Telč VÍTEJTE NA OFICIÁLNÍCH STRÁNKÁCH MĚSTA Mapa stránek

Klub filatelistů

Kontakt:
Ing. Bohuslav Makovička
předseda, e-mail: B.Makovicka@seznam.cz, mob. 773 925 031
Zdeněk Cambálek, novinkář

Klub filatelistů je jednou z nejstarších společenských organizací v Telči, v letošním roce (2017) oslaví 80 let své činnosti. Město propaguje svou výstavní i sběratelskou činností, díky níž má Telč několik poštovních známek i příležitostných razítek. K letošnímu výročí připravují výstavu s dalším příležitostným razítkem.
Klub filatelistů Telč byl založen 5. listopadu 1937, a nikdy nepřerušil svou činnost. Prvním předsedou byl JUDr. Emil Pavelka.

Od roku 1977, tedy 40 let, je předsedou filatelistů její současný předseda Ing. Bohuslav Makovička, který v roce 2007 získal Cenu města Telče za vynikající úspěch na Národní výstavě poštovních známek, nominaci na prestižní výstavu Praga 2008 a osobní přínos rozvoje filatelie na Telčsku.
První poštovní známka s Telčí byla v roce 1954 známka s námětem náměstí od slavného malíře Cyrila Boudy. Zatím poslední pak byla osmikorunová známka s domy na malém podloubí vydaná v sérii UNESCO v roce 1994. V českém poštovnictví pak drží ojedinělý primát 50 haléřová známka zobrazující část mariánského sloupu a velké podloubí z roku 1966. Pošta jich nechala postupně vytisknout neuvěřitelných více jak 254 miliónů kusů!
K 80. výročí založení Klubu filatelistů bude Pošta Telč používat od 2. do 16. listopadu 2017 cennou nálepku APOST na tzv. zapsané zásilky s přítiskem, který bude připomínat toto výročí. A příležitostnou nálepku APOST 75 LET Klubu filatelistů Telč již používala telčská pošta v říjnu 2012.

Klub filatelistů Telč působí v rámci Svazu českých filatelistů ČR. Posláním filatelistů je šířit teoretické a praktické znalosti ve všech oborech filatelie, poradenská činnost a pořádání soutěžních a propagačních výstav.

V roce 2017 obdržel Klub filatelistů Cenu města Telče za dlouholetou propagaci města výstavní a sběratelskou činností


V roce 2007 získal Ing. Bohuslav Makovička Cenu města Telče za vynikající úspěch na Národní výstavě poštovních známek, nominaci na prestižní výstavu Praga 2008 a osobní přínos rozvoje filatelie na Telčsku

Příležitostné razítko M. Herálecké bodovalo

80. výročí svého založení připomněl v loňském roce (2017) telčský Klub filatelistů nejen pozoruhodnou výstavou v radniční síni, ale dal o něm také vědět filatelistům na celém světě příležitostným razítkem, které zdejší pošta používala od 2. do 7. listopadu 2017. A razítko filatelisty, Telč a jeho autorku, Marii Heráleckou, zviditelňuje i letos. „Časopis Filatelie 4/2018 uveřejnil vyhodnocení ankety České pošty a časopisu Filatelie o Nejkrásnější ruční příležitostné razítko roku 2017. Mezi 60 razítky se to ,naše´ umístilo na skvělém čtvrtém místě,“ informoval TL předseda Klubu Bohuslav Makovička. Více bodů než telčské razítko získaly v hodnotící anketě razítka propagující Filatelistickou výstavu Praga Picola, Vánoce v Brně a Adventní věnec Božího Daru. /z/ Telčské listy 05 2018

Filatelisté 80 roků dokumentují historii regionu, listopad 2017
80 roků od svého založení si letos (2017) připomíná Klub filatelistů. V roce 1937 nebylo vůbec běžné, aby v městech velikosti Telče existoval. Pokračovatelé otců zakladatelů, MUDr. Arnošta Böhma, Josefů Fixela a Pilaře, Stanislava Loužila a Matěje Šindlera, kteří 5. listopadu před osmdesáti lety začali psát filatelistickou historii Telče, připravují opravdu důstojnou „oslavu“ výročí. „Prakticky celý listopad, od 2. do 26. bude v radniční síni propagační výstava poštovních známek a poštovní historie regionu. Z iniciativy Klubu bude telčská pošta používat od 2. do 7. listopadu příležitostné razítko k jeho výročí a od 2. do 16. listopadu navíc také příležitostnou R nálepku pro zapsané zásilky,“ vypočítal pro TL filatelistické „lahůdky“ předseda klubu Bohuslav Makovička, které se svými kolegy pro sběratele připravil. Na otázku k cennosti exponátů na zmíněné výstavě pak odpověděl: „Chceme na ní představit filatelii a poštovnictví jako nedílnou součást historie města a regionu. Takže laiky často hledaná „cennost“ exponátů není v tomto případě podstatná.“ Slova předsedy Makovičky pak potvrzuje snímek korespondenčního lístku Červeného kříže z I. světové války, který je jedním z exponátů výstavy. /z/
Telčské listy 11 2017

K 80. výročí založení Klubu filatelistů Telč bude Pošta Telč používat od 2. do 16. listopadu 2017 cennou nálepku APOST na tzv. zapsané zásilky s přítiskem, který bude připomínat toto výročí. „Klub filatelistů byl ve městě založen 5. listopadu 1937 a nikdy nepřerušil svou činnost,“ doplnil úvodní informaci současný předseda Klubu Ing. Bohuslav Makovička.
Telčské listy 10/2017

Telčské listy 06/2017
Lidé mikroregionu - Šťastná umístěnka Bohuslava Makovičky
Umístěnka. Příkaz k uzavření pracovního poměru. V 50. a 60. letech minulého století černá můra většiny absolventů vysokých a středních odborných škol. Často je zaváděla na opačný konec republiky, vzdalovala od jejich blízkých, místní funkcionáři si jí vyřizovali účty s rodinou studenta... V případě absolventa Střední rybářské odborné školy ve Vodňanech, rodáka z nedalekých Radlic, se jednalo o šťastnou výjimku. Díky umístěnce se Ing. Bohuslav Makovička stal občanem Telče, založil zde rodinu a celý profesní život pracoval u rybářství. Letos je to 40 roků, co stojí v čele místního Klubu filatelistů. A nejen to. Jeho profesní a další zájmové aktivity pozitivně ovlivnily a stále ovlivňují život Telče.
Od kdy sbíráte poštovní známky?
Od školních let. V mé generaci sbíral známky snad každý kluk.
To máte pravdu, ale...
Ano, ale málokdo u tohoto koníčka, ze kterého se v dospělosti stane pořádný „kůň“, vydrží. K opravdové filatelii jsem se dostal až po příchodu do Telče. Díky panu Matěji Šindlerovi.
Tenhle příběh poznala většina telčských „kluků“. Výstižně ho zachytil Hanuš H. Hahn. Připomenete ho?
Prožil jsem ho sice v dospělém věku, ale s trochou nadsázky se vztahuje i na mě. Při stříhání nám dal na prohlížení album se známkami z tehdejších kolonií. Při pohledu na divoká zvířata a lidojedy se nám ježily vlasy, to mu usnadňovalo stříhání a současně v nás probudil zájem o sbírání známek.
Klub filatelistů, který vedete, oslaví letos 5. listopadu 80. výročí svého založení. To si zaslouží připomenutí jeho začátku.
V městě velikosti Telče byl Klub filatelistů tehdy ojedinělou záležitostí. Vděčíme za něj pětici mužů, kteří u jeho zrodu stáli. Byli to MUDr. Arnošt Böhm, Josef Fixel, Josef Pilař, Stanislav Loužil a hlavně již zmíněný Matěj Šindler.
Klub dnes?
Máme dvě desítky různě aktivních členů. Podobně jako jiné zájmové spolky, se kterými máme i shodné starosti. Včetně menšího zájmu mladých.
Čím si to vysvětlujete?
V našem případě je to souběh řady okolností, které vychází z vývoje společnosti. Dříve byla filatelie, především pro kluky, bránou do světa. Díky jí poznávali cizí země, v námětové filatelii historii, zeměpis a další obory. Příchod internetu tohle všechno změnil. Navíc nové komunikační technologie přinesly pokles užívání listovních služeb, neposíláme pohlednice... Také automatizace zpracování listovních zásilek udělala své. Kdy jste naposledy obdržel v běžné záležitosti pěkně ofrankovaný dopis?
Takže maily, SMS apod. jsou předzvěstí zániku filatelie?
Určitě ne. Bude se ale vyvíjet jiným směrem. Nebude masovou záležitostí. Již dnes je hodně blízko sběratelství umění, starožitností, kunsthistorii.
Vrátíme se k výročí klubu. Jak ho plánujete připomenout veřejnosti?
Třemi akcemi. V říjnu počítáme s vydáním příležitostné nálepky Apost s přítiskem Telč 80 let KF. Telčská pošta ji bude používat od 15. října do 15. listopadu u všech zapsaných zásilek. V tuto chvíli je v jednání také vydání příležitostného razítka, které by pošta používala asi týden. Bylo by to sedmé „telčské“ příležitostné razítko. Tím prvním bylo razítko v roce 1952, které připomnělo 100. výročí založení gymnázia. Zásilky jím oražené jsou dnes mezi sběrateli hodně hledané. Oba záměry připomenou výročí klubu, ale budou také propagovat Telč mezi sběrateli nejen v Česku. A tou místní hlavní připomínkou výročí bude výstava poštovních zajímavostí se vztahem k Telči a jejímu regionu v listopadu v radniční síni. Představíme na ní pozoruhodné exponáty výhradě ze sbírek členů klubu.
Zatím jsme nehovořili o Vaší sbírce.
Pro laika se těžko popisuje. Ale třeba soubor Poštovní historie jihozápadní Moravy 1664 až 1945 podle mě srozumitelně představuje všechny roviny filatelie. Tomu, kdo si ho prohlíží, připomene politické a společenské změny, kterým náš kraj prošel, správní příslušnost, zajímavé lidi, podnikatelské aktivity, významné události. A nemusí při tom ani zkoumat či mít povědomí o hodnotě známek, které jsou na dopisech použity. V tom především vidím význam a krásu filatelie.
Nedá mi. Trochu Vás doplním. Zmíněná sbírka již získala devět ocenění na prestižních filatelistických výstavách.
Náš rozhovor nemůže skončit jen světem známek. Vím, že jste také včelař a regionálně známý kaktusář.
Včelařství jsem již bohužel ze zdravotních důvodů zanechal. Omezuji i kaktusy. Z kdysi 500 druhů jich máme ve skleníku „jen“ asi 200 druhů. Stále se věnuji pěstování sukulentů a tučnolistých rostlin, tzv. tlusticím. Jsou pověstné malými nároky na živiny a shromažďováním vody. To je při současném vývoji klimatu hodně aktuální. A kaktusy. I ony byly pro mě bránou do světa. Díky jim pozná pěstitel americký kontinent od Kanady až po Chile...
Obvyklé poděkování za rozhovor muži mnoha ušlechtilých profesí, který se z pozice tehdejší technické funkce zasloužil také o výstavbu administrativní budovy bývalého Státního rybářství Na Sádkách, dnes městského úřadu, se neděje nad albem poštovních známek, ale pohledem na obří Echinocactus grusonii, který je doma v dalekém Mexiku. Ing. Makovička ho vypěstoval ze semínka, které zasel před 46 lety, v roce 1971. Podle dostupných pramenů poprvé kvete po padesáti letech. Tak držíme palce...
Oldřich Zadražil
Telčské listy 06/2017

Známky B. Makovičky reprezentují Telč, 2016
Na velké Česko – slovenské filatelistické výstavě, která se bude konat od 2. do 6. června 2016 ve Žďáru nad Sázavou, bude mít zastoupení i Telč. Díky dvěma exponátům předsedy zdejšího klubu filatelistů Bohuslava Makovičky. V náročném výběru pořadatelů uspěly hned dva jeho exponáty, Poštovní historie jihozápadní Moravy 1664 - 1918, a zcela nový, který bude mít na žďárské výstavě premiéru, Historie poštovnictví jihozápadní Moravy 1918 – 1945.

František Křesťan uspěl ve Svitavách, 2014
Od 25. do 28. září 2014 se ve Svitavách konala regionální filatelistická výstava Svitavy 2014. Z telčského Klubu filatelistů se jí jako vystavovatel zúčastnil František Křesťan s exponátem Košické známky, který porota ocenila postříbřenou medailí.

Schůzky Klubu filatelistů se konají každou druhou neděli v měsíci od 9 do 11 hodin v prostorách Klubu důchodců na poliklinice v Masarykově ulici (vchod z nádvoří). Zájemci (i nečlenové) mohou na schůzce získat informace o hodnotě svých sbírek známek, popřípadě pohlednic a podobných sběratelských předmětů.

Filatelistická mapa 2012

Filatelisté vystavovali v Rakousku, 2011
1. října 2011 se v dolnorakouském Gross-Sieghartsu uskutečnila výstava poštovních známek a celin. Společně s tamními sběrateli představili své exponáty v sále městské radnice také filatelisté z Telče.
TL o tom informoval předseda Klubu filatelistů Bohuslav Makovička: „Hlavním mottem výstavy je společná historie našich zemí. Na výstavě proto představíme exponáty jak z předznámkového období (1664-1850), tak z pozdějších let, kdy jsme žili v jednom státě a máme tak společnou poštovní historii.
Pro návštěvníky z obou stran hranice byly určitě zajímavé i ty expozice, které se věnují známkovému období po zániku Rakouska - Uherska.“ Oživením výstavy je také výstava historických pohlednic Gross-Sieghartsu. Rakouští pořadatelé dávají společné výstavě velký význam. Svědčí o tom i fakt, že v době jejího konání bude v Gross-Sieghartsu zřízen speciální poštovní úřad, který bude pro poštovní zásilky používat příležitostné poštovní razítko. K výstavě byla také vydána poštovní známka s přítiskem v hodnotě € 0.62.
Výstavu zahájí prezident rakouského spolku filatelistů René Alfons Haiden.
Telčské listy 09/2011

Poštovní známky s Telčí
Tou první byla v roce 1954 známka s námětem náměstí od slavného malíře Cyrila Boudy. Zatím poslední pak byla osmikorunová známka s domy na malém podloubí vydaná v sérii UNESCO v roce 1994. V českém poštovnictví pak drží ojedinělý primát 50haléřová známka zobrazující část mariánského sloupu a velké podloubí z roku 1966. Pošta jich nechala postupně vytisknout neuvěřitelných 254 460 000 kusů!


Filatelisté mají v Telči spolek již 75 roků
Na podzim v roce 1937 byl v Telči založen první spolek sběratelů poštovních známek, Klub českých filatelistů. Hlavními iniciátory jeho vzniku byli Matěj Šindler a Josef Pilař. Na ustavující schůzi Klubu pak 18 sběratelů zvolilo jeho prvním předsedou JUDr. Emila Pavelku, přednostu Okresního soudu v Telči.
Za pozoruhodnou iniciativu telčských filatelistů považuje současný předseda Ing. Bohuslav Makovička krok pokladníka Karla Klimeše, který 5. května 1945 dal přetisknout v místní tiskárně Františka Rejzka 800 kusů protektorátních výplatních známek přetiskem „Osvobození 1945“. Věhlasu přetisku rakousko-uherských známek z roku 1919 se sice nedočkal, ale i tak se jedná o velkou filatelistickou zajímavost.
Po roce 1948 prošel spolek řadou organizačních změn. Dokonce nějaký čas patřil pod odborovou organizaci Masny Krahulčí. Až do své smrti v roce 1986 byl stále jeho nejaktivnějším členem jeden ze zakladatelů Matěj Šindler. V roce 1977 byl do čela Klubu, který se mezitím stal opět samostatným subjektem (1959), zvolen ing. Bohuslav Makovička, který zdejší filatelisty vede dodnes. Na otázku, jak filatelisté výročí oslaví, TL odpověděl: „Od 3. října až do konce měsíce bude v radniční síni propagační výstava známek a poštovní historie ze sbírek našich členů. Představíme na ní především exponáty se vztahem k Telči.“ Na dotaz, které to konkrétně budou, pak B. Makovička upřesnil: „František Křesťan vystaví část své sbírky Košické známky 1945, Zdeněk Cambálek zahraniční korespondenci do Telče a já přispěji exponáty, které se týkají se poštovní historie jihozápadní Moravy.“
Z iniciativy vedení Klubu bude od 10. října po celý měsíc používat telčská pošta příležitostnou nálepku APOST „75 LET KF Telč“.
Telčský klub má dnes 24 členů. Předseda B. Makovička doufá, že výstava by mohla do něj přivést mladé sběratele. Hodnotí ale současný zájem mladých o filatelii realisticky: „Mají daleko více možností, jak poznat svět než naše generace. Pro nás byla, především v počátcích sbírání, vlastně bránou do nedosažitelného světa.“
Filatelie je ale stále obor, který rozšiřuje poznání jak z hlediska zeměpisu, tak především historie a řady dalších oborů. Proto i telčští filatelisté věří, že najdou v budoucnu své následovníky. Právě pro ně, a také pro širokou veřejnost, připravili zmiňovanou výstavu a další akce, jako je třeba seriál zajímavých telčských poštovních dokumentů, který již několik měsíců pro TL připravuje předseda Bohuslav Makovička.
/z/ Telčské listy 10/2012

Od 10. října 2012 používala telčská pošta jeden měsíc příležitostnou nálepku APOST 75 LET KF Telč
VLOŽIL: Terezie Veselá (10.05.2012) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (30.04.2018)

Občan

Kalendář akcí - více
Úřední deska - více

19.11.2019 - 31.12.2019

Rozpočtové opatření č. 24/2019 (PDF 50 kB)

18.11.2019 - 03.12.2019

Pozvánka na 65. řádnou valnou hromadu, dne 3. 12. 2019 (PDF 336 kB)

18.11.2019 - 03.12.2019

Návrh rozpočtu na r. 2020, Návrh střednědobého výhledu rozpočtu, Plán investic na r. 2020 (PDF 184 kB)

15.11.2019 - 12.12.2019

Oznámení o přerušení dodávky elektrické energie 11. 12. - Telč - Staré Město (PDF 100 kB)

14.11.2019 - 04.12.2019

Oznámení o přerušení dodávky elektrické energie 3. 12 - Telč, ul. Kostelnomyslovská, Polní (PDF 99 kB)

13.11.2019 - 27.11.2019

Usnesení z 26. schůze rady města dne 6. 11. 2019 (PDF 47 kB)

13.11.2019 - 16.12.2019

Svazek obcí "Železnice Kostelec - Slavonice" - Rozpočet na r. 2020 + Střednědobý výhled rozpočtu na r. 2021 - 2023 (PDF 89 kB)

13.11.2019 - 16.12.2019

Pozvánka na Valnou hromadu č. 2/2019 Svazku obcí "Železnice Kostelec - Slavonice" konanou dne 16. 12. 2019 (PDF 34 kB)

12.11.2019 - 27.12.2019

Zápis ze 7. zasedání zastupitelstva města, 4. 11. 2019 (PDF 60 kB)

Aktuality

19.11.2019

Informace o počasívíce

18.11.2019

Obnova lesa na Vysočině, listopad 2019více

15.11.2019

Telčské listy Listopad 2019více

12.11.2019

Uzavření registru řidičů ve dnech 19. - 20. 11. 2019více

12.11.2019

Výstraha ČHMÚ - vydaná 12.11 .2019více

11.11.2019

Výlukový jízdní řád platný od 18. 11. do 29. 11. 2019více

11.11.2019

Výstraha ČHMÚ - vydaná 11.11.2019více

08.11.2019

Ztráty a nálezyvíce

04.11.2019

Anketa Kraj mého srdcevíce

30.10.2019

Otevření SeneCura SeniorCentra Telč 9. 12. 2019více

Mohlo by Vás zajímat:
 • Platinová mince s Telčí, 2019

  Česká mincovna vydává další platinovou minci v cyklu, který je věnovaný památkám UNESCO. Sedmá mince v pořadí je věnovaná Telči. Platinová mince o váze 31,1 gramů a průměru 37 mm je k dispozici za cenu 45 950 Kč, a to v provedení proof. 
  V rámci tohoto sběratelského cyklu již byly představeny tyto mince: Historické centrum Českého Krumlova, Lednicko-valtický areál, Holašovice, Zahrady a zámek v Kroměříži, Zámek a zámecký areál Litomyšl a kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. V roce 2019 sbírku rozšíří ještě brněnská vila Tugendhat a třebíčská židovská čtvrť s bazilikou svatého Prokopa.
  Platinová mince s Telčí, 2019
 • Mobilní rozhlas

  V souvislosti se zlepšováním informovanosti občanů jsme k 16. prosinci 2016 změnili poskytovatele služby, díky které Vás budeme i dále informovat o dění ve městě pomocí SMS a nově také prostřednictvím e-mailů a mobilní aplikace.
  Výhody nového systému jsou především v dalších komunikačních kanálech – e-maily, hlasové zprávy a mobilní aplikace, webové prostředí pro nové registrace a případné změny vašeho účtu, ad.
  Po registraci budete dále ZDARMA dostávat SMS zprávy, e-maily či jiné zprávy o dění ve městě - upozornění na výpadky vody, elektřiny, čištění ulic, pozvánky na kulturní události a mnoho dalšího.
  Mobilní rozhlas
 • Virtuální prohlídka

  Prezentaci nejzajímavějších dominant ve městě nabízí virtuální prohlídka z roku 2018.
  Virtuální prohlídka nabízí 26 zastavení, čtyři z nich na náměstí Zachariáše z Hradce, osm ze Státního zámku, další pak na Belpské lávce, z věže sv. Jakuba a sv. Ducha, z rozhledny na Oslednicích, Panského dvora i zimního stadionu. Další prohlídky jsou z interiérů expozic Městské galerie Hasičský dům, Telčského podzemí, věže sv. Ducha a Expozice historie železniční dopravy.
  Zahrnuje tvorbu jedinečného designu a programování interaktivních prvků a virtuální prohlídky. Prezentace jsou vytvořené pomocí nejmodernější technologie pro zobrazení nejen na počítači, ale i na mobilech a tabletech.
  Virtuální prohlídka
 • Čokoláda z Telče, 2016

  V předvánoční době je možné zakoupit dárkové balení 100 g hořké čokolády s fotografiemi Telče (prosinec 2016)
  Čokoláda z Telče, 2016
 • Region Renesance (2015)

  Vydejte se s námi na výlet za renesancí, do měst a městeček, jejichž sgrafita a fresky na zdobených štítech měšťanských domů nezapřou italskou inspiraci. Vydejte se do míst, jež dodnes vyhlížejí jako za svých nejslavnějších časů, za vlády pánů z Hradce. Venkovské silničky lemované stromořadími jeřábů i skvěle značené stezky pro pěší a cyklisty vás pak dovedou neokázale krásnou přírodou, kde samota neznamená osamělost, nýbrž spočinutí a klid.
  Chladivá voda z pramenů lesních potůčků či Moravské Dyje, řeky, která protéká celým krajem renesance od severu k jihu osvěží znavené tělo stejně jako vůně léčivých bylin ze zahrad kláštera v Gerasu.
  Region Renesance (2015)
 • Nabídka práce v regionu Telče - Prace.cz

  Nabídka práce v regionu Telče, která je propojena s portálem Prace.cz a denně aktualizována. Seznam obsahuje také nabídku Úřadu práce.
  Nabídka práce v regionu Telče - Prace.cz
 • Geofun ... hra, co svět neviděl

  GEOFUN je propracovaná mobilní aplikace pro chytré telefony s operačními systémy Android a iOS, která Tě provede zábavnou a soutěžní formou po nejzajímavějších místech v regionu. V podstatě se jedná o geolokační zábavnou hru, kde nestačí pouze místo najít a „checknout se“, ale v rámci ní plnit i různé úkoly.

  Vezměte svůj chytrý telefon a zdarma si stáhněte aplikaci GEOFUN z příslušného obchodu (Obchod Play, AppStore). Po instalaci a rychlé registraci se ve výčtu geosrand (her) objeví Telčské stories. Od této chvíle již není nutné mít internetové připojení, stačí přijít se zapnutou aplikací na místo startu hry. Zde aplikace na základě vašich GPS souřadnic pozná, že jste na správném místě a celé dobrodružství může začít.
  Geofun ... hra, co svět neviděl
 • Telčské podzemí

  Nejen pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 150 metrů.
  Klikaté telčské katakomby v minulosti sloužily většinou jako skladovací prostory, ale někdy se také stávaly posledním úkrytem telčských obyvatel před nepřáteli. Mnohé z nich jsou proto opředeny legendami. Podle jedné z nich mohli obránci města uprchnout z města právě některou z těchto chodeb a říká se dokonce, že jedna vedla až na vzdálený hrad Roštejn.
  Zájemci o prohlídku telčského podzemí se prostřednictvím interaktivní zábavně – naučné expozice mohou přímo v tajemných sklepeních seznámit se zajímavými fakty z historie města.

  Podzemí si v tomto roce prohlédlo 5920 návštěvníků, od otevření expozice 35235 návštěvníků.
  Telčské podzemí
 • Telč na Seznamu.cz ve 3D

  Seznam.cz na svém mapovém webu Mapy.cz uvolnil k prohlížení první oblasti prostorových map. Jedná se o virtuální prostorový model krajiny, který byl vytvořen na základě snímků pořízených z letadel. 3D zobrazení umožňuje reálný pohled na mapu z ptačí perspektivy.
  Telč byla jednou z osmi lokalit, které byly na internetu k dispozici ve veřejně dostupné beta verzi – http://beta.mapy.cz.
  Během času se aplikace změnila a nyní je již 3D zobrazení Telče dostupné na oficiálním mapovém portálu Mapy.cz.
  Telč na Seznamu.cz ve 3D
 • Telčské koruny

  Světová válka přinesla nejen velké utrpení pro její účastníky, bídu a zdravotní problémy v zázemí, ale postavila naše předky před řešení zcela nečekaných situací. I když velká většina z nich byla řízena centrálně, na místní samosprávy jich zbylo, z dnešního pohledu, velmi mnoho. Představitelé měst je pak řešili podle vlastního uvážení, místních možností a často zcela originálním způsobem. 
  Tak tomu bylo v Telči poté, co na počátku války vznikl velký nedostatek platidel nižších hodnot. Městská spořitelna tuto situaci vyřešila vydáním poukázek s nápisem „1K – SPOŘITELNA MĚSTA TELČE vyplatí na poukázku tuto pravou hodnotu peněžní“. Na druhé straně poukázky, které byly o rozměrech tehdejších jízdenek na vlak a podobně jako ony byly vytištěny na tuhém papíru, bylo razítko „Spořitelna města Telče“ a podpisy dvou radních, Josefa Čápa a JUDr. Petra Kusaly. 
  19. září 1914 bylo dáno do oběhu prvních 5 300 kusů poukázek a 5. října téhož roku pak dalších 1500 kusů.
  Telčské koruny
 • Telč - Jezerní růže (2012)

  Herec Miroslav Táborský představuje historii a jedinečné příběhy českých památek UNESCO v novém dokumentárním cyklu Národní klenoty o památkách na českém území, které jsou zařazeny do seznamu kulturního dědictví UNESCO.
  Divákům se tak nabízí možnost seznámení nejen s jedinečnými památkami, ale i historií jejich vzniku a přesahem do míst a krajů, kde se nacházejí. Všechny tyto památky se vyznačují výjimečně cennou architektonickou, uměleckou i urbanistickou hodnotou.
  Celým cyklem třinácti 26minutových dílů diváky provede herec Miroslav Táborský.
  Telč - Jezerní růže (2012)
 • Historie v datech - do roku 2014

  13. století
  poč. 13. století – Telč ústředím zeměpanského statku s dvorcem
   
  14. století
  1315 poprvé se objevuje jméno Telče v písemných pramenech
  1333 - 1334 markrabě Karel vyplatil Telč ze zástavy
  1339 Oldřich z Hradce získává Telč od krále Jana Lucemburského
  1353 první písemná zpráva o telčských měšťanech
  1354 založena městská pamětní kniha; město získává hrdelní soudní právo
  1372 Menhart z Hradce koupil pozemky na založení Staroměstského rybníka
  1386 požár, při němž vyhořel kostel sv. Jakuba a 27 měšťanských domů na náměstí
  1387 Jindřich z Hradce dává telčským měšťanům právo svobodného kšaftování, objevují se poprvé místní názvy Stará Telč a Nová Telč
  Historie v datech - do roku 2014


 • Aktuální přehled počasí pro
  TELČ 17:18:03

  Teplota vzduchu:
  7,5 °C
  Rychlost větru:
  0 km/h
  Tlak vzduchu:
  1018,3 hPa
  Denní srážky:
  0 mm
  UV: 0.0
    Sluneční záření: 0 W/m²
 • Kamera LIVE