Zdravé město 2017

Čistá Vysočina 2017
Jarní úklid přírody na Vysočině se uskutečnil i v letošním roce. Čistá Vysočina je realizována v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21.
Podle lednového Zpravodaje KÚKV

„Ukliďme svět, ukliďme Česko“ letos i v Telči!

Desetitisíce lidí v celém Česku se začátkem dubna vydají udělat dobrý skutek, nejen pro přírodu, ale i pro sousedy, pro své děti, pro čisté životní prostředí, pro svůj pocit odpovědnosti... Dobrovolnický úklid toto všechno v sobě má. Jeden den společně uklízí a mnoho dní poté se dobrovolníci z výsledku radují. Jejich nová zkušenost tak může úplně změnit jejich pohled na vytváření odpadu i vznik černých skládek. Zároveň mohou být svou aktivitou inspirací pro okolí.
Letos se můžete poprvé aktivně zapojit i v Telči. Členové sdružení „Společně pro Telč – Piráti a Zelení“ vás všechny zvou v neděli 9. dubna na jarní „gruntování“ do přírody. Sraz je ve 14:30 na bývalém autobusovém nádraží u budovy Zastávky. Budeme uklízet lokalitu Oslednic včetně okolí rozhledny, kolem Židovského hřbitova, příp. i směrem na Dyjické mosty. Pro více informací kontaktujte organizátorku Hanu Hajnovou (hana.hajnova@kroket.org) nebo se přímo registrujte jako dobrovolníci na stránce akce: www.uklidmecesko.cz/event/14565. Vezměte děti, psy nebo jen své boty a vyrazte s námi!
Hana Hajnová a Jiří Pykal

Ukliďme Česko v Telči: Uklidili jsme okolí židovského hřbitova
V neděli 9. dubna odpoledne se sešlo na 20 dobrovolníků na bývalém autobusovém nádraží a společně vyrazili na jarní gruntování do přírody v rámci akce Ukliďme svět, Ukliďme Česko 2017. Uklízelo se kolem silnice na Zvolenovice a v okolí židovského hřbitova. Narazili jsme zde hned na několik menších černých skládek. Na těch největších v blízkosti železničního náspu u Parního mlýna jsme nasbírali několik pytlů odpadků a osm pneumatik, které jste mohli vidět v minulých TL na fotografii pana Kaupy. Během pár hodin se nakonec podařilo zaplnit přívěsný vozík za auto. Poděkování patří všem dobrovolníkům, kteří udělali dobrý skutek pro přírodu v našem okolí. A také společnosti OHR Services, která nám poskytla zdarma pytle na tříděný odpad a o odpad se postarala. Určitě tuto akci příští rok opět zopakujeme. Zastupitel Jiří Pykal tu letošní zhodnotil takto: „Akce se vydařila výborně, počasí skvělé, dobrovolníci pracovití. Odpadu bylo víc než dost - myslím, že si příroda oddechla. Zaujalo mě, že odhazování odpadků do přírody nejvíce odsuzovali ti nejmenší. Nedivím se, že se s tím nechtějí smířit, normální to přece není.“
Hana Hajnová, koordinátorka akce z pořádajícího sdružení Společně pro Telč – Piráti a Zelení

I Podjavořičan pro Čistou Vysočinu

Do akce Čistá Vysočina se letos podruhé zapojil také folklorní soubor Podjavořičan. TL o tom informovala Renata Šimánková: Soubor usilující o zachování lidových tradic letos velikonoční tradici nedodržel. Na Velký pátek by se nemělo pracovat a hýbat se zemí. Prospět přírodě v tento den, kdy má většina z nás volno, nám tentokrát ale přišlo důležitější. Úsek Telč – Radkov – Slaviboř – Myslůvka – Kostelní Myslová – Telč jsme absolvovali s celkovým skóre 12 pytlů směsného odpadu a 8 vytříděného plastového odpadu. Opětovně nás překvapila menší skládka za Telčí u bývalé kačárny, kam očividně cíleně kdosi vyváží domovní odpad vč. použitých dětských plenek. Potěšilo nás však, že velká černá skládka před Radkovem, plná neuvěřitelného množství pneumatik, kterou jsme loni objevili a ohlásili Městskému úřadu Telč, byla do letošního roku zlikvidována. Děkujeme!
Telčské listy 05/2017

Těžko pochopitelných 50 q různého odpadu podél silnic ve služebním obvodu telčského cestmistrovství uklidili v dubnu silničáři s řadou dobrovolníků. To „těžko pochopitelné“ v úvodu je dáno tím, že v tomto období zde prokazatelně nebyli žádní mimozemšťané, takže odpad pochází od „nás“ domácích. „Likvidaci odpadu hradíme z rozpočtu Krajské správy a údržby silnic,“ trpce konstatoval Ladislav Prokop, vedoucí Cestmistrovství Telč. To má ve správě 163 km silnic II. třídy a 193 km silnic III. třídy. Navíc pro Ředitelství silnic a dálnic se celoročně také stará o 35 km silnice I. třídy od Hamru u Mrákotína po Hory za Kasárnami a v létě o 18 km tzv. Císařské silnice od Stonařova po Želetavu. /z/

AKCE 2017


6. – 8. 1. Tříkrálová sbírka

25. 3. Den otevřených dveří na Meteorologické stanici Kostelní Myslová. Akce se koná při příležitosti Světového meteorologického dne.

15. 4. Velikonoční jarmark Sdílení na zámku, www.sdileni-telc.cz

V rámci Týdne geoparků ČR v období 20. 5. - 4. 6. 2017 proběhly v českých geoparcích pod záštitou MMR akce pro veřejnost. Národní Geopark Vysočina se zapojil s následujícími akcemi:
25. 5. Exkurze do lomu v Mrákotíně s ukázkami zpracování kamene
25. – 26. 5. Cyklojízda Geoparkem Vysočina
27. 5. Farmářské trhy na náměstí v Telči
Celý květen probíhá soutěž o nejlepší Land Art v Geoparku Vysočina
Více info na www.geoparkvysocina.cz

21. 6. Envi den v Panském dvoře v rámci Klimatour 2017

24. 6. Kosení na Mrzatci
Letos se sejdeme při již tradičním kosení rašelinné loučky u rybníka Horní Mrzatec v sobotu 24. června. Akci pořádá telčský Spolek Javořice a připojit se může každý.
V rámci “Akce pro přírodu“ kosení podpoří Kraj Vysočina a KOUS Vysočina. Více na www.telc.eu/kalendar/1029, http://osjavorice.webnode.cz

6. 8. Den Sdílení - Běh městem šťastných lásek na náměstí, www.sdileni-telc.cz
Běžci doběhli pro nový vůz Sdílení
S nadšením jsme převzali nový vůz Škoda Citigo, který jsme pořídili díky výtěžku srpnového benefičního Běhu městem šťastných lásek. Vůz bude sloužit týmu Sdílení na cestách za klienty. Úspěch akce nás motivuje k pořádání dalšího ročníku, který se bude konat 5. 8. 2018. Mockrát děkujeme!, uvedla pro TL Jana Bělíková ze Sdílení. Obecně prospěšná společnost Sdílení v současné době disponuje 6 vlastními automobily a jedním pronajatým. Auta naplno využívá 13 zaměstnanců při péči o klienty jeho služeb. Podle TZ

17. 9. Kolečka v Lipkách, akci pro rodiče s dětmi pořádá občanské sdružení Javořice http://osjavorice.webnode.cz

13. 10. Den otevřených dveří Sdílení na poliklinice, www.sdileni-telc.cz
Slavnostní den otevřených dveří se konal u příležitosti desetiletého výročí založení organizace. Návštěvníci si mohli prohlédnout zázemí terénních zdravotních a sociálních služeb i půjčovnu pomůcek a poradnu.

2. 12. Adventní jarmark Sdílení na zámku, www.sdileni-telc.cz

VLOŽIL: Ilona Jeníčková (18.01.2018)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Zdravé město 2017 Zdravé město 2017 Zdravé město 2017 Zdravé město 2017 Zdravé město 2017 Zdravé město 2017 Zdravé město 2017 Zdravé město 2017 Zdravé město 2017 Zdravé město 2017

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Kickbox Klub Reborn, z.s., Klatovec
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč