bohuslav Makovička. Více bodů než telčské razítko získaly v hodnotící anketě razítka propagující Filatelistickou výstavu Praga Picola, Vánoce v Brně a Adventní věnec Božího Daru. /z/ Telčské listy 05 2018Klub filatelistůK 80. výročí založení Klubu filatelistů Telč bude Pošta Telč používat od 2. do 16. listopadu 2017 cennou nálepku APOST na tzv. zapsané zásilky s přítiskem, který bude připomínat toto výročí. „Klub filatelistů byl ve městě založen 5. listopadu 1937 a nikdy nepřerušil svou činnost,“ doplnil úvodní informaci současný předseda Klubu Ing. Bohuslav Makovička.
Telčské listy 10/2017

Poštovní známky s Telčí
Tou první byla v roce 1954 známka s námětem náměstí od slavného malíře Cyrila Boudy. Zatím poslední pak byla osmikorunová známka s domy na malém podloubí vydaná v sérii UNESCO v roce 1994. V českém poštovnictví pak drží ojedinělý primát 50haléřová známka zobrazující část mariánského sloupu a velké podloubí z roku 1966. Pošta jich nechala postupně vytisknout neuvěřitelných 254 460 000 kusů!

Klub filatelistůKlub filatelistů
Klub filatelistůKlub filatelistů


 
VLOŽIL: Terezie Veselá (10.05.2012) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (20.12.2021)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské podzemí
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Mobilní rozhlas
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Prodej pozemků v zóně Dačická
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Unesco UtilityReport Mobilní rozhlas Kraj Vysočina Golf resort Telč Sdruzeni obci Vysociny VAS Česká inspirace CET Mikroregion Telčsko

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Kickbox Klub Reborn, z.s., Klatovec
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč