Český svaz včelařů

Základní organizace Českého svazu včelařů v TelčiČeský svaz včelařů
ZO ČSV Telč, o.s.


Sdružuje včelaře z obcí Telčska, Staroříšska a Mrákotínska. Historie vzniku spolku sahá až do roku 1901, kdy se 28. května sešli zakládající členové v kavárně„ U Vonků“. Dokládá to kronika i pokladní kniha – dokumenty, které tvoří základ spolkového archivu. Významný je i zápis z kroniky města Telče v roce 1864, kdy se 25. srpna konala v Telči 5. valná hromada a výstava včelařského odboru Společnosti C.K. Moravsko-slezské pro zvelebení orby a znalosti přírody i vlasti.

Ke 100. výročí založení spolku v roce 2001 byl s pomocí Městského úřadu v Telči vydán vzpomínkový almanach s grafickými kresbami výtvarníka Václava Ondráčka.

V roce 2001 získal Bohumil Tripal Cenu města Telče za rok 2001 za dlouholetou činnost při organizování včelařství na Telčsku. Pan Tripal byl dlouholetým předsedou včelařského spolku v Telči, který v roce 2001oslavil 100 let své činnosti.

110 let existence Včelařského spolku v Telči si připomněli zdejší včelaři 24. září 2011. „Spolek byl oficiálně založen 28. května 1901, ale historické prameny dokazují, že moderní včelařství má u nás daleko delší tradici,“ připomněl L. Vaněček a dodal, „o aktivitách zdejších včelařů svědčí i to, že v srpnu 1864 se v Telči konala valná hromada včelařského odboru C. k. Moravsko - slezské společnosti pro zvelebení orby, znalosti přírody a vlasti, které se zúčastnilo 300 včelařů z celé Moravy. Její součástí byla i velká včelařská výstava.“
V sobotu 24. září, v rámci řemeslných a farmářských trhů na náměstí Zachariáše z Hradce, se včelaři představili s prodejním stánkem medu a dalších včelích produktů. Ve vstupní síni radnice byla souběžně výstava včelařských pomůcek a nástrojů.

V roce 2011 získala Základní organizace Českého svazu včelařů v Telči Cenu města Telče za rok 2011 za aktivní spolkovou činnost a péči o udržení tradice včelařství a jeho produktů.
VLOŽIL: Terezie Veselá (09.05.2012) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (08.01.2021)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Český svaz včelařů Český svaz včelařů Český svaz včelařů Český svaz včelařů Český svaz včelařů Český svaz včelařů Český svaz včelařů Český svaz včelařů Český svaz včelařů Český svaz včelařů

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Kickbox Klub Reborn, z.s., Klatovec
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč