Klub filatelistů

Klub filatelistůKontakt:
Ing. Bohuslav Makovička
předseda, e-mail: B.Makovicka@seznam.cz, mob. 773 925 031
Zdeněk Cambálek, novinkář

Klub filatelistů je jednou z nejstarších společenských organizací v Telči, v letošním roce (2017) oslaví 80 let své činnosti. Město propaguje svou výstavní i sběratelskou činností, díky níž má Telč několik poštovních známek i příležitostných razítek. K letošnímu výročí připravují výstavu s dalším příležitostným razítkem.
Klub filatelistů Telč byl založen 5. listopadu 1937, a nikdy nepřerušil svou činnost. Prvním předsedou byl JUDr. Emil Pavelka.

Od roku 1977, tedy 40 let, je předsedou filatelistů její současný předseda Ing. Bohuslav Makovička, který v roce 2007 získal Cenu města Telče za vynikající úspěch na Národní výstavě poštovních známek, nominaci na prestižní výstavu Praga 2008 a osobní přínos rozvoje filatelie na Telčsku.
První poštovní známka s Telčí byla v roce 1954 známka s námětem náměstí od slavného malíře Cyrila Boudy. Zatím poslední pak byla osmikorunová známka s domy na malém podloubí vydaná v sérii UNESCO v roce 1994. V českém poštovnictví pak drží ojedinělý primát 50 haléřová známka zobrazující část mariánského sloupu a velké podloubí z roku 1966. Pošta jich nechala postupně vytisknout neuvěřitelných více jak 254 miliónů kusů!
K 80. výročí založení Klubu filatelistů bude Pošta Telč používat od 2. do 16. listopadu 2017 cennou nálepku APOST na tzv. zapsané zásilky s přítiskem, který bude připomínat toto výročí. A příležitostnou nálepku APOST 75 LET Klubu filatelistů Telč již používala telčská pošta v říjnu 2012.

Klub filatelistů Telč působí v rámci Svazu českých filatelistů ČR. Posláním filatelistů je šířit teoretické a praktické znalosti ve všech oborech filatelie, poradenská činnost a pořádání soutěžních a propagačních výstav.

V roce 2017 obdržel Klub filatelistů Cenu města Telče za dlouholetou propagaci města výstavní a sběratelskou činností


V roce 2007 získal Ing. Bohuslav Makovička Cenu města Telče za vynikající úspěch na Národní výstavě poštovních známek, nominaci na prestižní výstavu Praga 2008 a osobní přínos rozvoje filatelie na Telčsku

Klub filatelistůPříležitostné razítko M. Herálecké bodovalo

80. výročí svého založení připomněl v loňském roce (2017) telčský Klub filatelistů nejen pozoruhodnou výstavou v radniční síni, ale dal o něm také vědět filatelistům na celém světě příležitostným razítkem, které zdejší pošta používala od 2. do 7. listopadu 2017. A razítko filatelisty, Telč a jeho autorku, Marii Heráleckou, zviditelňuje i letos. „Časopis Filatelie 4/2018 uveřejnil vyhodnocení ankety České pošty a časopisu Filatelie o Nejkrásnější ruční příležitostné razítko roku 2017. Mezi 60 razítky se to ,naše´ umístilo na skvělém čtvrtém místě,“ informoval TL předseda Klubu Bohuslav Makovička. Více bodů než telčské razítko získaly v hodnotící anketě razítka propagující Filatelistickou výstavu Praga Picola, Vánoce v Brně a Adventní věnec Božího Daru. /z/ Telčské listy 05 2018

Filatelisté 80 roků dokumentují historii regionu, listopad 2017
80 roků od svého založení si letos (2017) připomíná Klub filatelistů. V roce 1937 nebylo vůbec běžné, aby v městech velikosti Telče existoval. Pokračovatelé otců zakladatelů, MUDr. Arnošta Böhma, Josefů Fixela a Pilaře, Stanislava Loužila a Matěje Šindlera, kteří 5. listopadu před osmdesáti lety začali psát filatelistickou historii Telče, připravují opravdu důstojnou „oslavu“ výročí. „Prakticky celý listopad, od 2. do 26. bude v radniční síni propagační výstava poštovních známek a poštovní historie regionu. Z iniciativy Klubu bude telčská pošta používat od 2. do 7. listopadu příležitostné razítko k jeho výročí a od 2. do 16. listopadu navíc také příležitostnou R nálepku pro zapsané zásilky,“ vypočítal pro TL filatelistické „lahůdky“ předseda klubu Bohuslav Makovička, které se svými kolegy pro sběratele připravil. Na otázku k cennosti exponátů na zmíněné výstavě pak odpověděl: „Chceme na ní představit filatelii a poštovnictví jako nedílnou součást historie města a regionu. Takže laiky často hledaná „cennost“ exponátů není v tomto případě podstatná.“ Slova předsedy Makovičky pak potvrzuje snímek korespondenčního lístku Červeného kříže z I. světové války, který je jedním z exponátů výstavy. /z/
Telčské listy 11 2017

Klub filatelistůK 80. výročí založení Klubu filatelistů Telč bude Pošta Telč používat od 2. do 16. listopadu 2017 cennou nálepku APOST na tzv. zapsané zásilky s přítiskem, který bude připomínat toto výročí. „Klub filatelistů byl ve městě založen 5. listopadu 1937 a nikdy nepřerušil svou činnost,“ doplnil úvodní informaci současný předseda Klubu Ing. Bohuslav Makovička.
Telčské listy 10/2017

Telčské listy 06/2017
Lidé mikroregionu - Šťastná umístěnka Bohuslava Makovičky
Umístěnka. Příkaz k uzavření pracovního poměru. V 50. a 60. letech minulého století černá můra většiny absolventů vysokých a středních odborných škol. Často je zaváděla na opačný konec republiky, vzdalovala od jejich blízkých, místní funkcionáři si jí vyřizovali účty s rodinou studenta... V případě absolventa Střední rybářské odborné školy ve Vodňanech, rodáka z nedalekých Radlic, se jednalo o šťastnou výjimku. Díky umístěnce se Ing. Bohuslav Makovička stal občanem Telče, založil zde rodinu a celý profesní život pracoval u rybářství. Letos je to 40 roků, co stojí v čele místního Klubu filatelistů. A nejen to. Jeho profesní a další zájmové aktivity pozitivně ovlivnily a stále ovlivňují život Telče.
Od kdy sbíráte poštovní známky?
Od školních let. V mé generaci sbíral známky snad každý kluk.
To máte pravdu, ale...
Ano, ale málokdo u tohoto koníčka, ze kterého se v dospělosti stane pořádný „kůň“, vydrží. K opravdové filatelii jsem se dostal až po příchodu do Telče. Díky panu Matěji Šindlerovi.
Tenhle příběh poznala většina telčských „kluků“. Výstižně ho zachytil Hanuš H. Hahn. Připomenete ho?
Prožil jsem ho sice v dospělém věku, ale s trochou nadsázky se vztahuje i na mě. Při stříhání nám dal na prohlížení album se známkami z tehdejších kolonií. Při pohledu na divoká zvířata a lidojedy se nám ježily vlasy, to mu usnadňovalo stříhání a současně v nás probudil zájem o sbírání známek.
Klub filatelistů, který vedete, oslaví letos 5. listopadu 80. výročí svého založení. To si zaslouží připomenutí jeho začátku.
V městě velikosti Telče byl Klub filatelistů tehdy ojedinělou záležitostí. Vděčíme za něj pětici mužů, kteří u jeho zrodu stáli. Byli to MUDr. Arnošt Böhm, Josef Fixel, Josef Pilař, Stanislav Loužil a hlavně již zmíněný Matěj Šindler.
Klub dnes?
Máme dvě desítky různě aktivních členů. Podobně jako jiné zájmové spolky, se kterými máme i shodné starosti. Včetně menšího zájmu mladých.
Čím si to vysvětlujete?
V našem případě je to souběh řady okolností, které vychází z vývoje společnosti. Dříve byla filatelie, především pro kluky, bránou do světa. Díky jí poznávali cizí země, v námětové filatelii historii, zeměpis a další obory. Příchod internetu tohle všechno změnil. Navíc nové komunikační technologie přinesly pokles užívání listovních služeb, neposíláme pohlednice... Také automatizace zpracování listovních zásilek udělala své. Kdy jste naposledy obdržel v běžné záležitosti pěkně ofrankovaný dopis?
Takže maily, SMS apod. jsou předzvěstí zániku filatelie?
Určitě ne. Bude se ale vyvíjet jiným směrem. Nebude masovou záležitostí. Již dnes je hodně blízko sběratelství umění, starožitností, kunsthistorii.
Vrátíme se k výročí klubu. Jak ho plánujete připomenout veřejnosti?
Třemi akcemi. V říjnu počítáme s vydáním příležitostné nálepky Apost s přítiskem Telč 80 let KF. Telčská pošta ji bude používat od 15. října do 15. listopadu u všech zapsaných zásilek. V tuto chvíli je v jednání také vydání příležitostného razítka, které by pošta používala asi týden. Bylo by to sedmé „telčské“ příležitostné razítko. Tím prvním bylo razítko v roce 1952, které připomnělo 100. výročí založení gymnázia. Zásilky jím oražené jsou dnes mezi sběrateli hodně hledané. Oba záměry připomenou výročí klubu, ale budou také propagovat Telč mezi sběrateli nejen v Česku. A tou místní hlavní připomínkou výročí bude výstava poštovních zajímavostí se vztahem k Telči a jejímu regionu v listopadu v radniční síni. Představíme na ní pozoruhodné exponáty výhradě ze sbírek členů klubu.
Zatím jsme nehovořili o Vaší sbírce.
Pro laika se těžko popisuje. Ale třeba soubor Poštovní historie jihozápadní Moravy 1664 až 1945 podle mě srozumitelně představuje všechny roviny filatelie. Tomu, kdo si ho prohlíží, připomene politické a společenské změny, kterým náš kraj prošel, správní příslušnost, zajímavé lidi, podnikatelské aktivity, významné události. A nemusí při tom ani zkoumat či mít povědomí o hodnotě známek, které jsou na dopisech použity. V tom především vidím význam a krásu filatelie.
Nedá mi. Trochu Vás doplním. Zmíněná sbírka již získala devět ocenění na prestižních filatelistických výstavách.
Náš rozhovor nemůže skončit jen světem známek. Vím, že jste také včelař a regionálně známý kaktusář.
Včelařství jsem již bohužel ze zdravotních důvodů zanechal. Omezuji i kaktusy. Z kdysi 500 druhů jich máme ve skleníku „jen“ asi 200 druhů. Stále se věnuji pěstování sukulentů a tučnolistých rostlin, tzv. tlusticím. Jsou pověstné malými nároky na živiny a shromažďováním vody. To je při současném vývoji klimatu hodně aktuální. A kaktusy. I ony byly pro mě bránou do světa. Díky jim pozná pěstitel americký kontinent od Kanady až po Chile...
Obvyklé poděkování za rozhovor muži mnoha ušlechtilých profesí, který se z pozice tehdejší technické funkce zasloužil také o výstavbu administrativní budovy bývalého Státního rybářství Na Sádkách, dnes městského úřadu, se neděje nad albem poštovních známek, ale pohledem na obří Echinocactus grusonii, který je doma v dalekém Mexiku. Ing. Makovička ho vypěstoval ze semínka, které zasel před 46 lety, v roce 1971. Podle dostupných pramenů poprvé kvete po padesáti letech. Tak držíme palce...
Oldřich Zadražil
Telčské listy 06/2017

Známky B. Makovičky reprezentují Telč, 2016
Na velké Česko – slovenské filatelistické výstavě, která se bude konat od 2. do 6. června 2016 ve Žďáru nad Sázavou, bude mít zastoupení i Telč. Díky dvěma exponátům předsedy zdejšího klubu filatelistů Bohuslava Makovičky. V náročném výběru pořadatelů uspěly hned dva jeho exponáty, Poštovní historie jihozápadní Moravy 1664 - 1918, a zcela nový, který bude mít na žďárské výstavě premiéru, Historie poštovnictví jihozápadní Moravy 1918 – 1945.

František Křesťan uspěl ve Svitavách, 2014
Od 25. do 28. září 2014 se ve Svitavách konala regionální filatelistická výstava Svitavy 2014. Z telčského Klubu filatelistů se jí jako vystavovatel zúčastnil František Křesťan s exponátem Košické známky, který porota ocenila postříbřenou medailí.

Schůzky Klubu filatelistů se konají každou druhou neděli v měsíci od 9 do 11 hodin v prostorách Klubu důchodců na poliklinice v Masarykově ulici (vchod z nádvoří). Zájemci (i nečlenové) mohou na schůzce získat informace o hodnotě svých sbírek známek, popřípadě pohlednic a podobných sběratelských předmětů.

Filatelistická mapa 2012

Klub filatelistůFilatelisté vystavovali v Rakousku, 2011
1. října 2011 se v dolnorakouském Gross-Sieghartsu uskutečnila výstava poštovních známek a celin. Společně s tamními sběrateli představili své exponáty v sále městské radnice také filatelisté z Telče.
TL o tom informoval předseda Klubu filatelistů Bohuslav Makovička: „Hlavním mottem výstavy je společná historie našich zemí. Na výstavě proto představíme exponáty jak z předznámkového období (1664-1850), tak z pozdějších let, kdy jsme žili v jednom státě a máme tak společnou poštovní historii.
Pro návštěvníky z obou stran hranice byly určitě zajímavé i ty expozice, které se věnují známkovému období po zániku Rakouska - Uherska.“ Oživením výstavy je také výstava historických pohlednic Gross-Sieghartsu. Rakouští pořadatelé dávají společné výstavě velký význam. Svědčí o tom i fakt, že v době jejího konání bude v Gross-Sieghartsu zřízen speciální poštovní úřad, který bude pro poštovní zásilky používat příležitostné poštovní razítko. K výstavě byla také vydána poštovní známka s přítiskem v hodnotě € 0.62.
Výstavu zahájí prezident rakouského spolku filatelistů René Alfons Haiden.
Telčské listy 09/2011

Klub filatelistůPoštovní známky s Telčí
Tou první byla v roce 1954 známka s námětem náměstí od slavného malíře Cyrila Boudy. Zatím poslední pak byla osmikorunová známka s domy na malém podloubí vydaná v sérii UNESCO v roce 1994. V českém poštovnictví pak drží ojedinělý primát 50haléřová známka zobrazující část mariánského sloupu a velké podloubí z roku 1966. Pošta jich nechala postupně vytisknout neuvěřitelných 254 460 000 kusů!


Filatelisté mají v Telči spolek již 75 roků
Na podzim v roce 1937 byl v Telči založen první spolek sběratelů poštovních známek, Klub českých filatelistů. Hlavními iniciátory jeho vzniku byli Matěj Šindler a Josef Pilař. Na ustavující schůzi Klubu pak 18 sběratelů zvolilo jeho prvním předsedou JUDr. Emila Pavelku, přednostu Okresního soudu v Telči.
Klub filatelistůZa pozoruhodnou iniciativu telčských filatelistů považuje současný předseda Ing. Bohuslav Makovička krok pokladníka Karla Klimeše, který 5. května 1945 dal přetisknout v místní tiskárně Františka Rejzka 800 kusů protektorátních výplatních známek přetiskem „Osvobození 1945“. Věhlasu přetisku rakousko-uherských známek z roku 1919 se sice nedočkal, ale i tak se jedná o velkou filatelistickou zajímavost.
Po roce 1948 prošel spolek řadou organizačních změn. Dokonce nějaký čas patřil pod odborovou organizaci Masny Krahulčí. Až do své smrti v roce 1986 byl stále jeho nejaktivnějším členem jeden ze zakladatelů Matěj Šindler. V roce 1977 byl do čela Klubu, který se mezitím stal opět samostatným subjektem (1959), zvolen ing. Bohuslav Makovička, který zdejší filatelisty vede dodnes. Na otázku, jak filatelisté výročí oslaví, TL odpověděl: „Od 3. října až do konce měsíce bude v radniční síni propagační výstava známek a poštovní historie ze sbírek našich členů. Představíme na ní především exponáty se vztahem k Telči.“ Na dotaz, které to konkrétně budou, pak B. Makovička upřesnil: „František Křesťan vystaví část své sbírky Košické známky 1945, Zdeněk Cambálek zahraniční korespondenci do Telče a já přispěji exponáty, které se týkají se poštovní historie jihozápadní Moravy.“
Z iniciativy vedení Klubu bude od 10. října po celý měsíc používat telčská pošta příležitostnou nálepku APOST „75 LET KF Telč“.
Telčský klub má dnes 24 členů. Předseda B. Makovička doufá, že výstava by mohla do něj přivést mladé sběratele. Hodnotí ale současný zájem mladých o filatelii realisticky: „Mají daleko více možností, jak poznat svět než naše generace. Pro nás byla, především v počátcích sbírání, vlastně bránou do nedosažitelného světa.“
Filatelie je ale stále obor, který rozšiřuje poznání jak z hlediska zeměpisu, tak především historie a řady dalších oborů. Proto i telčští filatelisté věří, že najdou v budoucnu své následovníky. Právě pro ně, a také pro širokou veřejnost, připravili zmiňovanou výstavu a další akce, jako je třeba seriál zajímavých telčských poštovních dokumentů, který již několik měsíců pro TL připravuje předseda Bohuslav Makovička.
Klub filatelistů/z/ Telčské listy 10/2012

Od 10. října 2012 používala telčská pošta jeden měsíc příležitostnou nálepku APOST 75 LET KF Telč
VLOŽIL: Terezie Veselá (10.05.2012) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (30.04.2018)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Klub filatelistů Klub filatelistů Klub filatelistů Klub filatelistů Klub filatelistů Klub filatelistů Klub filatelistů Klub filatelistů Klub filatelistů Klub filatelistů

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Kickbox Klub Reborn, z.s., Klatovec
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč