Florian Jan

12. 2. 2007, Stará Říše
sochař - malíř - restaurátor
Narodil se ve Staré Říši jako desáté dítě manželům Františce roz. Stehlíkové a Josefu Florianovi, vydavateli Dobrého díla.
Od dětství stejně jako všichni jeho sourozenci vynikal všestranným nadáním. Josef Florian jako bývalý profesor, vyučoval své děti doma. Tak děti získaly všeobecné vzdělání jako jejich vrstevníci, ale navíc měly velký přehled v literatuře, umění, hudbě a každý ovládal některý světový jazyk. Jan Florian krom německého jazyka dobře ovládal latinu.
Za války v letech 1942 až 1944 byl nuceně nasazený jako zemědělský dělník v Praze na Břevnově v klášterním statku. Zde vykonával ty nejtěžší práce. I přesto docházel na hodiny zpěvu k ukrajinskému tenoristovi a učiteli zpěvu Dimitriji Levytzkému. Po válce se stal hostujícím tenoristou lidové opery v Jihlavě.
Věnoval se malbě, především malbě portrétů. Za války se seznámil s malířem Ludvíkem Kubou, který mu byl rádcem. Hlásil se na pražskou AVU, ale nebyl přijat.
I přes tento neúspěch celý život zasvětil umění. Osm let pracoval jako restaurátor se svým švagrem akademickým malířem Ottou Stritzkem. Restauroval fresky na zámku v Mikulově, minoritský kostel sv. Janů v Brně, fresky na hradě Bítově, kostel v Kloboukách u Brna atd.
Namaloval křížovou cestu do Osové Bítýšky, obrazy sv. Zdislavy a sv. K. M. Hoffbauera do Žarošic, fresku sv. Cyrila a Metoděje v Dolních Loučkách, fresku v kostele sv. Vavřince v Krasonicích, portrét novoříšského opata A. Machálky a Rmus.D. Mariana Rudolfa Kosíka OPraem.
Vynikal též jako řezbář. Jeho reliéfy a sochy jsou součástí kostelů a soukromých sbírek nejen u nás, ale i v zahraničí.
Oltářní sochy v kostele v Násedlovicích, reliéfní křížová cesta je v kostele sv. Jiljí a v Domě sv. Antonína v Moravských Budějovicích, v olomouckém semináři, Žarošicích, Jamném u Jihlavy, ve farním kostele v Kněžicích. Další reliéfy jsou na radnici ve Staré Říši, v budově ZD Budkov. Unikátním uceleným dílem jsou reliéfy pro Zemědělskou školu v Telči, nejstarší je z roku 1962., vyřezal jich 27 ks.
Vyřezal i několik betlémů. Z lipového dřeva zhotovil betlém pro děti knížete Schwarzenberga na hrad Orlík, do kostela sv. Vojtěcha v Praze a pro klášter premonstrátů na Strahově.
V roce 1962 se oženil s výtvarnicí Karlou Křemečkovou a vychovali spolu šest dětí: Marii, Jana, Magdalenu, Josefa, Václava a Karlu.
V roce 1973 byl pasován rytířem řádu svatého Lazara Jeruzalemského, po revoluci a obnovení činnosti řádu byl služebně nejstarším členem.
V roce 2007 vychází kniha rozhovorů s bratry Janem a Gabrielem Florianovými od Aleše Palána (Být dlužen za duši). Před smrtí Jan Florian dělá poslední korektury k této knize, ale vydání se bohužel nedožívá. Umírá po zápalu plic 12. února 2007.
VLOŽIL: Ilona Jeníčková (14.04.2021)
, UPRAVIL:
Ilona Jeníčková (14.04.2021)