Státní zámek Telč
Turistická sezóna 2023 na Státním zámku byla zahájena v sobotu 29. dubna.
Zpřístupněn je pouze II. prohlídkový okruh (obytné místnosti posledního majitele zámku).
Na všechny prohlídkové okruhy se mohou návštěvníci těšit od 14. července 2023.
Zpřístupněn je pouze II. prohlídkový okruh (obytné místnosti posledního majitele zámku).
Na všechny prohlídkové okruhy se mohou návštěvníci těšit od 14. července 2023.
Podrobnější informace k jednotlivým trasám: www.zamek-telc.cz
Původní gotický hrad nechal v 2. pol. 16. století přestavět Zachariáš
z Hradce v renesanční sídlo. Tuto podobu si zachoval i ve většině
svých interiérů s dobovým vybavením dodnes.
Zajímavostí telčského zámku je kromě zapsání na Seznam světového
kulturního dědictví UNESCO také to, že nikdy ve své historii nebyl
prodán. Ke změně majitele docházelo pouze prostřednictvím dědictví.
V druhé polovině 14. století vybudovali páni z Hradce v Telči gotický hrad, jednoduchou budovu ve tvaru písmene L, která měla především obranný charakter a byla opevněna hradbou a příkopem i proti městu. Od r. 1550 v Telči trvale sídlil Zachariáš z Hradce a ten dal starý hrad přestavět a rozšířit o nově postavené renesanční paláce. První fázi přestavby vedl slavonický stavitel Leopold Estreicher. Z té doby (1553) se dochovala vzácná sgrafitová výzdoba např. Malé hodovní síně a Klenotnice, další práce probíhaly pod dohledem italských umělců, které Zachariáš zval do Telče po své cestě do Itálie, kde byl silně ovlivněn italským renesančním uměním. Završení celkové podoby této architektury se připisuje Baldassare Maggimu z Arogna.
Původní stav většiny prostor nenarušili ani pozdější majitelé zámku: Slavatové 1604 – 1693, Lichtenštejni-Kastelkornové 1693 – 1762, Podstatští Lichtenštejnové 1762 – 1945. Největší pozoruhodností telčského zámku jsou renesanční sály s nádhernými dřevěnými kazetovými stropy. V Divadelním sále tvoří strop kazety s malovanými maskarony (dokončena 1556). Na stropě Rytířského sálu (1570) jsou zobrazeny Heraklovy činy (připisuje se Raimundu Paulovi). V Modrém sále, dokončeném v r. 1561, můžeme vidět alegorii čtyř živlů, personifikovaných římskými bohy. Strop proslulého Zlatého sálu tvoří 30 osmibokých kazet s působivými figurálními dřevořezbami (1561). Vzácnou uměleckou památkou je štuková výzdoba kaple Všech svatých (1580) s mramorovým náhrobkem Zachariáše a Kateřiny obklopeným dekorativní kovanou mříží.
Z cenného mobiliáře připomínáme renesanční šperkovnici s intarziemi z roku 1566, v Rytířském sále brnění z 15. a 16. stol. a sbírku palných zbraní s krásně zdobenými puškami ze 17. století. V tomto sále jsou též portréty Zachariáše z Hradce, jeho první manželky Kateřiny z Valdštejna a proslulé „Bílé paní“ Perchty z Rožmberka. V Modrém sále lze vidět obraz pražské defenestrace, při níž byl z oken Pražského hradu vyhozen i tehdejší majitel Telče, Vilém Slavata. Vzácné portréty Zachariášových rodičů Adama a Anny, dílo Jakoba Seiseneggera, najdeme ve Zlatém sále.
Jedna z prohlídkových tras vede bytem posledních majitelů zámku Podstatských – Lichtenštejnů. Jeho zařízení, většinou v původním stavu, tvoří významné svědectví o podobě šlechtických interiérů. Z exponátů stojí za vidění např. šperkovnice ze 17. stol., sbírka historické fajanse apod.
V zámeckém parku je klasicistní skleník (druhá čtvrtina 19. stol.).
Víte, že na zámku se čas od času zjevovala Bílá paní a na Zelený čtvrtek rozdávala sladkou kaši?
A víte, že se v Telči natočily desítky filmů a pohádek?
VLOŽIL: Ilona Jeníčková (04.05.2012)
, UPRAVIL:
Jana Nováková (02.05.2023)