Zdravé město 2015 - 2016

2016

Soutěž „My třídíme nejlépe“ 2016

Každoroční soutěž pod záštitou Kraje Vysočina a společností EKO-KOM „My třídíme nejlépe“ začíná 1. října a končí 30. září následujícího roku. Výsledky po první polovině soutěže jsou pro Telč velice povzbudivé. Páté místo oproti loňskému předposlednímu dvaadvacátému v kategorii 2 001-10 000 obyvatel je nadějný výsledek. A to jsme začali s vyšším stupněm třídění až od letošního ledna. Pomozte nám zvítězit.
Ing. Jiří Kadlec, jednatel OHR Services, s.r.o. pro Telčské listy 09/2016

Čistá Vysočina 2016
Krajský úřad Kraje Vysočina v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina vyhlásil VIII. ročník úklidu prostranství u silnic našeho kraje, ke kterému se připojilo i město Telč.
Úklid veřejného prostranství a přírody na Vysočině proběhl ve dnech 11. – 24. 4. 2016
Informace na www.kr-vysocina.cz/cistavysocina

V roce 2016 se do akce aktivně zapojilo přes 22 tisíc účastníků, kteří sebrali přes sto tun odpadků!

Tisková zpráva spolku Ekosmák, organizátora akce Ukliďme svět, ukliďme Česko

Dnem D, kdy se v nově pojmenované kampani Ukliďme svět, ukliďme Česko bude uklízet opravdu v celé republice, je sobota 16. dubna. Uklízet nepořádek v přírodě však bude možné i v jiných termínech.
Vyjdete si zjara do přírody, okolo potoka, proběhnete se v parku po trávníku, ale pozor, všude jsou střepy, obaly od všeho možného, pneumatiky... Černé skládky a pohozené odpadky hyzdí okolí a představují nebezpečí nejen pro člověka ale i pro okolní přírodu. Když už někdo černou skládku nahlásí, její řešení skončí mnohdy na hádání, kdo je za to zodpovědný a kdo to uklidí. Některé hromady odpadu tak v přírodě čekají na své uklizení i mnoho let nebo zarostou zelení a tím je problém „vyřešen“.
Jiným řešením je dát dohromady dostatečný počet nadšenců, kteří jsou ochotní s nepořádkem kolem nás společnými silami „zatočit“. O to se snaží organizátoři z Českého svazu ochránců přírody, spolku Ekosmák a dalších zúčastněných organizací. „Pokud je Vám myšlenka dobrovolnické úklidové akce blízká, neváhejte se připojit a zorganizujte si úklid ve Vašem okolí. „Snažíme se organizátorům místních úklidů organizaci co nejvíce ulehčit a podpořit je nejen radami, mediální kampaní ale i materiálně, zasláním balíčků s pytli a rukavicemi pro dobrovolníky,“ říká jeden z organizátorů akce, Miroslav Kubásek.
Hlavním cílem kampaně Ukliďme svět, ukliďme Česko není uklidit všechny černé skládky, ale především motivovat dobrým duchem akce širokou veřejnost k nevytváření skládek nových. Více informací a možnosti zapojení na http://www.uklidmecesko.cz/

AKCE 2016

26. 11., 13.00 - 17.00 hod., nádvoří státního zámku, Adventní jarmark Sdílení
Tvořivé dílny, stánkový prodej dárkového nejen vánočního zboží, občerstvení, palačinky, horké nápoje. V zámecké konírně vystoupí hudební uskupení Můra (harfa, flétny, kytary, zpěv) a folklorní soubor Krahuláček. Celé odpoledne bude probíhat finanční sbírka na podporu domácí hospicové péče v Telči a okolí. www.sdileni-telc.cz

Turistické pochody v roce 95. výročí založení Klubu českých turistů v Telči
5. 11. Vysočinou k Telči aneb Za královnou Eliškou (53, 36, 21, 15 km)
6. 11. Cestou Jana Hvězdy z Vícemilic aneb Po stopách husitských bojovníků (50, 37, 29, 24, 20, 10 km)
Více na www.kcttelc.cz

10. 10. Poliklinika, Masarykova ul.
Den otevřených dveří Sdílení, o.p.s. v pondělí 10. 10. od 8 do 16 hod. v nových prostorách.

5. 10. Nízkoprahové zařízení ZASTÁVka, Slavíčkova ul.
Den otevřených dveří na ZASTÁVce se uskuteční v rámci Týdne sociálních služeb ČR ve středu 5. 10. od 14 do 18 hod.

1. 10. DPS, Špitální ul.
Den otevřených dveří v Domě s pečovatelskou službou u příležitosti výročí 20 let Charitní pečovatelské služby Telč (1996 – 2016) se uskuteční v sobotu 1. 10. od 10 do 15 hod.

1. 10. u rybníka Roštejn, Cross Roštejnské stráně
Jednota Orel Telč zve běžce všech věkových kategorií a běžeckých dovedností na přespolní běh.

Zajímavé setkání v DpS - Rodina s námi, my s rodinou

Ve středu 28. září 2016 se v Domově pro seniory na Starém Městě sešli zaměstnanci domova a jeho klienti s rodinnými příslušníky a dobrovolníky Sdílení. Společenská událost pod již tradičním názvem Rodina s námi, my s rodinou se opět setkala s mimořádným zájmem. Za slunného odpoledne se v domově nejen zpívalo, tančilo a vzpomínalo. Zaměstnancům se od rodinných příslušníků dostalo velkého uznání za obětavou práci s jejich blízkými.
Podle zprávy Lenky Pelejové, sociální pracovnice DpS

18. 9. Kolečka v Lipkách, tradiční a oblíbené sportovně-zábavné odpoledne pro jednotlivce i celé rodiny

14. 9., Domov pro seniory Desetiboj seniorů v DpS. Lék proti stárnutí
Čtrnáctý ročník Telčského desetiboje seniorů se letos symbolicky konal v Domově pro seniory 14. září. Již tradičně se ho zúčastnili klienti z několika domovů Kraje Vysočina a Jihočeského kraje a také z rakouského Raabs an der Thaya. Obavy soutěžících, zda zvládnou svoji disciplínu, jim letos pomáhali překonat žáci a učitelé obou telčských základních škol. Ruku k dílu přiložili také zaměstnanci domova. Ke zdaru příjemného dne přispěli nemalou měrou sponzoři, Krahulík – Masozávod Krahulčí a firmy Tropico a Bidvest Czech Republic. Slavnostní atmosféru předávání cen vítězům podtrhly fanfáry žáků ZUŠ Telč a také starosta Roman Fabeš. Putovní pohár pro vítěze od něj letos převzaly ženy z Klubu důchodců v Telči. Sportovní klání provázel celé dopoledne písničkami harmonikář Robert Kalenda. „Všichni soutěžící si odvezli krásné pocity z úspěchu, radost z ocenění a vzpomínku na příjemně strávené dopoledne,“ uvedla ve zprávě o zajímavé akci Lenka Pelejová.
Telčské listy 10/2016

10. 9.
Dny evropského dědictví a Charitativní cyklojízda Na kole dětem Vysočinou
Dny evropského dědictví každoročně v září otevírají široké veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. V letošním roce byly Dny památek věnované tématu „Památky a komunity“. V Telči bylo zdarma zpřístupněno sedm objektů, uskutečnilo se osm doprovodných akcí a šest různých výstav pro 1500 návštěvníků. Z kulturních programů zaujalo ty nejmenší divadelní vystoupení s loutkovou pohádkou souboru Drdivadlo, zajímavá byla komentovaná projekce doc. PhDr. Evy Melmukové „Zámky na Loiře trochu jinak – cesta do minulosti i současnosti Francie“ a vzpomínka nedožitých devadesátin významných osobností Telče, ThDr. Jiřího Melmuka a doc. MUDr. Otty Svobody. Nechybělo ani příjemné vystoupení pěveckých sborů TELČísla, Smetana a jejich hostů z Dačic či stará hudba Mirka Zadiny. Očekávání splnilo i večerní nocturno telčských varhaníků v zaplněném kostele sv. Jakuba v předvečer Dne památek.
Součástí Dne památek byl také 6. ročník charitativní cyklojízdy Na kole dětem Vysočinou s 260 cyklisty v čele s mistrem světa v jízdě na vysokém kole Josefem Zimovčákem a doprovodem místních velocipedistů. Po dojezdu pelotonu byla vyhlášena bohatá tombola a hlavní cenu, horské kolo, si odnesla Michaela Štěpánková z Telče jako dárek k pátým narozeninám. Díky dobrovolnému startovnému a sponzorským darům od oficiálních sponzorů se podařilo vybrat částku 94 824 Kč, z níž část poputuje na pediatrické oddělení jihlavské nemocnice a část do Nadačního fondu Krtek Brno. Poděkování patří všem vystupujícím za příjemné chvíle, hezký zážitek a farním úřadům za zpřístupnění objektů.
Telčské listy 10/2016

Farmářské trhy, Kontakt: tel. 722 499 299, farmarsketrhyvtelci@seznam.cz

7. 8. od 10.00 hod., náměstí Den Sdílení, akce Sdílení o.p.s. Telč, www.sdileni-telc.cz

2. - 6. 8. Handy Cyklo Maraton
Z Prahy do Bratislavy napříč čtrnácti kraji. Štafeta týmů, start a cíl v Praze, nejzazší bod Bratislava, délka trasy: 2222 km, časový limit: 111 hodin
Průjezdným bodem na trase je i náměstí Zachariáše z Hradce (pátek 5. 8.) www.cestazasnem.cz

2. - 6. 7., 9.00 - 18.00 hod., nádvoří zámku Řemeslné trhy na zámku
Stánky s tradičními řemesly, ukázky řemesel a prodej výrobků, dílna pro děti, www.zamek-telc.eu

16. 6., 14.00 - 15.00 hod., náměstí Cykloběh za Českou republiku bez drog
Největší protidrogovou kampaň spojenou se sportem pořádá Spolek Řekni NE drogám - řekni ANO životu
Symbolický den bez drog v rámci celosvětové osvěty ve spojení s jízdou na kole a během. Cyklo-běžci v rámci 12 dní trvajícího maratonu navštíví 40 měst po celé České republice a urazí vzdálenost 1200 km. Přijďte v „Den bez drog“ přivítat účastníky Cyklo-běhu. Můžete je podpořit také svoji symbolickou účastí a připojit se k nim na libovolnou vzdálenost při odjezdu z města dle trasy na vlastním kole či s nimi krátce běžet. www.rekninedrogam.cz

9. - 10. 6. Cyklojízda Regionem Renesance
Na další cyklojízdu, která se letos uskuteční 9. - 10. června, vás opět zve Mikroregion Telčsko a MAS Telčsko. Tentokrát pojedeme po krásách Geoparku Vysočina.
Trasa měří cca 90 km, doprovodné vozidlo zajištěno, vše si hradíme každý sám, odjezd ve čtvrtek 9. 6. v 8.00 hod. od radnice v Telči. www.telcsko.cz/mas

Spolek rodičů ZŠ Hradecká zve děti, rodiče i budoucí prvňáčky a veřejnost na 2. Zahradní slavnost v pátek 27. 5. v 16.00 hod. na školní zahradu ZŠ Hradecká.
Tvořivá dílna, střelba na terč, ukázka výcviku psů, sportovní stanoviště, malování na obličej, šermířský program – divadelní představení, jízda na ponících, opékání buřtů

18. 5. od 16.00 hod. u rybníka Roštejn Slavata Triatlon Tour
Triatlonový závod pro děti ve věku od 5 do 18 let. Více na www.slavatatriatlontour.cz

6. – 8. 5. Dny otevřených dveří Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina. Více na www.hzscr.cz/vysocina

V pondělí 11. 4. v 17.00 hod. se v Konírně zámku konalo Setkání při příležitosti zahájení turistické sezóny 2016 v Telči za účasti generální ředitelky Národního památkového ústavu Ing. arch. Naděždy Goryczkové, senátora Parlamentu ČR RNDr. Miloše Vystrčila a starosty města Telče Mgr. Romana Fabeše.

Ve dnech 1. a 2. 4. se konal Den otevřených dveří v novém Domově pro seniory na Štěpnické ulici (bývalý hotel Pod Kaštany)
Domov pro seniory se zvláštním režimem, který vznikl přestavbou bývalého hotelu Pod Kaštany ve Štěpnici, připravil na první dubnový víkend Den otevřených dveří pro širokou veřejnost. Více informací o novém sociálním zařízení najdete na www.senior-home.cz včetně bohaté fotogalerie, která umožňuje jeho virtuální prohlídku.

2015

Čistá Vysočina 2015
Neuvěřitelné 4 tuny různého odpadu nasbíralo 450 dobrovolníků v rámci akce Čistá Vysočina okolo necelých 100 km silnic ve správě Cestmistrovství Telč. „Odpad byl sbírán po obou stranách silnic,“ sdělil TL vedoucí Cestmistrovství Ladislav Prokop. Čísla, která nám poskytl, nás přiměla k nadpisu příspěvku. Stydět bychom se měli za množství odpadu, které se okolo silnic během zimy objevilo (kdo ho tam dal?) a chválit zmíněných 450 dobrovolníků, kteří cestářům pomohli nepořádek uklidit.
/z/ Telčské listy 05/2015

Čistá Vysočina. Jak ji viděli žáci ZŠ Masarykova
V pondělí 13. dubna 2015 se páté ročníky ze ZŠ Masarykova zapojily do projektu „Čistá Vysočina“. Našim cílem bylo uklidit kolem Štěpnického a Staroměstského rybníka. Během dopoledne jsme nasbírali deset pytlů odpadků, dokonce vylovili staré jízdní kolo, pneumatiku, prkna a další věci, které znečišťovaly životní prostředí. Chtěli bychom všechny poprosit, dávejte odpadky tam, kam patří! Chraňme přírodu a naše krásné město Telč. Děkujeme.
Antonín Veselý, Martin Klíma V.A, Helena Kučerová, Vendula Čapková V.B
Zásluhou páťáků ze ZŠ v Masarykově ulici a také učitelek Evy Marečkové a Miroslavy Křenové jsou břehy Štěpnického a Staroměstského rybníka čisté. Jak dlouho?

VLOŽIL: Ilona Jeníčková (24.05.2017)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Zdravé město 2015 - 2016 Zdravé město 2015 - 2016 Zdravé město 2015 - 2016 Zdravé město 2015 - 2016 Zdravé město 2015 - 2016 Zdravé město 2015 - 2016 Zdravé město 2015 - 2016 Zdravé město 2015 - 2016 Zdravé město 2015 - 2016 Zdravé město 2015 - 2016

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Kickbox Klub Reborn, z.s., Klatovec
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč