Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Telči, červen 2015
Po Tomáši G. Masarykovi, Edvardu Benešovi, Václavu Havlovi, Václavu Klausovi a prezidentu Německa Richardu von Weizsäckerovi navštívil oficiálně ve čtvrtek 25. června 2015 Telč i současný prezident České republiky Miloš Zeman. Za zvuku fanfár jej před radnicí přivítal starosta města společně se Zachariášem z Hradce a Kateřinou z Valdštejna. Přivítání se dostalo i hejtmanovi Kraje Vysočina Jiřímu Běhounkovi, který pana prezidenta doprovázel. Před příjezdem pana prezidenta vystoupil dětský pěvecký sbor TELČísla pod vedením Pavla Saláka. Vlastní program návštěvy pak byl rozdělen do dvou částí. Tou první bylo setkání se zastupiteli města, starosty obcí telčského mikroregionu a se zástupci místních úřadů a institucí v obřadní síni radnice. Ve druhé části návštěvy se pan prezident setkal na náměstí s obyvateli města a z pódia odpovídal na jejich dotazy. V závěru návštěvy se podepsal do městské kroniky. Použil k tomu historické pero, které před ním pro podpis do kroniky použili všichni jeho prezidentští předchůdci při návštěvách města. Navíc na městský prapor připnul prezidentskou stuhu. Starosta města pak panu prezidentovi daroval keramiku z dílny paní Sylvy Falátové. Telč ve stejný den navštívila i manželka prezidenta Ivana Zemanová.
rf
Prezidentské návštěvy města
13. června 1928 Tomáš G. Masaryk ● 6. července 1946 Edvard Beneš ● 27. června 1991 Václav Havel ● 9. října 1991 Richard von Weizsäcker (SRN) ● 11. května 2004 Václav Klaus. K návštěvám města hlav států patří také uvést návštěvu císaře Zikmunda Lucemburského 18. až 20. listopadu 1437 a neoficiální návštěvy Emila Háchy (1938) před zvolením prezidentem, Antonína Zápotockého (1956), Antonína Novotného (1962) a několik přesně nedatovaných návštěv Ludvíka Svobody v době, kdy nebyl prezidentem. Také současný prezident před nástupem do funkce Telč několikrát navštívil.
Telčské listy 07/2015
Fotografie z návštěvy najdete zde

Svět a náš životní styl se neustále zrychlují. Slova „dělej“, „rychle“, „rychleji“... ovládají nejen ty v produktivním věku, ale často i seniory. Včetně toho v Česku nejznámějšího, prezidenta Zemana. Zatímco jeho předchůdce, Tomáš G. Masaryk, si před téměř 80 lety vyhradil na oficiální návštěvu Telče (i s cestou ze Židlochovic) prakticky celý den, ten současný ji stihl za pouhou hodinu. Nový rekord v délce prezidentských návštěv města je na světě! V 17 hodin ho na náměstí uvítal Zachariáš z Hradce s manželkou Kateřinou. To vzápětí zopakoval v obřadní síni radnice starosta Roman Fabeš. Ve stručném představení města neopomenul ani stinné stránky současnosti. Nezaměstnanost i snahu státní administrativy omezit některé agendy v malých městech. „Právě Vaše vláda rozhodla o zřízení obcí s rozšířenou působností, malých okresů, což významně přiblížilo veřejnou správu občanům. A teď nám hrozí zrušení katastrálního úřadu,“ obrátil se na prezidenta starosta. Prezident za přivítání krátce poděkoval a konstatoval, že Telč z dřívějších návštěv dobře zná. Pak již následovala dvacetiminutovka dotazů přítomných zastupitelů, starostů obcí a podnikatelů. O půl šesté se objevil prezident na pódiu na náměstí, kde ho čekalo několik set obyvatel jak z Telče, tak z okolí. Opět po krátké zdravici, ve které zaznělo to, co v Telči rádi slyšíme: „Jsem rád, že jsem v nejkrásnějším městě Vysočiny, a to není bonmot,“ překvapil mistr bonmotů přítomné, a pokračoval, „to je pravda, pan hejtman může potvrdit, že jsem to ani letos, ani loni neřekl v žádném jiném městě Vysočiny, a neřeknu to ani zítra v Havlíčkově Brodě.“ A následovalo rýpnutí do krajské metropole: „A už vůbec ne v Jihlavě, protože tam si zohyzdili jedno z nejkrásnějších náměstí v republice ohyzdným obchodním domem.“ Opět následovaly otázky přítomných. Jak to na podobných „lidových“ shromážděních bývá, první se přihlásil autor vynálezů, které nabídl prezidentovi pro zlevnění jeho snu, průplavu Dunaj – Odra. Aby se dostalo na další dotazy, musel prezident toto Telči vzdálené téma docela rázně ukončit. V odpovědi na jeden z dalších pak zaznělo pro Telčany lichotivé: Až bude mít prezident vnuky, tak bude na nich chtít, aby na dovolenou jezdili také do Telče. Za chvíli asi znělo v uších přítomným i nepřítomným ortodoxním ochráncům přírody, možná i památkářům, když prezident prozradil jednu svou myšlenku, která ho údajně napadla, když před časem seděl na břehu rybníka Rožmberk: „Kdyby žil Jakub Krčín z Jelčan v dnešní době, tak by ho určitě nepostavil. V jižních Čechách by zůstaly chráněné mokřady se spoustou komárů a nikdo by tam nejezdil.“ Blížila se 18. hodina, prezident se podepsal do městské kroniky a připnul na městský prapor prezidentskou stuhu. Hodina vyhrazená pro návštěvu města byla pryč. Stejně jako v 18:05 prezidentská kolona.
Ve dvacetiminutovce vyhrazené pro otázky na prezidenta Miloše Zemana v radniční síni se neodehrála žádná „palba“. Při obecně známých názorech současného muže z Hradu se tak tazatelé především dočkali potvrzení svých postojů. Proto nepřekvapí, když všichni na otázku TL, zda byli s reakcí hlavy státu spokojeni, odpověděli kladně. Luďku Ruxovi dokonce Miloš Zeman nabídl prošetření jeho dotazu na smysluplnost přidělení třísettisícové dotace jedné cukrárně z pohledu rovnosti v podnikání. Zastupitel Stanislav Vyvadil našel u prezidenta podporu pro svůj názor, že česká média neinformují o krizi na Ukrajině objektivně. Podnikatel Ivan Křen byl spokojený s kritickým postojem prezidenta k umělé devalvaci koruny. Telčský rozměr tak měla jen prezidentova reakce na uvítací slova Zachariáše z Hradce alias Jana Kalety: „Krása Vaší Telče je zde již pět set let. A já se teď zamýšlím nad tím, co tu zůstane krásného po našich generacích. Mám obavy, že nic moc...“
/z/ Telčské listy 08/2015
VLOŽIL: Ilona Jeníčková (09.07.2015)
, UPRAVIL:
Ilona Jeníčková (07.04.2021)