Městská galerie Hasičský dům

Městská galerie Hasičský důmHistorie Hasičského domu

Jedna z nejstarších fotografií telčského náměstí pořízená po polovině 19. století zachycuje v místech současného domu č. 122 gotickou bránu s renesančním štítem, která uzavírala vstup do dnešní ulice „U Masných krámů“, jichž bylo podle údajů 26 ve dvou řadách po 13 a v nichž mistři cechu řeznického sekali a prodávali maso – a to osobně – neboť tak nesměli činit nikde jinde v Telči než právě zde. Začátkem 60. let se vše změnilo a řezníci mohli svobodně sekat maso doma.
Opuštěné masné krámy dalo, tehdy ještě německé zastupitelstvo v roce 1870 zbourat a na jejich místě postavilo „hasičskou zbrojnici“ pro nově založený dobrovolný sbor hasičů. Budova vypadala právě tak jako dnes, kdy se vrátila k původní podobě – donedávna ji pamatujeme se dvěma vjezdy po přestavbě z roku 1944, kterou si vynutila moderní motorová technika.
podle prof. Rampuly volně MUDr. Otto Svoboda

Na místě dnešní galerie stávala goticky klenutá brána s renesančním štítem ze 17. století, kterou se vcházelo do masných krámů. Požár v roce 1871 byl impulzem pro založení hasičského sboru, zbourání masných krámů a vystavění hasičské zbrojnice. Hasičský dům je nejmladší budovou na telčském náměstí.
Malá romantická stavba byla v roce 1944 přizpůsobena nové technice vybouráním dvou mohutných vjezdů, které zcela změnily charakter architektury budovy až do její rekonstrukce v roce 2004. Projekt návratu do původní podoby z roku 1971 vypracoval Ak. Arch. Doc. Václav Girsa. Na dřevěnou podlahu galerie byla použita stará prkna dovezená z hradu Kost v západních Čechách. Litinové závěsné a osvětlovací zařízení připomíná technické konstrukce druhé poloviny 19. století a v duchu této doby je i vývěsní štít galerie.
Výstavní program galerie se snaží být důstojným doplňkem architektonických památek v historickém centru města.

Slavnostní otevření Městské galerie Hasičský dům proběhlo 1. září 2004.
Výstavní prostor galerie slouží k realizaci krátkodobých i dlouhodobých výstav výtvarného umění, fotografie, plastik, keramiky a uměleckých předmětů z depozitářů muzeí a galerií s využitím speciálního osvětlovacího a závěsného systému pro vystavované exponáty.
Ročně je zde pořádáno několik autorských výstav.

Městská galerie Hasičský dům16. 6. - 31. 12. 2022
Výstava obrazů Míly Doleželové, malířky, která žila a tvořila v Telči

Výstava se konala u příležitosti 100. výročí narození Míly Doleželové, která byla výjimečnou malířkou a za sebou nechala monumentální dílo sestávající z nesčetného množství fresek, olejomaleb a grafik.
Malířka Míla Doleželová patří částí svého života k Telči a jejímu okolí. Její obrazy lze nalézt na různých světadílech. Prostřednictvím dvou výstav se letos, v roce 100. výročí narození malířky, vrací do České republiky i do Telče.

První z výstav se konala v prostorách Senátu Parlamentu České republiky od 7. do 20. června.

Druhou výstavu v Městské galerii Hasičský dům v Telči připravilo Město Telč, Univerzitní centrum Telč, Muzeum Vysočiny Jihlava a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě a byla přístupná do konce roku 2022.
 
Obrazy byly zapůjčeny z majetku České dominikánské provincie a na základě dohody s Masarykovou univerzitou, která má tato umělecká díla ve správě. Vystaveno bylo více jak 30 obrazů a 4 obrazy byly v zápůjčce od Nadace Jindřicha a Íčky Valdesowých.
Kurátorkou výstavy je Mgr. Jana Bojanovská z Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě.
 
Míla Doleželová vystavovala své kresby v Městské galerii Hasičský dům již v roce 2007 a v roce 2017 byla vystavena kolekce obrazů Míly Doleželové a Jiřího Mareše ze sbírky Nadace Jindřicha a Íčky Valdesowých.

Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 16. června 2022 v 16.00 hod. Hudební doprovod Erika a Josef Fečovi.
Na vernisáži byla představena nová kniha „Míla Doleželová“. Reprezentativní monografii vydává Nakladatelství Munipress Masarykovy univerzity u příležitosti 100. výročí narození výjimečné malířky a grafičky. Bohatě ilustrovaná kniha přináší nové studie předních znalců jejího života a díla.
Ke 100. výročí od narození malířky Míly Doleželové je vytvořen set šesti reprezentativních pohlednic, které vydalo město Telč a jsou zdarma k dispozici během výstavy obrazů Míly Doleželové v Městské galerii Hasičský dům.

Míla Doleželová v pořadu Osudové ženy na Českém rozhlase Dvojka
Od křídou pomalovaných chodníků ke světovým galeriím, i tak lze shrnout životní a především umělecký příběh malířky Míly Doleželové, který byl zpracován do dokumentární rozhlasové podoby.
Autorkou a moderátorkou pořadu je Ivana Chmel Denčevová, hostem literární a výtvarný historik Radim Kopáč.
Pořad si můžete poslechnout v archivu na https://dvojka.rozhlas.cz/od-kridou-pomalovanych-chodniku-ke-svetovym-galeriim-osudove-zeny-mila-8784571


e-mail do galerie: ghd@volny.cz
Tel. +420 567 112 407-8 (Informační centrum MěÚ Telč)
e-mail na IC: info@telc.eu
 
VLOŽIL: Terezie Veselá (04.05.2012) , UPRAVIL: Jana Nováková (24.02.2023)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské podzemí
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
MUNIPOLIS
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Prodej pozemků v zóně Dačická
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Unesco UtilityReport Mobilní rozhlas Kraj Vysočina Golf resort Telč Sdruzeni obci Vysociny VAS Česká inspirace CET Mikroregion Telčsko

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč