Městská galerie Hasičský dům
Jedna z nejstarších fotografií telčského náměstí pořízená po polovině 19. století zachycuje v místech současného domu č. 122 gotickou bránu s renesančním štítem, která uzavírala vstup do dnešní ulice „U Masných krámů“, jichž bylo podle údajů 26 ve dvou řadách po 13 a v nichž mistři cechu řeznického sekali a prodávali maso – a to osobně – neboť tak nesměli činit nikde jinde v Telči než právě zde. Začátkem 60. let se vše změnilo a řezníci mohli svobodně sekat maso doma.
Opuštěné masné krámy dalo, tehdy ještě německé zastupitelstvo v roce 1870 zbourat a na jejich místě postavilo „hasičskou zbrojnici“ pro nově založený dobrovolný sbor hasičů. Budova vypadala právě tak jako dnes, kdy se vrátila k původní podobě – donedávna ji pamatujeme se dvěma vjezdy po přestavbě z roku 1944, kterou si vynutila moderní motorová technika.
podle prof. Rampuly volně MUDr. Otto Svoboda
Na místě dnešní galerie stávala goticky klenutá brána s renesančním štítem ze 17. století, kterou se vcházelo do masných krámů. Požár v roce 1871 byl impulzem pro založení hasičského sboru, zbourání masných krámů a vystavění hasičské zbrojnice. Hasičský dům je nejmladší budovou na telčském náměstí.
Malá romantická stavba byla v roce 1944 přizpůsobena nové technice vybouráním dvou mohutných vjezdů, které zcela změnily charakter architektury budovy až do její rekonstrukce v roce 2004. Projekt návratu do původní podoby z roku 1971 vypracoval Ak. Arch. Doc. Václav Girsa. Na dřevěnou podlahu galerie byla použita stará prkna dovezená z hradu Kost v západních Čechách. Litinové závěsné a osvětlovací zařízení připomíná technické konstrukce druhé poloviny 19. století a v duchu této doby je i vývěsní štít galerie.
Výstavní program galerie se snaží být důstojným doplňkem architektonických památek v historickém centru města.
Slavnostní otevření Městské galerie Hasičský dům proběhlo 1. září 2004.
Výstavní prostor galerie slouží k realizaci krátkodobých i dlouhodobých výstav výtvarného umění, fotografie, plastik, keramiky a uměleckých předmětů z depozitářů muzeí a galerií s využitím speciálního osvětlovacího a závěsného systému pro vystavované exponáty.
Ročně je zde pořádáno několik autorských výstav.

Výstava obrazů Míly Doleželové, malířky, která žila a tvořila v Telči
Výstava se konala u příležitosti 100. výročí narození Míly Doleželové, která byla výjimečnou malířkou a za sebou nechala monumentální dílo sestávající z nesčetného množství fresek, olejomaleb a grafik.
Malířka Míla Doleželová patří částí svého života k Telči a jejímu okolí. Její obrazy lze nalézt na různých světadílech. Prostřednictvím dvou výstav se letos, v roce 100. výročí narození malířky, vrací do České republiky i do Telče.
První z výstav se konala v prostorách Senátu Parlamentu České republiky od 7. do 20. června.
Druhou výstavu v Městské galerii Hasičský dům v Telči připravilo Město Telč, Univerzitní centrum Telč, Muzeum Vysočiny Jihlava a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě a byla přístupná do konce roku 2022.
Obrazy byly zapůjčeny z majetku České dominikánské provincie a na základě dohody s Masarykovou univerzitou, která má tato umělecká díla ve správě. Vystaveno bylo více jak 30 obrazů a 4 obrazy byly v zápůjčce od Nadace Jindřicha a Íčky Valdesowých.
Kurátorkou výstavy je Mgr. Jana Bojanovská z Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě.
Míla Doleželová vystavovala své kresby v Městské galerii Hasičský dům již v roce 2007 a v roce 2017 byla vystavena kolekce obrazů Míly Doleželové a Jiřího Mareše ze sbírky Nadace Jindřicha a Íčky Valdesowých.
Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 16. června 2022 v 16.00 hod. Hudební doprovod Erika a Josef Fečovi.
Na vernisáži byla představena nová kniha „Míla Doleželová“. Reprezentativní monografii vydává Nakladatelství Munipress Masarykovy univerzity u příležitosti 100. výročí narození výjimečné malířky a grafičky. Bohatě ilustrovaná kniha přináší nové studie předních znalců jejího života a díla.
Ke 100. výročí od narození malířky Míly Doleželové je vytvořen set šesti reprezentativních pohlednic, které vydalo město Telč a jsou zdarma k dispozici během výstavy obrazů Míly Doleželové v Městské galerii Hasičský dům.
Míla Doleželová v pořadu Osudové ženy na Českém rozhlase Dvojka
Od křídou pomalovaných chodníků ke světovým galeriím, i tak lze shrnout životní a především umělecký příběh malířky Míly Doleželové, který byl zpracován do dokumentární rozhlasové podoby.
Autorkou a moderátorkou pořadu je Ivana Chmel Denčevová, hostem literární a výtvarný historik Radim Kopáč.
Pořad si můžete poslechnout v archivu na https://dvojka.rozhlas.cz/od-kridou-pomalovanych-chodniku-ke-svetovym-galeriim-osudove-zeny-mila-8784571
e-mail do galerie: ghd@volny.cz
Tel. +420 567 112 407-8 (Informační centrum MěÚ Telč)
e-mail na IC: info@telc.eu
VLOŽIL: Terezie Veselá (04.05.2012)
, UPRAVIL:
Jana Nováková (24.02.2023)