Orel Jednota Telč

Jihlavská 77, 588 56 Telč (Katolický dům, orlovna)
www.oreltelc.cz
Křesťanská celorepubliková organizace se sídlem v Brně. Zabývá se rozvojem sportu, tělovýchovy a organizování duchovních, kulturních a sociálně výchovných aktivit.

SVĚTLO PRO ORLOVNU. PO PADESÁTI LETECH.
Ve třicátých letech skvěle vyprojektovaný a postavený víceúčelový spolkový dům s velkým sálem pro divadla a plesy, profesionálním jevištěm, tělocvičnou, místnostmi pro knihovnu, čítárnu a dalším zázemím. V padesátých letech pomsta socializmu. V sále sklad obilí a v patře dvě školní třídy! Později jednoúčelové kino... Díky několika desítkám brigádníků a řadě sponzorů přišlo v lednu 2016 do orlovny světlo.
Telčské listy 03/2016

Rekordní Roštejnské stráně, říjen 2017
Na startu crossu Roštejnské stráně, který letos vedl po zcela nové trati, se v sobotu 7. října 2017 postavilo rekordních 131 běžců. O 30 více než v předchozím ročníku. Potěšitelné je, že mezi nimi bylo 79 dětí a mládeže. Změnu trati, která závodníky dovedla až na samý vrchol Studnického kopce, vysvětlil David Kovář z pořádajícího Orla Telč: „Původní tratě, které vedly pod hrází Roštejna, byly v minulých ročnících často podmáčené. Novou trať si většina účastníků pochvalovala.“ Hlavní mužskou kategorii letos s přehledem ovládl Jakub Smetana z Třeště, běžec, který má na kontě 2. místo z mistrovství ČR mužů do 22 let na dráze. Roštejnské stráně, říjen 2017. Foto Martin TupýNáročnou pětikilometrovou trať zaběhl za 19 minut. S odstupem za ním doběhl telčský Petr Bloudíček, který nyní běhá za AC Třešť. Nejpočetnější výprava dorazila do Telče jako obvykle z Vyškova (23 závodníků), letos těsně následovaná 22 atlety z Třeště. Z Telče si přišlo zasportovat 17 běžců, z nichž na stupně vítězů dosáhli: Václav Vítů, 2. místo v kategorii nejmladší žáci, Prokop Kadlec, 2. místo v kategorii mladší žáci, Anežka Langhammerová, 1. místo v kategorii ženy A a Karel Kuchler, 1. místo v kategorii muži E. Kompletní výsledky a fotogalerii najdete na stránkách http://www.oreltelc.cz/
Podle zprávy Davida Kováře


Krteček - Rodinné centrum pro rodiče i prarodiče s dětmi v orlovně
Příjemné posezení v herničce, hravé tvoření a cvičení.
www.krtecek.org
www.facebook.com/centrumkrtecek

tel. 775 219 362

Rodinné centrum Krteček v novém

Aktivity Rodinného centra Krteček již nějaký čas pravidelně v TL představujeme. V sobotu 4. října 2014 otevře v prostorách orlovny (kino) své nové prostory. Mezi hosty bude i starosta města Roman Fabeš. „Od 15 hodin jsme připravili rodinné odpoledne plné zábavy a her, které zakončíme opékáním špekáčků,“ popsala událost vedoucí centra Renata Šeniglová. Rodinné centrum Krteček je občanské sdružení, které podporuje jak Kraj Vysočina, tak Město Telč. Nové prostory v orlovně mu umožní celotýdenní provoz. Zatím každý den od 9 do 12 hodin. Ve středu také s odpoledním programem od 15 do 18 hodin. Podle R. Šeniglové je centrum určeno nejen pro rodiče ale i prarodiče s menšími dětmi. Občas také připravuje sobotní program pro celou rodinu. V rámci dopoledního programu jsou dvě dopoledne věnována rozvíjení pohybových a výtvarných aktivit dětí. Centrum také nabízí rodinám hlídání jejich ratolestí. „Nové prostory jsou splněním našeho velkého snu. Mít pro děti trvalé zázemí, které je přímo určené a vybavené pro děti a rodiny,“ popsala své několikaleté snažení Renata Šeniglová.
Telčské listy 10/2014

Orlovna ožívá
V srpnu 2014 divadelní festival občanského sdružení Oblast. Teď v říjnu otevření Rodinného centra Krteček. Pravidelné informace o florbalistech. Určitě to není všechno, co je v poslední době o orlech a orlovně slyšet. A tak není divu, že TL slyší otázky: Ožívá orlovna? O odpověď na ně požádaly toho nejpovolanějšího, starostu Orla Telč, Jaroslava Kadlece.
„Ano, mohu to potvrdit. Vedení Orla vloni posílila mladá generace. A hned je o nás více slyšet. Ale hlavně. Orlovna opravdu ožívá.“ Na otázku, jaké plány s ní má Orel do budoucna a jaký je její současný stav, odpověděl: „Chceme ji postupně dostat do stavu původního využití, kdy sloužila jako kulturní, sportovní a společenské centrum široké veřejnosti.“ Na námitku, že současníci mají orlovnu spojenu spíš s jednoúčelovým kinem, na které byla před více než 60 lety nešťastně přestavěna, pak J. Kadlec reagoval: „Cesta to bude ještě dlouhá. Začali jsme rekonstrukcí bytu správce, teď probíhá modernizace sociálního zařízení a přísálí. V nové podobě bychom ho chtěli představit již v listopadu. Určitě v něm chceme oslavit letošního Silvestra. Pokud půjde vše dobře, v příštím roce upravíme hřiště.“ Asi to pro telčskou veřejnost nejpodstatnější, kdysi velký společenský sál s jevištěm, později hlediště kina, má zatím jen novou rovnou podlahu s podkladním betonem. Ten na opravu ještě čeká. J. Kadlec dále zdůraznil to, co se v orlovně děje v současné době: „Má zde klubovnu Salesiánské hnutí mládeže, již zmíněným festivalem jsme navázali spolupráci se spolkem Oblast, od října zde najde, v nově upravených a vybavených prostorách, základnu Rodinné centrum Krteček. To zde bude mít své aktivity dva dny v týdnu. Svoji činnost zde bude provozovat také klub Prostor. Ten chce pořádat hudební produkce, výstavy a přednášky. Na spolupráci jsme také domluveni s klubem Charity Zastávka, který počítá, že zde bude pořádat své větší akce. Rádi bychom pozvali do orlovny také další spolky a organizace ve městě a nabídli jim naše prostory.“ Na poslední dvě všetečné otázky Jaroslav Kadlec odpověděl: „Opravy provádíme postupně. Financujeme je částečně z vlastních prostředků a s pomocí našeho ústředí. Také se nám letos podařilo získat malé finanční prostředky z účelových dotačních programů. Hlavně si ale vážíme našich sponzorů a dobrovolníků, kteří nám při brigádách pomáhají ušetřit nemalé finanční částky.“ A na druhou otázku: „Ano. V plánu máme vrátit velkému sálu okna. To ale ještě nějaký čas potrvá, podmínkou je zajistit dostatek finančních prostředků.“ Pokud se chcete více dozvědět o stavu orlovny, sami se zapojit, nebo přispět na opravu, zeptejte se přímo orlů na adrese: telc@orel.cz. /z/
Telčské listy 10/2014
VLOŽIL: Ilona Jeníčková (11.07.2012) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (20.10.2017)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Aktuální přehled počasí pro Telč

15.07.2020
14:34:21
Teplota vzduchu 23.2 °C
Rychlost větru 6.4 km/h
Tlak vzduchu 1011.5 hPa
Denní srážky 0 mm
UV 2.2
Sluneční záření 246 W/m²

Partneři města TELČ

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Kickbox Klub Reborn, z.s., Klatovec
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč