Úspěch knihovny v akci "Odlož mobil"

Čtenáři vysbírali přes 1 600 mobilů, nejlepší byly knihovny v Třebíči, Telči a Svratce
Kraj Vysočina (12. dubna 2023) – Přesně 1612 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři na Vysočině. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Kraj Vysočina a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes třicet institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna ve Svratce, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Třebíči a Telči. Dohromady si knihovny rozdělí odměny v celkové výši 40 000 korun.
Absolutně nejvíc telefonů přinesli čtenáři do knihovny v Telči – dohromady 211 kusů. Ta se tak stala vítězem ve velikostní kategorii měst 1500-6000 obyvatel a navíc získala mimořádnou odměnu za nejvyšší počet vysbíraných přístrojů napříč všemi kategoriemi. V kategorii obcí nad 6 000 obyvatel se dařilo Městské knihovně v Třebíči, v níž se sesbíralo na 169 starých mobilních přístrojů. Mezi obcemi do 1500 obyvatel se na první příčce umístila knihovna ve Svratce, kam čtenáři přinesli 160 starých telefonů.
„Celkový počet vybraných přístrojů zůstává i nadále vysoký, navzdory klesajícímu počtu nových prodaných telefonů v důsledku ekonomické krize. Vysbírané množství však nebylo hlavním cílem projektu. Chtěli jsme upozornit zejména na správné způsoby sběru a následnou recyklaci drobných vysloužilých elektrozařízení, které stále řada lidí hlavně kvůli nedostatku informací odhazuje do běžného komunálního odpadu,“ uvedl Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství, životního prostředí.
Dohromady se v celém kraji v rámci akce sesbíralo 1 612 starých mobilních telefonů, které poputují k odborné recyklaci. Díky tomu se řada surovin vrátí zpět do oběhu a nebude potřeba je nově vyrábět, ani těžit. „Lidé často staré mobilní telefony schraňují i několik let, v českých domácnostech jsou podle hrubých odhadů miliony nefunkčních přístrojů. Na sběrná místa přinesli čtenáři mobily, které už se takřka čtvrtstoletí nevyrábějí, nebo modely, které ve své době vydržely na příjmu bez nutnosti nabíjení i více než týden, což je z dnešního pohledu neuvěřitelné,“ popsal Pavel Peroutka, regionální manažer společnosti ASEKOL pro Kraj Vysočina.
Hodnotné ceny v podobě poukázek na nákup knih získají i čtenáři, kteří k odevzdanému mobilu připojili kontaktní údaje a měli štěstí při losování. Stovka čtenářů, kteří se do sběru zapojili, obdrží hodnotnou knižní publikaci od Kraje Vysočina. Seznam výherců je zveřejněn na stránkách www.odlozmobil.cz.
VLOŽIL: Petr Mach (21.04.2023)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské podzemí
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
MUNIPOLIS
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Virtuální prohlídka
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Předpověď počasí pro Telč

Partneři města TELČ

Unesco UtilityReport Mobilní rozhlas Kraj Vysočina Golf resort Telč Sdruzeni obci Vysociny VAS Česká inspirace CET Mikroregion Telčsko

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč