Telč VÍTEJTE NA OFICIÁLNÍCH STRÁNKÁCH MĚSTA Mapa stránek

Na Kříži

Na zalesněném kopci u Mrákotína sbírala jednou jedna stará žena dříví a roští. Byla to chudá žena, nikoho neměla, jen vnuka, který ji však ještě nemohl živit, protože byl malý. Jednoho dne se při sbírání dříví opozdila, až ji překvapila tma. Rychle si rovnala otep, už si ji chtěla přehodit přes záda a vykročit k domovu, když zaslechla koňské zařehtání.

Velmi se tomu podivila, vždyť na blízku nebyla žádná cesta, po níž by se mohlo koňské spřežení pohybovat. Ale přece jen si pomyslela, že by bylo dobré, kdyby mohla alespoň kus cesty vést dřevo na voze, že by si trochu ulevila. Jenže ouvej! ... Místo koně uzřela jen koňskou hlavu na kuřích nožkách.

Stařena se zarazila. Nedovedla si v hlavě srovnat, co uviděla. Měla však čisté svědomí, nikdy nikomu neublížila, lidem i zvířatům vždy pomohla, když bylo třeba. neměla se tedy čeho bát.

Pokřižovala se a přistoupila blíže ke koňské hlavě. Ta se na stařenu smutně podívala, z očí jí začaly téci slzy a stařenka se div nerozplakala také. Tiše se koňské hlavy zeptala: "Co je ti? Co tě trápí? Mohu pro tebe něco udělat?"

"Mne může ze zakletí vysvobodit jen nevinné dítě. Ty sama na to nestačíš a já zde musím takhle bloudit, dokud se nějaké dítě nesmiluje" Tak odpověděla koňská hlava a zmizela.

Stařena si hodila otep dříví na záda a chvátala domů, do chudé chaloupky. Vnuk již čekal, bál se, že se stařence něco stalo a nevěděl, co má podniknout. Když konečně došla stará žena domů, všechno chlapci vypověděla a zeptala se: "Chceš tu nebohou duši vysvobodit? "Ano, chci; odpověděl ten nevinný chlapec, "ale jak to mám udělat?"

Stařenka řekla, jen ať se nebojí, že půjdou druhý den spolu na kopec, na to místo, kde koňskou hlavu potkala, a pak se uvidí. Nazítří večer, když došli na určené místo, našel tam hoch pod keřem zářivě svítící zlatý kříž. Byl to hodný hoch a protože byl nevinný, nic se nebál, vztyčil ten kříž a od půlnoci do jedné hodiny zde s ním stál hlídku.

Když hodiny na mrákotínském kostele odtloukly jednu hodinu a na městečku odtroubil ponocný, objevila se na kopci u chlapce opět ta koňská hlava na kuřích nožkách. Poděkovala chlapci za vysvobození a řekla: "Za odměnu, žes mě vysvobodil, si vem, co najdeš ještě pod tím keřem, kde prve ležel kříž". Pak se koňská hlava ztratila. Byla vysvobozena z věčného bloudění v nočním lese. Chlapec zavolal na babičku, pod keřem spolu našli velký poklad. Protože žili spravedlivě, nikoho neodmítli, jestliže potřeboval jejich pomoc, dobře si ho užili. Na kopci nad Mrákotínem postavili velký kříž, který měl připomínat, že je třeba konat dobro a být milosrdný. Dosud se tomu místu říká Na kříži.
VLOŽIL: Terezie Veselá (30.05.2012)

Turista a volný čas

Kalendář akcí - více
Úřední deska - více

19.09.2017 - 16.11.2017

Upozornění k odstranění a okleštění stromoví a jiných porostů (PDF 560 kB)

19.09.2017 - 19.10.2017

Oznámení o možnosti vyzvednutí ztracených a opuštěných věcí, 19.9.2017 (PDF 476 kB)

18.09.2017 - 26.09.2017

Pozvánka na Členskou schůzi Mikroregionu Telčsko, dne 25.9.2017 v 16 hod. (PDF 152 kB)

13.09.2017 - 26.10.2017

Veřejná vyhláška - oznámení o zahájení řízení o změně č. 2 ÚP Nová Říše, o návrhu opatření obecné povahy a vystavení návrhu změny č. 2 ÚP Nová Říše k veřejnému nahlédnutí (PDF 113 kB)

13.09.2017 - 23.10.2017

Kotlíkové dotace II (PDF 278 kB)

13.09.2017 - 27.09.2017

Usnesení ze 70. schůze rady města, dne 6.9.2017 (PDF 161 kB)

12.09.2017 - 02.11.2017

Usnesení - dražební vyhláška - elektronická dražba, 1.11.2017 (PDF 1,52 MB)

12.09.2017 - 16.11.2017

Usnesení - dražební vyhláška - elektronická dražba, 15.11.2017 (PDF 1,84 MB)

12.09.2017 - 30.03.2018

Seznam nemovitostí u nichž není osoba dosud zapsána v katastru nem. jako vlastník (PDF 146 kB)

Aktuality

21.09.2017

Ztráty a nálezyvíce

20.09.2017

Místní poplatkyvíce

19.09.2017

Informace o počasívíce

15.09.2017

Věž sv. Ducha uzavřenavíce

15.09.2017

Telčské listy Září 2017více

13.09.2017

Kotlíkové dotace IIvíce

06.09.2017

Dotace pro kulturu a sportvíce

05.09.2017

Moštování jablek - ZO ČSZ v Telčivíce

01.09.2017

Výkup padaných jablek - Studnice u Telčevíce

31.08.2017

Seminář - Jak být dobrým rodičemvíce

Mohlo by Vás zajímat:
  • Mobilní rozhlas

    V souvislosti se zlepšováním informovanosti občanů jsme k 16. prosinci 2016 změnili poskytovatele služby, díky které Vás budeme i dále informovat o dění ve městě pomocí SMS a nově také prostřednictvím e-mailů a mobilní aplikace.
    Výhody nového systému jsou především v dalších komunikačních kanálech – e-maily, hlasové zprávy a mobilní aplikace, webové prostředí pro nové registrace a případné změny vašeho účtu, ad.
    Po registraci budete dále ZDARMA dostávat SMS zprávy, e-maily či jiné zprávy o dění ve městě - upozornění na výpadky vody, elektřiny, čištění ulic, pozvánky na kulturní události a mnoho dalšího.
    Mobilní rozhlas
  • Čokoláda z Telče, 2016

    V předvánoční době je možné zakoupit dárkové balení 100 g hořké čokolády s fotografiemi Telče (prosinec 2016)
    Čokoláda z Telče, 2016
  • Region Renesance (2015)

    Vydejte se s námi na výlet za renesancí, do měst a městeček, jejichž sgrafita a fresky na zdobených štítech měšťanských domů nezapřou italskou inspiraci. Vydejte se do míst, jež dodnes vyhlížejí jako za svých nejslavnějších časů, za vlády pánů z Hradce. Venkovské silničky lemované stromořadími jeřábů i skvěle značené stezky pro pěší a cyklisty vás pak dovedou neokázale krásnou přírodou, kde samota neznamená osamělost, nýbrž spočinutí a klid.
    Chladivá voda z pramenů lesních potůčků či Moravské Dyje, řeky, která protéká celým krajem renesance od severu k jihu osvěží znavené tělo stejně jako vůně léčivých bylin ze zahrad kláštera v Gerasu.
    Region Renesance (2015)
  • Nabídka práce v regionu Telče - Prace.cz

    Nabídka práce v regionu Telče, která je propojena s portálem Prace.cz a denně aktualizována. Seznam obsahuje také nabídku Úřadu práce.
    Nabídka práce v regionu Telče - Prace.cz
  • Geofun ... hra, co svět neviděl

    GEOFUN je propracovaná mobilní aplikace pro chytré telefony s operačními systémy Android a iOS, která Tě provede zábavnou a soutěžní formou po nejzajímavějších místech v regionu. V podstatě se jedná o geolokační zábavnou hru, kde nestačí pouze místo najít a „checknout se“, ale v rámci ní plnit i různé úkoly.

    Vezměte svůj chytrý telefon a zdarma si stáhněte aplikaci GEOFUN z příslušného obchodu (Obchod Play, AppStore). Po instalaci a rychlé registraci se ve výčtu geosrand (her) objeví Telčské stories. Od této chvíle již není nutné mít internetové připojení, stačí přijít se zapnutou aplikací na místo startu hry. Zde aplikace na základě vašich GPS souřadnic pozná, že jste na správném místě a celé dobrodružství může začít.
    Geofun ... hra, co svět neviděl
  • Telčské podzemí

    Nejen pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 150 metrů.
    Klikaté telčské katakomby v minulosti sloužily většinou jako skladovací prostory, ale někdy se také stávaly posledním úkrytem telčských obyvatel před nepřáteli. Mnohé z nich jsou proto opředeny legendami. Podle jedné z nich mohli obránci města uprchnout z města právě některou z těchto chodeb a říká se dokonce, že jedna vedla až na vzdálený hrad Roštejn.
    Zájemci o prohlídku telčského podzemí se prostřednictvím interaktivní zábavně – naučné expozice mohou přímo v tajemných sklepeních seznámit se zajímavými fakty z historie města.

    Podzemí si v tomto roce prohlédlo 4953 návštěvníků, od otevření expozice 22624 návštěvníků.
    Telčské podzemí
  • Telč na Seznamu.cz ve 3D

    Seznam.cz na svém mapovém webu Mapy.cz uvolnil k prohlížení první oblasti prostorových map. Jedná se o virtuální prostorový model krajiny, který byl vytvořen na základě snímků pořízených z letadel. 3D zobrazení umožňuje reálný pohled na mapu z ptačí perspektivy.
    Telč byla jednou z osmi lokalit, které byly na internetu k dispozici ve veřejně dostupné beta verzi – http://beta.mapy.cz.
    Během času se aplikace změnila a nyní je již 3D zobrazení Telče dostupné na oficiálním mapovém portálu Mapy.cz.
    Telč na Seznamu.cz ve 3D
  • Telčské koruny

    Světová válka přinesla nejen velké utrpení pro její účastníky, bídu a zdravotní problémy v zázemí, ale postavila naše předky před řešení zcela nečekaných situací. I když velká většina z nich byla řízena centrálně, na místní samosprávy jich zbylo, z dnešního pohledu, velmi mnoho. Představitelé měst je pak řešili podle vlastního uvážení, místních možností a často zcela originálním způsobem. 
    Tak tomu bylo v Telči poté, co na počátku války vznikl velký nedostatek platidel nižších hodnot. Městská spořitelna tuto situaci vyřešila vydáním poukázek s nápisem „1K – SPOŘITELNA MĚSTA TELČE vyplatí na poukázku tuto pravou hodnotu peněžní“. Na druhé straně poukázky, které byly o rozměrech tehdejších jízdenek na vlak a podobně jako ony byly vytištěny na tuhém papíru, bylo razítko „Spořitelna města Telče“ a podpisy dvou radních, Josefa Čápa a JUDr. Petra Kusaly. 
    19. září 1914 bylo dáno do oběhu prvních 5 300 kusů poukázek a 5. října téhož roku pak dalších 1500 kusů.
    Telčské koruny
  • Virtuální prohlídka

    Virtuální prohlídka nabízí šest zastavení, tři z nich na náměstí Zachariáše z Hradce, další pak na Belpské lávce, v zámecké zahradě a na věži kostela sv. Jakuba.
    Virtuální prohlídka
  • Telč - Jezerní růže (2012)

    Herec Miroslav Táborský představuje historii a jedinečné příběhy českých památek UNESCO v novém dokumentárním cyklu Národní klenoty o památkách na českém území, které jsou zařazeny do seznamu kulturního dědictví UNESCO.
    Divákům se tak nabízí možnost seznámení nejen s jedinečnými památkami, ale i historií jejich vzniku a přesahem do míst a krajů, kde se nacházejí. Všechny tyto památky se vyznačují výjimečně cennou architektonickou, uměleckou i urbanistickou hodnotou.
    Celým cyklem třinácti 26minutových dílů diváky provede herec Miroslav Táborský.
    Telč - Jezerní růže (2012)
  • Historie v datech

    13. století
    poč. 13. století – Telč ústředím zeměpanského statku s dvorcem
     
    14. století
    1315 poprvé se objevuje jméno Telče v písemných pramenech
    1333 - 1334 markrabě Karel vyplatil Telč ze zástavy
    1339 Oldřich z Hradce získává Telč od krále Jana Lucemburského
    1353 první písemná zpráva o telčských měšťanech
    1354 založena městská pamětní kniha; město získává hrdelní soudní právo
    1372 Menhart z Hradce koupil pozemky na založení Staroměstského rybníka
    1386 požár, při němž vyhořel kostel sv. Jakuba a 27 měšťanských domů na náměstí
    1387 Jindřich z Hradce dává telčským měšťanům právo svobodného kšaftování, objevují se poprvé místní názvy Stará Telč a Nová Telč
    Historie v datech


  • Aktuální přehled počasí pro
    TELČ 04:36:04

    Teplota vzduchu:
    8,3 °C
    Rychlost větru:
    0 km/h
    Tlak vzduchu:
    1020 hPa
    Denní srážky:
    0 mm
    UV: 0.0
      Sluneční záření: 0 W/m²
  • Kamera LIVE