
Na další vycházku se vydáme z náměstí tentokrát dolní bránou v blízkosti zámku. Hned za bránou sejdeme vpravo pěšinou pod zahrádkami podle Štěpnického rybníka (po jeho hladině se můžeme projet na loďkách). Zahrádky tu vznikly až v 19. století po zrušení hradeb, k nimž dosahovala voda rybníka až do r. 1842. Hradby stávaly v místě dnešních teras v zahrádkách, či na konci dvorních zástaveb, v jejichž zdech je možno prvky hradeb ještě místy objevit. Se souhlasem vrchnosti si sousedé navozili zem a zúžili tak rybník o dobrých 10 i více metrů. Cesta nás vede pod hřbitov u sv. Anny a dále k citlivě umístěnému sídlišti „U Štěpnického rybníka“ (arch. Z. Gryc, 1973). Obešli jsme po jihozápadní straně celý Štěpnický rybník až k místu, kde do něho pod mostem vtéká Telčský potok.
Přejdeme po mostě a pokračujeme ulicí Na Posvátné, čtvrtí, která se nazývá Štěpnice (dříve též Nové předměstí). Přijdeme na trojúhelníkové Oldřichovo náměstí, kde v malém parčíku stojí kaple Jména P. Marie. Ta byla založena Ondřejem Hanusíkem v r. 1719. Za Josefa II. 1786 byla zrušena, r. 1867 opět obnovena a rozšířena v malý kostelík štěpnickým sousedem Josefem Tomáškem.

Štěpnickou ulicí pokračujeme dále kolem selských domů se štíty, jež jsou označovány jako selské baroko. Štěpnická ulice se lomí v pravém úhlu doleva a přivádí nás na křižovatku a náměstíčko s malou kamennou kašnou. To je začátek pěší zóny a ulice Na Baště, která nás kolem sochy sv. Prokopa přivede po hrázi Štěpnického rybníka k dolní bráně – výchozímu bodu naší procházky.
VLOŽIL: Terezie Veselá (07.05.2012)
, UPRAVIL:
Ilona Jeníčková (22.03.2021)