Česko-francouzská akademie

Francouzsko-česká hudební akademie v Telči byla založena v roce 1995 kulturním oddělením Francouzského velvyslanectví, Francouzským institutem v Praze a městem Telč. Nositelem projektu je od desátého ročníku obecně prospěšná společnost Česko-francouzská akademie Telč.

Hudební akademie v Telči nabízí mistrovské interpretační kurzy a kurzy komorní hudby, které jsou určeny pro studenty konzervatoří a vysokých hudebních škol z celého světa. Studenti se mohou pod vedením profesorů, kterými jsou přední čeští a francouzští umělci, zdokonalovat ve hře na nástroj a mají k dispozici zázemí, kde mohou po celý den cvičit.

Mladí umělci mají také možnost během svého pobytu vystupovat na veřejných přehrávkách a společně se svými profesory na koncertech, které se těší velkému zájmu obyvatel a návštěvníků Telče.

Francouzsko-česká hudební akademie se koná každoročně v červenci.

Více na stránkách www.akademietelc.cz

Cenu města Telče za rok 2019 získali Vladimír Bukač a André Cazalet za dlouholetou pedagogickou a organizační činnost v rámci Francouzsko-české hudební akademie

Cenu města Telče za rok 2006 získal Jan Talich za osobní přínos k vysoké úrovni a prestiži Francouzsko-české hudební akademie v Telči

Cena města Telče za rok 1999 pro Francouzský institut v Praze
Francouzský institut v Praze stál u zrodu Francouzsko-české hudební akademie v Telči. Tento kulturní projekt výrazně ovlivňuje kulturní život města a jeho prezentaci především ve francouzsky mluvících zemích. Udělení ceny se navrhuje u příležitosti konání pátého ročníku festivalu v letošním roce.

"Francouzsko-česká akademie slaví"
Článek k 25. výročí Francouzsko-české hudební akademie v časopise Harmonie 5/2019 (květen 2019)
Na otázky Luboše Stehlíka odpovídal Vladimír Bukač, umělecký vedoucí akademie, význačný sólový violista a člen Talichova kvarteta.

Akademie má za sebou 25. ročník, červenec 2019
Mám na mysli Francouzsko-českou hudební akademii. A troufám si říct, že jubilejní ročník se povedl. Zahájení „večeří v bílém“, kterou v zámecké zahradě připravil Bistrot de papa z Horních Dubenek, bylo pomyslným propojením s Francií. Podobná akce k výročí pádu Bastily se totiž odehrála i v Paříži. Kurzy absolvovalo pod vedením profesorů V. Bukače, J. Fišera, M. Kaňky, A. Cazaleta, J. Guicharta, S. Rétyho a B. Stegemannové 50 studentů ze 14 zemí celého světa, mimo jiné třeba i z Mexika nebo Japonska. Slavnostní koncert byl tentokrát jednak ohlédnutím za uplynulými roky, ale také poděkováním všem, kteří se na činnosti akademie za ty roky podíleli. Kromě Telče se koncertovalo v rámci spolupráce měst UNESCO i ve Žďáru nad Sázavou a Třebíči, ale i ve Velké Lhotě. Význam letošního ročníku podtrhli svou účastí na slavnostním koncertu předseda Senátu Jaroslav Kubera, francouzský velvyslanec Roland Galharague a hejtman Jiří Běhounek.
Akademie měla letos poprvé i výtvarnou část. V galerii Hasičský dům vznikl mezinárodní ateliér, kde ve spolupráci s Janem Vičarem tvořily dvě francouzské malířky Nicole Pérignon a Charlotte Van der Veken. Možná se rodí nová tradice... Poděkování za spolupráci patří ZUŠ Telč a Univerzitnímu centru Telč a za všechny pořadatele pak ředitelce ČFA Marii-Anně Myšíkové a uměleckému vedoucímu Vladimíru Bukačovi.
Telčské listy 08/2019, Roman Fabeš, starosta města

 
VLOŽIL: Terezie Veselá (09.05.2012) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (22.04.2020)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Aktuální přehled počasí pro Telč

04.08.2020
16:07:57
Teplota vzduchu 12.6 °C
Rychlost větru 6.4 km/h
Tlak vzduchu 1013.2 hPa
Denní srážky 9.8 mm
UV 0.9
Sluneční záření 105 W/m²

Partneři města TELČ

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Kickbox Klub Reborn, z.s., Klatovec
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč