2013 Židovské památky v Česku

2013 Židovské památky v ČeskuTelčské židovské památky / Hádanky domů života

Dokumentární cyklus ČT o židovských hřbitovech v Česku se vysílal od 11. ledna 2015 každou neděli.
Díl „Židovské perly renesanční Telče“ vysílala Česká televize 15. března 2015.

Více o Telčských židovských hřbitovech najdete zde

Židovské perly renesanční Telče
Do závěrečného, desátého, dílu dospěje v neděli 15. března televizní dokument Hádanky domů života, který je věnován židovským hřbitovům v Česku. A nejen to. Jeho autoři dokázali přiblížit divákům nejeden zajímavý, ale také třeba i složitý pohled na soužití židovské komunity nebo péči o židovské památky. Těch u nás po druhé světové válce mnoho nezbylo. Z pohledu Telče je zařazení zdejších židovských hřbitovů do dokumentu vysílaného veřejnoprávní televizí na celostátním kanálu mimořádným počinem. Jak pro připomenutí historie místní židovské obce, tak jako skvělá propagace širokého spektra turistického potenciálu města. Historička Iva Steinová, která má hlavní zásluhu na vzniku telčského dílu dokumentu, k tomu pro TL uvedla: „Židovské hřbitovy bývají často označovány za ,kamenné archivy´. Pokud si některý hřbitov toto hodnocení zaslouží zvláštní měrou, tak je to starý telčský hřbitov u Zadního Vydří. Po jeho podrobném zpracování se ukázalo, že v tamních náhrobních kamenech je zhmotněná část místní židovské historie. Například je známo, že zdejší židovskou obec v roce 1624 posílil svým příchodem Jechezkel Hezký z Prahy. Na hřbitově jsou dodnes náhrobní kameny Jechezkelových manželek. První si přivedl z Prahy, druhá pocházela z místní židovské rodiny. Založení hřbitova je o století starší, než by svádělo odvodit ze zachovaných náhrobků z počátku 17. století. Ty nejstarší zaujmou kvalitou zpracování. Některé z nich jsou provedeny ve tvaru oslího hřbetu a nesou ve vrcholu motiv vinného hroznu, který nacházíme na Starém židovském hřbitově v Praze. Starý telčský židovský hřbitov u Zadního Vydří, někdy Myslůvky, se proto řadí k významným židovským památkám na našem území.“ Ale i na novém hřbitově na Oslednicích (od 1880) připomíná Iva Steinová řadu pozoruhodných míst. Hroby židovských učenců, znalců tóry, kteří dosáhli rabínského vzdělání, Aharona Löwyho (1886) a Josefa Weisela (1903), nebo pozoruhodné dětské náhrobky potomků haličských uprchlíků za I. světové války.
Pro TL 03/2015 Oldřich Zadražil

Židovský hřbitov u Myslůvky z archivu Ivy SteinovéV neděli 11. ledna 2015 začala Česká televize vysílat dokumentární cyklus o židovských hřbitovech v Česku. Má deset dílů a již vícekrát jsme o něm informovali. Poslední, desátý díl, totiž věnovali autoři seriálu telčským židovským hřbitovům. Starému u Zadního Vydří a novému na Oslednicích. Režisér Jaroslav Kratochvíl měl šťastnou ruku, když za průvodce dokumentem vybral kultivovaného Petra Vacka. A tak není divu, že po odvysílání úvodních dvou dílů sklízí jejich práce jen slova chvály. Od kritiků i od diváků. To je v Česku nebývalé. Teprve budoucnost ocení význam toho, že do TOP 10 lokalit českých židovských hřbitovů se dostaly i oba telčské hřbitovy. A překvapení z prvního dílu? Nejen impozantnost a velikost židovského pohřebiště v Mikulově, ale především zmínka o tamní významné židovské rodině Teltsch(erů). „Ano, původ rodiny nebo její předchozí působení je možné předpokládat v Telči,“ potvrdila TL přední česká odbornice pro židovské funerální památky Iva Steinová.
Pro TL 02/2015 Oldřich Zadražil

Již v listopadu 2013 bychom mohli vidět na obrazovce ČT1 seriál o židovských památkách v Česku režiséra Jaroslava Kratochvíla. V letních měsících se jeden díl natáčel v Telči. Červnový program televizního štábu zaskočily vytrvalé deště. „Mohlo se natáčet jen v interiérech. V přízemí domu čp. 60 na náměstí Zachariáše z Hradce jsem v rozhovoru s hercem a moderátorem Petrem Vackem, který pořadem provází, připomněla osud telčské dívky Emy Taubové. Ta do povědomí české veřejnosti vešla jako jedna z hrdinek knihy Děvčata z pokoje 28, která popisuje život skupiny děvčat v koncentračním táboře v Terezíně,“ uvedla pro TL Božena Kadeřávková, která se dějinami holocaustu v Telči dlouhodobě zabývá. Kvůli červnové nepřízni počasí se filmaři museli do Telče v červenci vrátit. „Natáčeli jsme na starém židovském hřbitově u Myslůvky, na náměstí a u Náglovy vyhlídky nad Kostelní Myslovou. Zrovna tudy procházela skupina táborníků, což udělalo panu režisérovi velkou radost a hned jejich příchod i odchod zachytili kamerou. Pan režisér si při odchodu dokonce vyměnil batoh s jednou dívkou, která nechtěla být na záběru, a zařadil se mezi odcházející. Takový milý žertík,“ popsala atmosféru natáčení Iva Steinová, která pro seriál zpracovala řadu odborných podkladů. Je hlavně její zásluhou, že telčské židovské památky byly do seriálu zařazeny. /z/
Telčské listy 10/2013

Hádanky domů života
V loňském roce (2013) jsme několikrát informovali, že oba telčské židovské hřbitovy se objeví v desetidílném seriálu ČT věnovaném židovským hřbitovům v České republice. Určitě se bude jednat o mimořádný propagační počin, který zviditelní samu Telč a historii zdejší židovské komunity. Hlavní zásluhu na zařazení telčských židovských hřbitovů (u Myslůvky a na Oslednicích) do zmíněného seriálu má Iva Steinová, autorka jejich historie, kterou jsme ve zkrácené verzi uveřejňovali v loňském ročníku TL, a žena, které vloni udělilo zastupitelstvo, právě za tyto aktivity, Cenu města. 
Telčské listy 03/2014
 
VLOŽIL: Ilona Jeníčková (26.09.2013) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (07.04.2021)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské podzemí
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
MUNIPOLIS
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Virtuální prohlídka
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Unesco UtilityReport Mobilní rozhlas Kraj Vysočina Golf resort Telč Sdruzeni obci Vysociny VAS Česká inspirace CET Mikroregion Telčsko

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč