Kožík František

16. května 1909, Uherský BrodKožík František
5. dubna 1997, Praha

básník, spisovatel
Prožil dětství v Uherském Brodě a z velké části také u dědečka – okresního soudce v Telči. V Uherském Brodě začal studovat na reálném gymnáziu (1919 – 1925), studia dokončil v Brně (1927). Poté zde vystudoval Právnickou fakultu (doktorát 1931), současně navštěvoval dramatické odd. brněnské konservatoře (absolvoval rovněž v r. 1931). Další dva roky byl zapsán na Filozofické fakultě. Po tuto dobu byl soudcovským čekatelem, brzy však jeho umělecké nadání převýšilo zájmy právnické. Až do r. 1941 byl zaměstnán u Čs. rozhlasu v Brně, kde se věnoval nejrozmanitější činnosti (reportér, scénárista, aj.), v letech 1941 – 51 byl dramaturgem Čs. rozhlasu v Praze. V dalších letech byl spisovatelem z povolání, uměleckým vedoucím Estrádního jednatelství v Praze a poté dramaturgem Čs. státního filmu v Praze. Básnická, prozaická i dramatická tvorba Františka Kožíka je velice obsáhlá. Byl básníkem lyrikem navazujícím na poezitivnosti a vystižení nálad. Ve třicátých letech vydal několik sbírek (Trnitá souhvězdí, Na břehu noci, Cesta k lidem a další). V pozdějších sbírkách vyjadřuje spojení se životem a oslavu přírodních krás. Těžko říct, zda těžiště jeho tvorby je v dílech prozaických či dramatických. Největších úspěchů dosáhl svými životopisnými romány (Největší z Pierotů, Básník neumírá, Josef Mánes, Fanfára pro krále abychom jmenovali ty nejznámější), ale také faktografickými životopisy (Cervantes, J. A. Komenský aj.). Četné jsou i jeho povídky jak pro dospělé, tak zejména pro děti. Tam dominuje často sportovní tematika (např. o Emilu Zátopkovi, průkopnících lyžařství, cyklistických závodech apod.) Dětem jsou věnovány i básnické sbírky a povídky ze školního prostředí. Z dramatické tvorby jsou známé jeho rozhlasové hry, scénáře k filmům, operní i operetní libreta, zejména pak divadelní hry pro mládež i pro dospělé.
Nelze pominout jeho vřelý vztah k městu Telči, daný jeho rodinnými pouty, který se obráží i v jeho básnické, literární i dramatické tvorbě. Do Telče a okolí situuje některé své povídky (pro děti „Vlajka vítězů“, „Prstýnek z vlasů“ též jako rozhlasová hra) básnické sbírky („Město vzpomínek“), fejetony a rozhlasová pásma, ale také průvodce Telčí, texty k fotografiím a básnické texty později zhudebněné. Nejznámější je jeho romantická povídka „Jezerní růže“, která vypráví o seznámení a lásce jeho rodičů v Telči. V neposlední řadě pak jeho historická črta a posléze romantická komedie „Město šťastných lásek“, věnovaná telčským ochotníkům, kteří tuto hru v roce 1962 premiérově nastudovali a opakovaně hráli i v zámku.
(Kronika ochotnického divadla v Telči (manželé Koubovi); Vlček J.: František Kožík a jeho literární vztahy k Telči (dipl. práce 1966); Osobní vzpomínky)
VLOŽIL: Terezie Veselá (02.10.2012) , UPRAVIL: Petr Mach (17.03.2021)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské podzemí
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
MUNIPOLIS
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Virtuální prohlídka
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Unesco UtilityReport Mobilní rozhlas Kraj Vysočina Golf resort Telč Sdruzeni obci Vysociny VAS Česká inspirace CET Mikroregion Telčsko

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč