2017 Defenestrace

13. 9. 2017
Natáčení hraného dokumentu České televize o pobělohorské době. Na náměstí vyrostlo popraviště a my mohli „naživo“ sledovat jednu z nejsmutnějších epizod naší historie, když kat Mydlář srazil hlavu jednomu z českých pánů.

Sloupek nejen pro ženy píše Miluše Nechvátalová pro Telčské listy
Defenestrace. Filmová
Je krásný slunečný den roku 1621, pět hodin ráno. Ticho protne salva z 33 děl. Na Staroměstském náměstí v Praze se připravuje akce, která se zapíše do historie jako děsivé divadlo, ve kterém bude hrát hlavní roli kat Jan Mydlář. Pro 27 vůdců stavovského povstání vyšlo slunce naposledy. Je krásný podzimní den roku 2017 a ticho protne výkřik Kamera, akce! Na náměstí v Telči se připravuje akce, která se zapíše mezi další filmy, které zde vznikly. V hlavní roli držitel Českého lva, režisér Zdeněk Jiráský, nás vrátí do atmosféry veřejných poprav a trestů. Oceňuji profesionální práci maskérů a kostymérů, kdy není poznat, kdo je herec a co je figurina, které představitel kata Mydláře má ublížit. Jen doufám a věřím, že on má jasno, kdo je kdo. Kolem popraviště se začínají shlukovat lidé. Tak, jako v roce 1621. Cizinci poněkud nedůvěřivě pokukují, než začnou cvakat spouště fotoaparátů a je slyšet odlehčující smích, že je to opravdu jen film. To místní se nediví a rovnou se ptají, co se zase točí? Není to již nic zvláštního, že v podloubí potkáte rytíře, šlechtice nebo krále. Pouze v prodejně tabáku byla paní prodavačka poněkud neklidná, když tam vstoupil katův pomocník, muž v černém oblečení s kápí na hlavě, a chtěl cigarety. Práce komparzu si vyžaduje lidi trpělivé, skromné a připravené čekat celý den na záběr, který nakonec ani ve filmu možná neuvidíte. Ale film by bez těchto lidí v pozadí, popředí a bez jejich zad a hereckých výkonů, kdy to vypadá, že jdou zrovna náhodou kolem, vůbec nemohly vznikat a každý režisér to ví. V komparzních rolích se opět objeví členové telčské agentury Casting agency Coloseum. Zvláštní poděkování si z této skupiny obětavců tentokrát zaslouží pan Jiří Doupník (1943) s jeho obdivuhodnou vitalitou, pokorou a profesionálním přístupem k natáčení. Nebudu psát „v jeho věku“, protože on říká, že je ještě mladík.
Film Defenestrace vzniká ve spolupráci České televize, francouzským Arte a rakouskou ORF. A natáčí se v nejen v Telči. Děj obsáhne dobu od defenestrace, přes bitvu na Bílé hoře, až k popravě „pánů“ na Staroměstském náměstí. Někdy se uvádí „českých pánů“, ale ono to bylo tehdy s národností trochu jinak.
Takže se těšíme, až se film objeví v kinech a na televizních obrazovkách a budeme volat: „Pojď sem honem, v televizi je zase Telč!“

2017 Defenestrace2017 Defenestrace
2017 Defenestrace2017 Defenestrace
 
VLOŽIL: Ilona Jeníčková (26.09.2017) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (07.04.2021)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské podzemí
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
MUNIPOLIS
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Virtuální prohlídka
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Unesco UtilityReport Mobilní rozhlas Kraj Vysočina Golf resort Telč Sdruzeni obci Vysociny VAS Česká inspirace CET Mikroregion Telčsko

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč