Vycházková trasa Město a kámen

Vycházková trasa Město a kámenTelč - Město a kámen je nový projekt (2019), který návštěvníkovi města Telče, zapsaném na Seznam UNESCO, nabízí netradiční pohled na architekturu města ve spojitosti se zpracováním místního kamene – žuly neboli granitu – napříč stoletími a stavebními slohy. Na patnácti zastaveních vedoucích centrem města má návštěvník možnost poznat geologii v praxi a zamyslet se nad technickými, architektonickými a historickými souvislostmi. Zvídavé otázky doplňují a zpestřují jednotlivá zastavení.
Skrze jednotlivá zastavení je návštěvník veden k propojování souvislostí. Vytvořili jsme podmínky pro rozvoj záživné turistiky i rozvoj geoturismu se zaměřením na jednotlivé architektonické prvky ve středu města Telče. Zábavnou, atraktivní i kulturní formou tak chceme vzdělávat návštěvníky a novou nabídkou služeb podporovat moderní, udržitelnou a šetrnou formu cestovního ruchu.
Když se příchozí rozhlédne po telčském náměstí, na první pohled vidí krásně zdobené barevné barokní a renesanční fasády měšťanských domů. Stavební slohy se zde však mísí od románského až po barokní. Nechybí ani vliv klasicistního období z přelomu 18. - 19. století. Žula však byla v Telči jako stavební kámen využívána po staletí, a tak na náměstí nenajdete stavbu, jež by alespoň částečně nebyla z žuly. V jiných městech České republiky nebývá využití žuly ani zdaleka tak široké.

Vycházková trasa Město a kámenDíky kamenické tradici, neporušené přírodě, bohaté kultuře a historii byl Geopark Vysočina, 205 km2 rozlehlé území nacházející se severozápadně od Telče, zapsán v roce 2017 do Sítě národních geoparků České republiky. V současné chvíli se v České republice nachází devět území oceněných tímto certifikátem. I když geoparky staví na geologii a jejímu srozumitelnému a atraktivnímu přibližování běžným lidem, netýkají se pouze geologie. V geoparcích se usiluje o ochranu přírodních a kulturních hodnot, pěstování a prohlubování vztahu člověka k přírodě a regionu, environmentální vzdělávání a rozvoj udržitelného cestovního ruchu.

V rámci projektu vznikla nová vycházková trasa „Telč - Město a kámen“, která nebyla v Telči doposud prezentována.
K vycházkové trase „Telč - Město a kámen“ vznikl průvodce po jednotlivých zastaveních v centru města ve třech jazykových verzích, čímž město získalo další zajímavou možnost procházky po městě. Rozšířili jsme a doplnili nabídku stávajících vycházkových tras: Telč - Město a historie, Telč - Město a voda, Telč - Staré Město, Lipky, S Bílou paní po Telči a okolí.

Telč - Město a kámen (PDF 2,38 MB)

Projekt byl realizován s finanční podporou Ministerstva kultury

Vycházková trasa Město a kámen
VLOŽIL: Ilona Jeníčková (04.04.2019) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (04.04.2019)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Aktuální přehled počasí pro Telč

20.10.2020
14:23:05
Teplota vzduchu 9.8 °C
Rychlost větru 0 km/h
Tlak vzduchu 1021.3 hPa
Denní srážky 0 mm
UV 1.6
Sluneční záření 462 W/m²

Partneři města TELČ

Vycházková trasa Město a kámen Vycházková trasa Město a kámen Vycházková trasa Město a kámen Vycházková trasa Město a kámen Vycházková trasa Město a kámen Vycházková trasa Město a kámen Vycházková trasa Město a kámen Vycházková trasa Město a kámen Vycházková trasa Město a kámen Vycházková trasa Město a kámen

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Kickbox Klub Reborn, z.s., Klatovec
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč