2010 Borgia

2010 BorgiaBorgiové budou z Telče
První čtyři díly dvanáctidílného seriálu Borgia se natáčely na konci října 2010 na telčském zámku. Další exteriéry si filmaři vybrali v Praze. Do filmové historie města tak přibude další díl.
Nový televizní seriál je velkým mezinárodním projektem. Podílí se na něm francouzská společnost Atlantique Productions s německými a českými filmaři. Autorem scénáře je Američan Tom Fontana.
Díly natáčené v Telči režíroval německý režisér Oliver Hirschbiegel. V minulosti se podílel na filmu Pád Třetí říše a režíroval některé díly známého seriálu Komisař Rex.
Seriál se věnuje historii rodu Borgia, jednomu z nejmocnějších v renesanční Evropě.
Náš zámek využili filmaři pro scény ze středověkého Říma, Pisy a dalších míst. Tentokrát si „zahraje“ i půda zámku. Podle odborníků věrně připomíná stejný prostor slavné Sixtinské kaple.
Jako ve většině filmových projektů natáčených ve městě se v komparsu a epizodních rolích objeví také řada obyvatel Telče.
/z/

Bohumil Norek pro Telčské listy 12/2010

Borgia bylo náročné
Celou druhou polovinu října 2010 strávili na telčském zámku a v jeho okolí filmaři. Natáčely se zde první čtyři díly seriálu Borgia. Francouzsko – německo – český projekt slibuje velkolepou podívanou a řadu známých filmových hvězd. Navíc francouzská společnost Atlantique Productions, která seriál natáčí, svěřila jeho režii německému režisérovi Oliver Hirschbiegel a scénář převzala od Američana Toma Fontany.
Seriál se věnuje historii rodu Borgia, jednomu z nejmocnějších v renesanční Evropě. O jednom z nevětších natáčení v Telči za poslední roky jsme hovořili s ředitelem zámku Bohumilem Norkem, na jehož bedrech byla každodenní komunikace se stočlenným filmovým štábem.
„Náš zámek využili filmaři pro scény ze středověkého Říma, Pisy a dalších míst. Tentokrát si „zahrála“ i půda zámku, kterou využili jako stejný prostor slavné Sixtinské kaple. Prý ji opravdu hodně připomíná,“ uvedl pro TL B. Norek a dodal „natáčelo se převážně v interiérech zámku, v Divadelním, Rytířském a Zlatém sále. Ven vyšli filmaři především na Malý dvorek a do renesanční zahrady. Dostalo se i na obě zámecké kaple a v blízkosti zámku na křížovou chodbu kostela sv. Jakuba.“
Jako ve většině filmových projektů natáčených ve městě se v komparsu a epizodních rolích objevila také řada obyvatel Telče. Podle Norkových odhadů jich bylo asi 40. Telčský kastelán měl samozřejmě možnost hovořit i s režisérem Oliverem Hirschbiegelem. Toho televizní diváci znají z řady dílů detektivního seriálu Komisař Rex. Proto není divu, že Hirschbiegel je i v civilu velkým milovníkem psů. Kdo si pak pamatuje na kastelánova vlčáka Henka, který byl původně policejním psem a při jednom zákroku byl těžce zraněn, uvěří tomu, že si Norek s režisérem dobře rozuměli. „Příběh Henka pana Hirschbiegela velmi zaujal. Vůbec, choval se jako obyčejný člověk, který jen dělá rád svou práci a je jí doslova posedlý,“ prozradil Norek.
Letošní natáčení patřilo podle něj k těm větším, který zámek zažil. I proto musel po dobu filmování provoz pro návštěvníky částečně omezit. Asi otázka, která nemůže v podobném rozhovoru chybět. Kteří herci se v Telči objevili? „Z českých Matěj Stropnický, Marek Vašut, Tereza Voříšková, Miroslav Táborský, Jiří Mádl, Eva Jeníčková, z cizích pak Mark Ryder, Stanley Weber, Diarmuid Notes, Andrea Sawatzki, John Doman,“ vypočítal B. Norek.
Některé scény vyžadovaly i účast kaskadérů. Tak se „doma“ objevila i telčská Zuzka Drdácká, která nahrazovala v některých okamžicích herečku Evu Jeníčkovou.
Čtrnáctidenní pobyt velkého štábu byl pozitivní i pro místní ubytovací zařízení. Filmaři využili nejen téměř všechny telčské hotely, ale podle Norka i některé priváty.
„Filmování bylo náročné především pro zaměstnance zámku. Natáčelo se hodně nočních scén, které se točily až do ranních hodin, a u všech museli naši lidé prostory zámku dozorovat. Za to bych jim chtěl poděkovat. Jsem rád, že vše dopadlo dobře a že filmaři byli u nás spokojení. To je zárukou toho, že je naděje, že se do Telče opět vrátí,“ jsou závěrečná slova kastelána Norka.
/z/
VLOŽIL: Terezie Veselá (07.05.2012) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (07.04.2021)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské podzemí
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
MUNIPOLIS
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Virtuální prohlídka
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Unesco UtilityReport Mobilní rozhlas Kraj Vysočina Golf resort Telč Sdruzeni obci Vysociny VAS Česká inspirace CET Mikroregion Telčsko

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč