Pantoflíček Ctibor

nar. 31. března 1896, Telč
zemř. 7. dubna 1963, Praha

konstruktér, podnikatel
Ctibor Pantoflíček se narodil v rodině profesora matematiky a fyziky působícího v Telči. Na této škole sám v roce 1913 maturoval. Vystudoval strojní inženýrství na ČVUT v Praze.
Vynikající technické nadání jej přivedlo již v době studií k samostatnému podnikání. V Praze Košířích založil malou dílnu, ve které vyráběl pomocí netradičních technologií malé velmi přesné součástky.
Od počátku svého podnikání spolupracoval se vznikajícím leteckým průmyslem. Navrhl a zkonstruoval podvozky pro téměř všechna civilní a vojenská letadla vyráběná v tehdejším Československu. Pro potřeby v tehdejším Československu. Pro potřeby vojenského letectva navrhl i řadu dalších zařízení a příslušenství. Na konci 30. let považovalo MNO jeho továrnu PANTOF za tak strategicky důležitou, nařídilo její přestěhování na Slovensko. Pro nový typ stíhacího letounu vyvinul zatahovací podvozek.
Za druhé světové války odmítl spolupracovat s německým průmyslem. Ve složitých podmínkách připravoval tajně výrobu vstřikovacího zařízení pro naftové motory. Správně předpokládal, že po skončení války nastane v tomto oboru velká konjuktura.
V roce 1945 byla jeho továrna PANTOF znárodněna. Proti jemu samému byla uplatněna řada diskriminačních opatření (tzv. milionářská daň, exekuce na plat apod.). Přes tato osobní příkoří vložil svoje nadání, schopnosti i výsledky vývoje do budování nového podniku PAL (Motorpal) v Jihlavě, kam byla po válce soustředěna výroba vstřikovacího zařízení pro naftové motory z celé ČSR. Zásluhou Ing. Pantoflíčka navázal tento podnik v letech 1946 – 1948 úzkou výrobní kooperaci s telčskou tehdy ještě soukromou strojírenskou firmou Jos. Vystrčil a syn. Když došlo v roce 1948 ke znárodnění i tohoto závodu, pověřil jej revoluční závodní výbor jeho vedením. Dosáhl začlenění závodu do n. p. PAL. Svojí pílí, technickými nápady a houževnatou prací přivedl závod na velmi dobrou technickou úroveň. Přes všechna příkoří připravoval i ve změněných společenských poměrech výstavbu nového strojírenského závodu n. p. Motorpal v Telči. V roce 11951 musel ale závod opustit a předat funkci dělnickému řediteli. Dál mohl pracovat jen jako technik v n. p. Škoda – Smíchov. V době svého působení v Telči byl navzdor politickým tlakům ve velké vážnosti u většiny pracovníků závodu. Bylo velikou škodou, že Ctibor Pantoflíček nemohl své mimořádné schopnosti, talent a zkušenosti věnovat bez příkoří a překážek českému průmyslu.

(Vzpomínky vlastní a svého otce)
VLOŽIL: Terezie Veselá (02.10.2012) , UPRAVIL: Petr Mach (22.03.2021)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské podzemí
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
MUNIPOLIS
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Virtuální prohlídka
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Unesco UtilityReport Mobilní rozhlas Kraj Vysočina Golf resort Telč Sdruzeni obci Vysociny VAS Česká inspirace CET Mikroregion Telčsko

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč