Krátký Bohumil

Autor závažných obrazových cyklů, jeden z nejvýznamnějších českých výtvarných umělců. Krátký Bohumil

Studoval v letech 1928 - 1932 na Státní grafické škole v Praze (prof. J. Konůpek, J. Solar, J. Sejpka), 1933 - 1938 zaměstnaný výtvarník v tiskárně Melantrich v Praze, 1938 - 1939 Akademie výtvarných umění v Praze (prof. W. Nowak), 1945-47 Akademie výtvarných umění v Praze (grafická speciálka – prof. V. Pukl), 1947 - 1948 L’Ecole des Beaux – Arts v Paříži (stipendijní pobyt), od roku 1948 žil a tvořil v Telči.

Měl řadu samostatných výstav a účastnil se mnoha výstav společných doma i v zahraničí. Obdržel četná mezinárodní ocenění – především v oblasti volné grafiky a exlibris. V Národní galerii v Praze, Moravské galerii v Brně a v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě je zastoupen kolekcemi grafických listů. Člen SČUG Hollar.

Jeden z nejvyhledávanějších mistrů litografických listů, ilustrací a exlibris Bohumil Krátký se narodil v Praze, absolvoval státní grafickou školu a Akademii výtvarných umění, kterou dokončil po 2. světové válce. V roce 1948 byl studentem pařížské l´Ecole des Beaux-Arts, kterou úspěšně ukončil. Od samých počátků vytvářel ilustrace k poezii, po studiu v Paříži se inspiroval krajinou a během vývoje se jeho tvorba začala měnit k novým formám. Jakmile poznal Telč, rodiště své ženy Marty, neváhal se tu usadit navždy. Telč mu učarovala a stala se tématem mnohých jeho obrazů. Doma i ve světě jsou především známá jeho grafická díla, která se často objevují na domácích i zahraničních výstavách.

Život Bohumila Krátkého však nebyly jen úspěchy. Zvláště těžká léta po roce 1968. Tehdy se angažoval v demokratizačním procesu, stal se předsedou Koordinačního výboru tvůrčích svazů v okrese Jihlava, organizoval protestní akce a provolání proti vstupu cizích vojsk do republiky. Jeho díla pak byla vyřazena ze všech prodejních galerií, nesměl vystavovat a dostávat veřejné zakázky.

Přesto byl Bohumil Krátký jedním z nejvýznamnějších tvůrců litografických listů a exlibris, která tvořil na soukromá přání. Do Telče za ním přijížděli znalci a sběratelé z celého světa. Během svého života vytvořil 471 exlibris, dlouhou řadu novoročenek, ilustrací knih a grafické listy, které často tvoří souvislé, na sebe navazující řady. Celá jeho tvorba je prodchnuta vroucím citem milostné poezie a snových představ.

Mistr Krátký vystavoval v mnoha českých a moravských městech. Znám je však i v cizině. Vystavoval v Německu, Holandsku, Anglii, Francii, Rumunsku, ale také v USA, Indii a Japonsku. Zúčastnil se různých hodnocení a získal např. třetí cenu za exlibris na mezinárodní soutěži Německé exlibristické společnosti v Mönchengladbachu za tisk z hloubky v r. 1981 nebo hlavní cenu za soubor exlibris na mezinárodní výstavě Interexlibris ve Frederikshavenu (Dánsko) v r. 1982. Na mezinárodní soutěži Hory a sport v italském Bormiu (1985). Další ceny získal od Německé exlibristické společnosti v letech 1911 a 1993.

Akademický malíř Bohumil Krátký obdržel Cenu města Telče za rok 1998 za celoživotní dílo, které vytvořil převážně v Telči a při kterém mu byla Telč mnohdy hlavním zdrojem inspirace.

Účast na regionálních, celostátních a zahraničních přehlídkách a výstavách volné grafiky a exlibris 1945 – 2003
(Praha, Brno, Bratislava, Havlíčkův Brod, Jihlava, Kladno, Telč, Zlín) (Belgie – St. Niklaas; Bělorusko – Minsk; Francie – Paris d´Enghien; Indie – Bombaj, Kalkata, Mádrás, N. Dillí; Itálie – Bormio, Pescara, Severin Mannelli; Japonsko – Sapporo, Takamatsu; Maďarsko – Szeged; Německo – Berlin, Bayreuth, Deggendorf, Gütersloh, Frankfurt am Main, Kronach, Mönchengladbach, Nürnberg, Pforzheim, Reutlingen, Singen, Weimar, Wernigerode, Wiesbaden; Nizozemí – Helmond, Oostzaan; Polsko – Malbork; Rakousko – Linz, St. Pölten; Rumunsko – Cluj-Napoca; Švédsko – Huskvarna; Švýcarsko – Lugano, Velká Británie – Oxford)

Ceny a uznání
1981 – 3. cena – Mezinárodní soutěž DEG, Mönchengladbach, Německo 1982 – Cena Ex aequo – Interexlibris, Frederikshavn, Dánsko 1983 – 5. cena – Mezinárodní soutěž Lucas Granach st., Kronach, Německo 1984 – Zlatá medaile – X. Mezinárodní bienále exlibris, Malbork, Polsko 1985 – I. cena – Mezinárodní soutěž Hory a sport, Bormio, Itálie 1986 – Čestné uznání – V. Trienále exlibris, Chrudim, Československo 1989 – 3. cena – Exlibris soutěž DEG, Deggendorf, Německo 1991 – 2. cena – Exlibris soutěž DEG, Gütersloh, Německo 1993 – 3. cena – Exlibris soutěž DEG, Konstanz, Německo
VLOŽIL: Terezie Veselá (09.05.2012) , UPRAVIL: Petr Mach (17.03.2021)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské podzemí
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
MUNIPOLIS
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Virtuální prohlídka
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Unesco UtilityReport Mobilní rozhlas Kraj Vysočina Golf resort Telč Sdruzeni obci Vysociny VAS Česká inspirace CET Mikroregion Telčsko

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč