Kalendář akcí

24.02.2020 - 24.03.2020

Tři perly UNESCO – Telč - Zelená hora - Třebíč

Typ akce: výstava


Tři perly UNESCO – Telč - Zelená hora - Třebíč FOIBOS BOOKS s.r.o., Město Telč a Univerzitní centrum Telč zvou na výstavu Tři perly UNESCO – Telč - Zelená hora - Třebíč v Knihovně Univerzitního centra.
Zahájení výstavy s komentovanou prohlídkou se koná v pondělí 24. února v 16.00 hod. Záštitu nad výstavou převzal starosta města Telče Mgr. Roman Fabeš
Výstava potrvá do 24. března 2020
 
Putovní výstavní expozice „Tři perly UNESCO Telč - Zelená Hora - Třebíč“ v Kraji Vysočina obsáhne památky v Kraji Vysočina, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Realizace výstavních expozicí navazuje na publikace o památkách UNESCO v ČR vydávaných nakladatelstvím FOIBOS BOOKS za podpory Ministerstva kultury ČR.
 
Historické jádro města Telče (zapsáno v r. 1992) jedno z nejkrásnějších měst České republiky představuje jedinečné celistvě dochované drobnější středověké město s vodním opevněním, dominantním zámkem dochovaným v podobě pozdně gotických a renesančních přestaveb a s mimořádně působivými frontami městských domů renesančního a barokního tvarosloví kolem náměstí. Původní královská vodní pevnost, která byla založena ve 13. století na křižovatce velmi frekventovaných obchodních cest.
 
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou (zapsán v r. 1994) byl na počest českého světce postaven na počátku 18. století z podnětu opata zdejšího cisterciáckého kláštera. Autorem jedinečného půdorysného a hmotového řešení kostela a celého areálu byl geniální architekt Jan Blažej Santini-Aichl. Památka na seznamu UNESCO reprezentuje originální invenci českého gotizujícího baroka první čtvrtiny 18. století. Pro stavbu v barokně-gotickém stylu je charakteristická kompozice pěticípé hvězdy (půdorys má tvar hvězdy, kostel má pět východů, na hlavním oltáři je pět hvězd a pět andělů). Výstava seznamuje rovněž s dalšími stavbami Santiniho na Žďársku.
 
Soubor památek v městské památkové zóně v Třebíči (zapsán v r. 2003) zahrnuje bývalou židovskou čtvrť Zámostí, židovský hřbitov severně od této čtvrti a baziliku sv. Prokopa jako součást bývalého kláštera benediktinů v Třebíči a nyní také zámek.
Podle názoru historiků umění patří bazilika sv. Prokopa „k největším a nejpozoruhodnějším stavebním monumentům 13. století nejen v českých zemích, ale v celé Evropě“. Zachoval se jako jedinečná a současně ojedinělá památka po benediktinském klášteře Panny Marie.
Židovská čtvrť, mimořádně uceleně zachovaná v působivém prostředí mezi řekou a skalním masivem severně od vlastního centra Třebíče, se rozvíjela od středověku do 20. století. Tajemná atmosféra křivolakých uliček, temných zákoutí a klenutých průchodů a dalších charakteristických prvků na vás dýchne v židovské čtvrti, která je nyní považována za výjimečný architektonický celek nejen v Evropě, ale i ve světě. Do dnešní doby zde bylo zbořeno pouze pět domů.
 
Putovní výstava poputuje z Telče do Žďáru na Sázavou a Třebíče. Poslední prezentace se uskuteční v Praze. V jednotlivých městech se uskuteční v rámci celého projetu komentované prohlídky, architoulky.
Prezentace výstav „Tři perly UNESCO Telč - Zelená Hora - Třebíč“ na internetovém portálu www.SlavneStavby.cz
 
Realizace výstavy: FOIBOS BOOKS ve spolupráci s Krajem Vysočina, městy Telč, Žďár nad Sázavou, Třebíč
Autoři: Prof. PhDr. Jiří Kroupa, CSc., doc. Mgr. Ondřej Jakubec, Ph.D,  PhDr. Rudolf Fišer, Mgr. Jan Galeta

Kontakty:
FOIBOS BOOKS, e-mail: info@foibos.cz, internetová stránka: www.slavnestavby.cz
Kotěrovo centrum architektury o.p.s., Vilová 11, 100 00 Praha 10, telefon: +420 274 777 305,  e- mail: info@slavnevily.cz, internetové stránky: www.slavnevily.cz
o.janota@foibos.cz, 608 029 741
UCMU Mgr. Jaroslav Makovec. makovec@rect.muni.cz, 777 119 220
 

Organizátor akce
Univerzitní centrum Telč
nám. Zachariáše z Hradce 2
https://www.uct.muni.cz/


Místo konání: Knihovna Univerzitního centra


VLOŽIL: Dušan Novotný (20.02.2012) , UPRAVIL: Ilona Jeníčková (01.04.2020)
Historie města
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Telčské listy
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere
Akce pořádané ve městě Telči
Další povídání z anotačního textu v administraci ....
Go somewhere

V Ě Ž   s v .   D U C H A

interaktivní expozice o historii a současnosti města


Aktuální přehled počasí pro Telč

19.09.2020
20:20:45
Teplota vzduchu 14.1 °C
Rychlost větru 0 km/h
Tlak vzduchu 1020.3 hPa
Denní srážky 0 mm
UV 0.0
Sluneční záření 0 W/m²

Partneři města TELČ

Kalendář akcí Kalendář akcí Kalendář akcí Kalendář akcí Kalendář akcí Kalendář akcí Kalendář akcí Kalendář akcí Kalendář akcí Kalendář akcí

Město Telč podporuje

Podjavořičan
PS TELČísla
PS Smetana
Průvan - PS Santini
Mažoretky Telč
Kulturní spolek Oblast
Muzejní spolek
Společnost telčské místní dráhy
Český svaz chovatelů
Český svaz zahrádkářů
Mezi dvěma branami
Spolek Javořice
Divadelní spolek Za paravánem
Divadelní spolek Drdivadlo
Spolek Na větvi
Sdílení o.p.s.
PDT volnočasový z.s. (Panský dvůr Telč)
SK Telč
Sokol Telč.
Autoklub Tourservis Telč Automoto klub
Autoklub Tourservis Telč Kynologický klub
Autoklub Tourservis Telč Potápěčský klub
Autoklub Tourservis Telč Střelecký klub
Klub českých turistů Telč
Jednota Orel Telč
BK Žabaři Telč
Krasobruslařský klub Telč z.s.
Florbal Telč z.s.
Kickbox Klub Reborn, z.s., Klatovec
Spolek telčských velocipedistů
Croquet club Dynamo Telč