Český svaz chovatelů drobného zvířectva

Ing. Jan Jakubec, jednatel telčské organizace

areál chovatelů na Jihlavské ulici

Svaz chovatelů byl založen před válkou a obnoven v roce 1958. Pořádá pravidelné výměnné trhy (každou druhou neděli v měsíci), zajišťuje výkup kožek.
Organizuje tradiční výstavu drobného zvířectva (králíků, holubů, drůbeže a exotů). Bývá rozšířena o malou zahradní a hospodářskou techniku, prodej chovatelských potřeb a krmiv.

V roce 2005 získal Jaroslav Dvořáček Cenu města Telče za rok 2005 za dlouholetou činnost při organizování chovatelství drobného hospodářského zvířectva na Telčsku.

Výstava, která stojí za připomenutí

Krajská soutěžní výstava drobného hospodářského zvířectva se uskutečnila 30. září a 1. října 2017 v areálu Českého svazu chovatelů v Jihlavské ulici. Když jsem v jejím závěru předával ceny oceněným chovatelům, zamrzelo mě, že se výstavě nedostal takový mediální zájem, jaký by si zasloužila. Nejen proto, že se jednalo o akci krajského významu, ale především pro obětavost lidí, kteří ji připravili, a hlavně vůči všem chovatelům. Vždyť bez nich by hospodářské zvířectvo, králíci, drůbež a holubi v současné době „hojnosti“ z našeho prostředí téměř zmizeli. Přitom ještě nedávno byli nezanedbatelnou součástí potravinového řetězce venkova, ke kterému neodmyslitelně patří. Čísla, která mi poskytl Ing. Jan Jakubec, jednatel telčské organizace, dokumentují, o jak velkou akci se jednalo. Dvanáct posuzovatelů, vybraných z řad komise posuzovatelů ČSCH mimo Kraj Vysočinu, hodnotilo 240 králíků, 300 holubů a 180 kusů drůbeže (slepic, kachen a hus)! Navíc ještě bylo vystaveno 10 voliér exotického ptactva. Podle mě není podstatné, že v soutěži okresních chovatelských organizací zvítězil Havlíčkův Brod a v jednotlivých kategoriích Jihlava (králíci) a H. Brod (drůbež). Rád zmiňuji, že v kategorii králíků se dočkali nominace předseda telčské organizace Bohuslav Štrejbar a její člen Josef Blažek. A čestná cena za kolekci České husy chocholaté putuje také do telčské organizace zásluhou Miloše Kopáčka. Podstatné je, že chovatelé stále existují a obohacují svým ušlechtilým koníčkem náš život. Za to jim patří velké poděkování, přání mnoha chovatelských úspěchů a příště i větší mediální zájem.
místostarosta města Pavel Komín pro Telčské listy 11 2017

Reprezentanti Telčska: Jakubcovi poštovní holubi
Absolutním vítězem letošní hlavní soutěže Oblastního sdružení chovatelů poštovních holubů Horácko, které zahrnuje prakticky celý kraj Vysočinu a část Znojemska a Jihočeského kraje, se stal novoříšský chovatel Jan Jakubec. „Takový úspěch našeho člena nepamatuji,“ uvedl pro TL předseda telčských chovatelů Jaroslav Dvořáček. Ten je přitom členem zdejší organizace chovatelů více než půl století!
V seriálu 18 závodů, ze kterých se soutěž skládá, startovali Jakubcovi holubi vždy ve všech soutěžních třídách, které dělí holubí závodníky na specialisty na krátké, střední a dlouhé tratě. V konečném hodnocení, které v srpnu vydal Českomoravský svaz chovatelů poštovních holubů, mu vyrovnané výkony jeho svěřenců ve všech kategoriích vynesly absolutní vítězství. „Je to zatím můj největší chovatelský úspěch,“ prozradil Jan Jakubec TL. Chovu holubů se věnuje již více než 40 roků, a jak sám zdůraznil, se svým koníčkem začínal pod vedením telčských chovatelů Ládi Magniho a Jaroslava Dvořáčka v době, kdy byl studentem zemědělské školy. Pro představu laiků pak přiblížil průběh závodu poštovních holubů. Holubi startují hromadně z vybraných míst, kam je chovatelé vypraví speciálním kamionem. „Letos se startovalo v Česku jen z Hořovic a Chomutova, další startovní místa byla v Německu (Halle, Magdeburg, Aachen ad.) a také v Belgii (Brusel, Oostende). Například letecká vzdálenost zmíněného Chomutova je 212 km a nejlepší holubi ji překonají za 2,5 hodiny. Samozřejmě, že záleží na povětrnostních podmínkách,“ dodal J. Jakubec. Oblastní soutěže považuje zkušený chovatel na nejspravedlivější pro hodnocení zdatnosti opeřených závodníků, protože soutěží ve stejných podmínkách. Celostátní výsledky holubí „ligy“, které vychází z pořadí v oblastních soutěžích, a ještě nejsou známy, jsou právě ovlivněny faktorem různých povětrnostních podmínek.
Ing. Jan Jakubec absolvoval v letech 1972 -1976 Zemědělskou technickou školu, obor ekonomika zemědělství v Telči, poté Vysokou školu zemědělskou v Brně. V současné době vede odbor chovatelů poštovních holubů Českého svazu chovatelů v Telči. Významné funkce také zastává v Českomoravském svazu chovatelů poštovních holubů, kde je členem prezidia a pokladníkem celé organizace. /z/
Telčské listy 09/2012VLOŽIL: Terezie Veselá (09.05.2012) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (20.10.2017)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Aktuální přehled počasí pro Telč

07.08.2020
02:44:41
Teplota vzduchu 15.6 °C
Rychlost větru 0 km/h
Tlak vzduchu 1021.3 hPa
Denní srážky 0 mm
UV 0.0
Sluneční záření 0 W/m²

Partneři města TELČ

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Kickbox Klub Reborn, z.s., Klatovec
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč