Hrad Roštejn

Hrad RoštejnDobře zachovaný pozdně gotický hrad, který se zvedá na skalnatém vrchu v 677 m n.m v romantických lesích u vsi Doupě, byl vybudován pány z Hradce v první polovině 14. století. V 70. letech 16. století nechal hrad přestavět Zachariáš z Hradce v duchu renesance na lovecký hrádek s rozlehlou oborou v blízkém okolí. Dalšími majiteli byli Slavatové z Košumberka, Lichtenštejni z Kastelkornu a Podstatští-Lichtenštejni. Dnes je hrad v majetku Kraje Vysočina a spravuje ho Muzeum Vysočiny Jihlava.

V roce 1915 hrad vyhořel. Zásadní opravy začaly až v roce 1958. Hrad byl pro veřejnost otevřen v roce 1969. Jsou zde vystaveny sbírky z fondu Muzea Vysočiny Jihlava.
Hlavní dominantou hradu je gotická sedmiboká věž, vysoká 45 metrů, která nabízí pěkný výhled do okolí.
V hradních interiérech je umístěna stálá expozice, která dokumentuje historii hradu a způsob života a řemeslný um našich předků. V Erbovním sále jsou stěny vyzdobeny téměř 700 erby, v Botanickém sále je na stěnách unikátní vyobrazení téměř tří set užitkových a léčivých rostlin a dřevin. Zajímavostí je sedmimetrový betlém vyrobený třešťskými betlémáři a nástěnná malba koně.

Na hradě je v návštěvní době v provozu občerstvení s výčepem. Suvenýry s tematikou hradu (pohlednice, turistické známky, štítky, stručný průvodce apod.) jsou v prodeji v pokladně.
Specialitou hradu je každoroční pořádání nočních prohlídek v hlavní sezóně. Dále je památka hostitelem roztodivných kulturních programů (historických slavností, divadel, koncertů).
Na hradě je možné se nechat oddat.

Více na www.hrad-rostejn.cz

Projekt Hrad Roštejn – zpřístupnění nových expozic, 2018
Hrad Roštejn prochází od loňského roku rozsáhlým procesem úprav, na jejichž konci budou zcela nové podoby návštěvnických tras a nové, lepší prostředí pro sbírkové předměty. Děje se tak díky dotaci EU ve výši 60 mil. Kč. Další finance pak poskytne Kraj Vysočina a státní rozpočet. Celkově dojde v letech 2017 – 2020 ke kompletní stavební úpravě nových expozic s ohledem na zabezpečení sbírkových předmětů proti vlivům klimatu, biotickému napadení apod. V souvislosti s těmito pracemi se autoři projektu snaží, pokud je to možné, vracet k vizuální podobě hradu z doby před rokem 1915, kdy objekt vyhořel. Nedílnou součástí projektu je i restaurování sbírkových předmětů, především nábytku a obrazů. Celkem jich bude restaurováno či konzervováno několik desítek a mnohé z nich návštěvníci uvidí v expozicích úplně poprvé. Co se týče zaměření nových expozic, budou více než doposud vycházet z místní historie a jejich hlavním zaměřením bude příroda, lovectví a myslivost. I do budoucna zůstane rozdělení na „krátkou“ a „dlouhou“ trasu – přičemž ta první bude bez průvodce a zaměřena především na rodiny s dětmi. Druhá trasa bude i nadále s průvodcem a cílit bude hlavně na klasického návštěvníka památkových objektů se zájmem o historii. Po zpracování nezbytné projektové dokumentace a průzkumů byla vloni v květnu zahájena samotná rekonstrukce. Začala hradními ochozy, kaplí sv. Eustacha a Botanickým sálem. V průběhu letošní zimy se práce přesunuly do prostor věže a hlavního hradního paláce. Stavební práce se významným způsobem promítají i do návštěvnického provozu.
Hrad bude v letošním roce 2018 zpřístupněn až od června. I potom bude návštěvníkům k dispozici pouze hradní věž, nádvoří, zázemí pokladny a hospody. Od začátku letních prázdnin potom bude přístupná i nová trasa B s muzejní expozicí věnovanou přírodě, lovectví a myslivosti. Novinkou letošní sezony bude volné zpřístupnění kaple přímo z nádvoří bez zpoplatnění. Ta bude navíc mimořádně otevřena i v rámci Noci kostelů 25. května.
Kateřina Rozinková, kastelánka hradu, Telčské listy 04 2018

Prosba správy hradu Roštejn
Správa hradu Roštejn prosí o pomoc při tvorbě nových expozic hradu i jeho další prezentace. Pokud vlastníte nějaké zajímavé historické snímky hradu, uvítáme možnost si je oskenovat do našeho archivu. Stejně tak, pokud disponujete například nevyužitými loveckými trofejemi či jakýmikoli předměty s mysliveckou tematikou, rádi s vámi probereme možnost jejich převzetí darem či odkupem (na základě individuálního posouzení).
Kontaktovat nás můžete na emailu rostejn@cmail.cz, nebo na tel. 739 382 901. Předem děkujeme.

Pověst o stavbě hradu Roštejna
Uprostřed hlubokého lesa na sever od Telče stojí krásný lovecký hrádek Roštýn. Zvláště jeho neobyčejná sedmiboká věž upoutává pozornost již z dálky. Hrad sám je vbudován do mohutných skal a balvanů, a tak není divu, že stavba byla přisuzována nadpřirozené síle.
Vypráví se, že jeden šlechtic, snad to byl pán na Telči, zatoužil po pohodlném, útulném a bezpečném hrádku, ve kterém by mohl odpočívat a veselit se po bohatém lovu. Ale jak ho postavit, aby to netrvalo dlouho, aby byl dost bezpečný a přitom, aby byl levný. Přemýšlel, přemýšlel, ale ne a ne na něco přijít. S lítostí nakonec zvolal: „Čert aby do toho!“ Vtom, jako když blesk uhodí, stál před ním čert. Opravdový čert z pekla. To si šlechtic uvědomil ve chvíli, kdy mu rarach nabídl, že hrádek postaví, ale za odměnu žádal jeho duši.
Pán byl mladý, na smrt nemyslil, byl rád, že se mu toužebné přání splní, a tak čertovu nabídku přijal. Pouze si vymínil, že hrad musí být dostavěn do prvního kuropění.
Čertovo kopyto na OslednicíchĎábel se dal ihned do práce. Kameny nosil od telčských Oslednic a pán se nestačil divit, jak mu hrad před očima rostl. Již byl postaven palác, také hradby a kaple, až zbývalo dostavět věž. I ta vyrůstala ze země velice rychle. Zbývalo jen málo a pánova duše měla být navždy ztracena.
Tu si teprve šlechtic uvědomil, jak levně svou duši nabídl a dostal strach. Nevěděl, co dělat. V nejvyšší nouzi se svěřil své moudré ženě. Ta dlouho nepřemýšlela a poradila mu, aby místo kohouta zakokrhal sám. Vždyť už zbývalo jen přinést poslední kámen, usadit ho na místo a hrad by bylo hotov.
Pán neměl na vybranou. Zakokrhal, a to tak dovedně, že ani čert neprokoukl lest. Ten právě zvedl na Oslednicích poslední kámen. Když uslyšel kokrhání, upustil leknutím kámen, vzteky na něj dupl a vyryl své kopyto do skály tak, že je dosud zřetelné.
Tak chytrá žena zachránila duši svého nerozumného muže. Hrad Roštýn už nebylo těžké dokončit a pak si pán užíval ve spokojenosti tohoto rarachova díla až do smrti.
Kámen s čertovou stopou dosud leží na břehu Staroměstského rybníka pod Oslednicemi, nedaleko hráze.
VLOŽIL: Terezie Veselá (04.05.2012) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (26.03.2018)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Aktuální přehled počasí pro Telč

22.09.2020
09:12:18
Teplota vzduchu 12.8 °C
Rychlost větru 0 km/h
Tlak vzduchu 1014.6 hPa
Denní srážky 0 mm
UV 0.0
Sluneční záření 44 W/m²

Partneři města TELČ

Hrad Roštejn Hrad Roštejn Hrad Roštejn Hrad Roštejn Hrad Roštejn Hrad Roštejn Hrad Roštejn Hrad Roštejn Hrad Roštejn Hrad Roštejn

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Kickbox Klub Reborn, z.s., Klatovec
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč