Folklorní soubor Podjavořičan

Folklorní taneční soubor Podjavořičan zpracovává písně a tance z moravské strany Českomoravské vrchoviny - Horácka.
Soubor byl založen v dubnu 1989 a má za sebou desítky vystoupení v ČR, ale i Švédsku, Polsku, Německu, Rakousku, Slovensku, Švýcarsku a Turecku. Ve svých řadách sdružuje mladé lidi se zájmem o folklor a zvyky z oblasti Horácka, především z Telče a okolí. Místní lidovou tradici oživuje pořádáním pravidelných akcí – Horáckého bálu, jarmarku, vítání svátků jara, masopustu apod.

Kontakt: Ing. Jana Paulusová, mob. 777 864 003
e-mail: info@podjavorican.cz
www.podjavorican.cz

Cílem činnosti a působení Podjavořičanu je zachování místních tradic, vytváření pozitivního vztahu mladých lidí k tradiční lidové kultuře, pocitu sounáležitosti s regionem, oživení kulturního života města. Soubor je pořadatelem různých akcí, které si už dokázaly vytvořit svoji tradici, některé svým významem přesáhly hranice regionu, např. Horácký bál v Krahulčí, masopustní průvod městem, velikonoční jízda, tradiční jarmark s bohatým kulturním programem a další. Soubor se zúčastňuje i akcí mimo Telč, např. ve Světlé nad Sázavou „Horácko tančí a zpívá“ a vystupuje v rámci Jihlavského kulturního léta.
Dosud největším úspěchem souboru Podjavořičan je získání Zlatého karagözu v turecké Burse na mezinárodním folklorním festivalu za nejlepší scénu.

V roce 1998 obdržel folklorní soubor Podjavořičan Cenu města Telče za jeho podíl na zachování vědomí o kulturní tradici Telčska a za to, jak při svých vystoupeních v naší republice i v zahraničí přispívá k propagaci města.

● Folklorní soubor Podjavořičan vznikl v roce 1989. Zakladateli byli Jana Návratová, Ladislav Holý (+) a Jaroslav Novák.
● Sdružuje zájemce o folklor a zvyky z oblasti Horácka, především z Telče a okolí.
● Místní lidovou tradici oživuje pořádáním pravidelných akcí – Horáckého bálu, jarmarku, Vítání jara, Masopustní merendy apod.
● Ve spolupráci s městem Telč pořádá tradiční Májové slavnosti.
● Tanečníci vystupují v ručně vyšívaných svátečních krojích, při některých příležitostech vymění nedělní kroj za pracovní, všední.
● Muzika hraje také na zvláštní nástroje, tzv. „skřipky“ či „dyndy“.
Zdroj: http://www.podjavorican.cz/

Vyrůstala s Podjavořičanem. Dnes je jeho prezidentkou. listopad 2017
Byla žákyní ZŠ Hradecká a členkou dětského folklórního souboru Kvítek. V roce 2004 maturovala na telčském gymnáziu. To již několik let tančila v Podjavořičanu. Následovalo studium na Vysoké škole zemědělské v Českých Budějovicích, založení rodiny, narození Radima a Julinky. Samé změny. Jen jedna věc se v jejím životě nemění. Členkou Podjavořičanu je stále. Od loňského roku stojí dokonce v jeho čele. V dnešním díle seriálu Lidé mikroregionu představujeme Ing. Janu Paulusovou. Pro své telčské spolužáky to je ale stále Jana Kuklová.
Jak se člověk stane prezidentem takového souboru, který se díky svým aktivitám a věhlasu pohybuje na hranici amatérismu a profesionality?
Jednoduše. Přijde generační obměna a někdo to musí „vzít“. Ten oficiální název mé funkce, který je dán stanovami, moc nepoužívám. Než prezidentka jsem raději vedoucí.
Tak dobře. Od vedoucích i menších spolků slyším často: Na všechno jsem sám, je toho až nad hlavu. Je to také Vaše situace?
Vůbec ne. Na všechno mám lidi. Tohle musím ale vysvětlit, protože to je právě to, co nejen mě v souboru drží a proč jsem funkci přijala. Tajemství úspěchů Podjavořičanu je také v tom, že to je skvělá parta lidí, kterou spojuje nejen láska k folkloru, ale kteří si vzájemně pomohou, jedou spolu na výlet, sdílí své radosti, ale i starosti.
Kolik má v současné době Podjavořičan členů?
Taneční složka souboru čítá nyní na 30 členů, hudební a pěvecká složka kolem 20 členů.
Se kterou máte více starostí?
Takhle bych tu otázku nekladla. Každá složka má svá specifika. A soubor nemůže bez jedné či druhé existovat. V taneční složce teď nedochází k tomu, že by její členové po ukončení studia či založení rodiny soubor opouštěli, jak tomu bylo dříve. To je na jedné straně velmi příjemné. Stinnou stránkou je pak to, že uvolňování ze zaměstnání je pro ně daleko náročnější. Studující přeci jen disponují větší volností. A hudební složka? Tady řešíme, podobně jako jiné soubory, všeobecný nedostatek mladých hudebníků na nástroje, které naše muzika potřebuje. Takže ta je teď složena z hráčů i ze vzdálených míst od Telče.
Ve Vašich předchozích odpovědích padlo také „dříve“ a „generační obměna“. Podjavořičan oslaví za dva roky třicáté narozeniny, takže na jejich užití máte právo. Jak vycházíte s Vašimi předchůdci?
Za tuhle otázku jsem ráda. Stejně jsem je chtěla zmínit. Paní Jana Návratová je stále, já říkám, dobrou duší souboru. Pomůže, poradí... Obdivuji její životní energii. Dobře vycházíme také s Jardou Novákem, dnes předsedou Horáckého folklorního sdružení Vysočiny. A Jindřiška Šťastná? Jsme jí moc vděční za častou výpomoc v hudební složce a práci na nejednom kroji, který nám ušila a i vyšila.
Běžná otázka pro sportovce, jen s malou obměnou. Neptám se, jak často trénujete, ale nacvičujete?
Prakticky celý rok jednou týdně v pátek v tělocvičně Základní školy v Masarykově ulici. Občasné útočiště nám také poskytuje hotel Antoň, za což jsme také vděční.
Když jsem Vás již přirovnal ke sportovcům, tak mi nedá. Ti jdou do prodejny a koupí si dresy a potřebné vybavení. Když mají peníze... Ale jít si někam koupit horácký kroj asi nejde?
To máte pravdu. Udržovat kroje, natož pořizovat nové, je velmi náročné. Máme ale štěstí v tom, že část krojáků má kroj vlastní a některé jsme si ho samy ušily a vyšily. Takže vyšít Telčský kroj umí i nová generace! A také pomáhají maminky a babičky našich členů. Podobné je to s rekvizitami pro komponovaná vystoupení. I ty jsou většinou naším dílem. Důležitá je pro nás místnost na poliklinice, kterou máme od města zdarma k dispozici. Jinak nevím, kde bychom všechno skladovali.
Plány Podjavořičanu? Letos jste byli v Polsku, domácí festivaly...
To jste mě zaskočil. O těch na příští rok se budeme ještě domlouvat. Zahraniční zájezd, to zatím nevím. Určitě ale obvyklý domácí program. Začínáme nacvičovat Živý betlém pro letošní Vánoce, na jaře Velikonoční obchůzka...
Zapomněl jsem se na něco zeptat?
Ano. Komu bych chtěla poděkovat. Především rodičům za jejich pomoc, samozřejmě manželovi a také všem členům souboru i našim příznivcům, kteří nám pomáhají.
Oldřich Zadražil, Telčské listy 11 2017

Masopust v TelčiJana Návratová je Ženou regionu, 2014
Celonárodní soutěž ŽENA REGIONU je vyhlašována od roku 2009 a je určena pro všechny ženy, se kterými se denně setkáváme a které mnohdy dosahují jedinečných výsledků nejen ve své profesi, ale aktivně se podílejí i na veřejném životě, tvoří hodnoty, pomáhají ostatním a ještě při tom všem zvládají péči o rodinu. Tyto ženy se na vás neusmívají z obálek módních a lifestylových časopisů nebo je nenajdete v žebříčku nejbohatších a nejúspěšnějších lidí, ale své bohatství mají někde jinde - rozdávají úsměvy a otevírají svá srdce těm, kteří potřebují jejich pomoc a pozornost. Těmito slovy pořadatelé popisují cíl soutěže. A já jsem velice rád, že k úspěchu v regionálním kole mohu pogratulovat naší Janě Návratové.
Snad se Jana nebude zlobit, když budu trochu osobnější. My se totiž spolu potkáváme spoustu let. Nejdříve v Nové Říši, kde na začátku své kantorské kariéry vedla náš pěvecký a divadelní soubor. Oba na ty roky rádi vzpomínáme. Po čase jsme se setkali jako učitelé v Základní škole v Masarykově ulici. A já se v jiné roli opět mohl přesvědčit o tom, jaká je Jana skvělá kantorka. Při své práci ale dokázala ještě jednu věc – vrátila v Telči k životu téměř zapomenuté folklorní tradice. Dnes snad není v Telči člověka, který by neznal Kvíteček, Kvítek či Podjavořičan. A ty stovky dětí, které soubory prošly, určitě také rády vzpomínají. Když vidím Janu plnou energie v podřepu u pódia při vystoupení těch nejmenších, jako bych se vrátil do dětských let. Jano, moc děkujeme a držíme palce v celostátním kole.
Roman Fabeš pro Telčské listy 04/2014

30 let s folklorem (2011)
Zdá se to neuvěřitelné, že v letošním roce (2011) to bude již 30 let, kdy byl založen dětský folklorní soubor Kvítek Telč (1981). Nikdy bych nevěřila, že z nesmělého pokusu vzbudit v dnešní přetechnizované době v dětech zájem o lidovou kulturu vznikne soubor, který bude pracovat 30 let ...
Jana Návratová pro Telčské listy 01-02/2011
Celý článek najdete zde
VLOŽIL: Terezie Veselá (09.05.2012) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (20.10.2017)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Aktuální přehled počasí pro Telč

08.08.2020
16:25:20
Teplota vzduchu 30.1 °C
Rychlost větru 3.2 km/h
Tlak vzduchu 1019 hPa
Denní srážky 0 mm
UV 3.3
Sluneční záření 545 W/m²

Partneři města TELČ

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Kickbox Klub Reborn, z.s., Klatovec
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč