Šolc Emil

* 1. srpna 1861, Kutná HoraŠolc Emil
† 16. srpna 1931, Praha

knihkupec a nakladatel v Telči, později v Praze
Narodil se v Kutné Hoře v rodině knihkupce Šolce. Po čtyřech rocích reálky začal svou knihkupeckou praxi v r. 1882 u jihlavského Němce Bayera, který byl sice tolerantní vůči českým zákazníkům, ale nakonec pro neskrývané vlastenecké přesvědčení Emila Šolce propustil. Ten pak dále působil v Brně, Olomouci, Praze a Táboře, kde se seznámil s četnými literáty. R. 1884 se Šolc osamostatnil. Koupil německé Bibusovo knihkupectví v Telči a vybudoval z něj české knihkupectví, později vydavatelství a nakladatelství. Z popudu profesora reálky Leandra Čechu začal r. 1885 vydávat čtrnáctideník Orel (s přílohou Stráž pro Jihlavsko a Znojemsko), tištěný v Dačicích, a o rok později Orlici (v r.1889 změněno na Radhošť), tištěnou v Kutné Hoře, kde nebyla tak na očích cenzuře dačického hejtmana. Ten sahal často ke konfiskaci čísel novin a později knih. Vydavatel byl odsouzen k pokutě 6 tisíc zlatých. Při vydání Srbského knihy Spolek Rakouska s Německem, jejíž náklad byl konfiskován, byl Šolc dokonce vyšetřován pro velezradu. Nezalekl se však potíží a ve vydávání knih byl neúnavný. Soupis knih vydaných Šolcem, pořízený přednostou telečského soudu Emilem J. Pavelkou, zahrnuje přes 400 titulů z nejrůznějších oborů. V časopisech Orel a Orlice byly otištěny i literární prvotiny (fejetony a povídky) studenta Václava Jebavého – Březiny. Nakladatelství Šolcovo bylo vedle nakladatelství v Brně a Olomouci nejživější a přispívalo k národnímu uvědomění v celé jihozápadní Moravě, zejména v jihlavském a znojemském německém ostrovu. Šolc se od počátku zúčastnil horlivě veřejného života v Telči. S profesory reálky a s ostatními kulturními a politickými činiteli se scházel v Občanské besedě. Spolu s nimi byl zakladatel Národní jednoty pro jihozápadní Moravu v r. 1886. Současníci na něho vzpomínají jako na zábavného společníka a rovněž vzpomínají srdečnosti a pohostinnosti jeho manželky Kamily (+1916). V r. 1911 předává E. Šolc knihkupectví a nakladatelství v Telči Josefu Fišerovi a odchází do Prahy. Zde koupil nakladatelství Štorchovo a pokračoval s nakladatelstvím Šimáčkových, ale po pěti letech ze společnosti odchází a podniká opět samostatně. Praha zřejmě nesplnila to, co od ní očekával. Netajil se nikdy tím, že nejlepší časy prožil v Telči. Kromě vlastního podnikání zastával Šolc četné veřejné funkce nejen v Telči, ale i v Praze. Stal se např. po J.R. Vilímkovi starostou Svazu čsl. knihkupců a nakladatelů.

(Sekanina Fr.: Album representantů všech oborů veřejného života československého, Uměleckého nakladatelství Jos. Zeibrlich, Praha 1927, str.1145, Nosovský K.: Knihopisná nauka a vývoj knihkupectví čs., Praha 1927, str. 494 – 495, Máša J.: Osm let na hranici českomoravské, I. díl, Brno 1930, str. 5, 11, 21, 66)
VLOŽIL: Terezie Veselá (02.10.2012) , UPRAVIL: Petr Mach (23.03.2021)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské podzemí
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
MUNIPOLIS
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Virtuální prohlídka
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Unesco UtilityReport Mobilní rozhlas Kraj Vysočina Golf resort Telč Sdruzeni obci Vysociny VAS Česká inspirace CET Mikroregion Telčsko

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč